GENEL - 16 Mart 2012 Cuma 14:13

5. ULUSLARARASI AKDENİZ GİRİŞİMCİLİK VE İŞ FIRSATLARI ZİRVESİ

A
A
A
5. ULUSLARARASI AKDENİZ GİRİŞİMCİLİK VE İŞ FIRSATLARI ZİRVESİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)Başbakanı İrsen Küçük, Türkiye’de ve Akdeniz Üniversitesi’nde çok gurur verici gelişmeler yaşandığını söyledi.
5. Uluslararası Akdeniz Girişimcilik ve İş Fırsatları Zirvesi, KKTC Başbakanı İrsen Küçük’ün katılımıyla kapılarını açtı.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı İrsen Küçük, Yörük Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (YÖRSİAD) davetlisi olarak geldiği Antalya’da 5. Uluslararası Akdeniz Girişimcilik ve İş Fırsatları Zirvesi’ne katıldı. Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe, Başbakan Küçük’ün eşi Gülin Küçük, KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ve KKTC Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip ve çok sayıda davetlinin
katıldığı zirvede 246 firma, 12 bin 552 kişiye istihdam sağlamayı amaçlıyor.
16-17 Mart tarihlerinde Anfaş Expo Fuar alanında gerçekleştirilecek zirvede ilk olarak konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe, Türkiye’nin dünyada yükselen bir yıldız olduğunu belirtti. Kurtcephe, 21. yüzyılın 10 yılını geride bıraktığımız şu günlerde Türkiye’nin, yükselen bir yıldız olarak her geçen gün dünya kamuoyunun biraz daha dikkatlerini üzerine topladığını söyledi.
Küresel yarışta marka olmanın büyük avantaj sağladığını anlatan
Kurtcephe, şöyle konuştu: "Biz, marka olabilmek için kaliteyi yakalamak gerektiğinin farkındayız. Yetiştirdiğimiz her elemanın topluma hizmet edecek olmasından dolayı büyük uğraş veriyoruz. İyi yetişmiş genç insanlarımızın Türkiye sevdasıyla lokomotifin katarları olarak genç iş adamlarının, kalifiye elemanlarının bizde olduğunu düşünerek yolumuza devam ediyoruz."
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Türkiye’de eğitilmiş insan gücünün ortak planlama olmadığı için boşa harcandığını belirtti. Antalya Valisi Altıparmak, zirvenin iş arayan ile işverenlerin ortak buluşma noktası olduğuna dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye’de istihdam açısından işsizlikte yüzde 10’un altına indi. İspanya’da bu oran yüzde 12’lerde. Çevre ülkelerde de aynı. Başta başbakanımız ile yetkililerin uğraş ve çabaları ile olmuştur. Dünyanın 16. ekonomisi
olabiliriz. Hatta ilk 10’da da olabiliriz. Asla bunun sarhoşluğuna düşmeyelim. Asla hayale ve sarhoşluğuna kapılmamamız lazım."
BAŞARILARA ŞAHİDİZ
Bundan sonra Antalya ile daha çok ziyaretlerin gerçekleştirilmesini amaçladıklarını belirten KKTC Başbakanı İrsen Küçük de, "Akdeniz Üniversitesi’nin gerek basında gerek ziyaretlerle başarılarına şahit olma bakımından mutluluğumu belirtmek isterim" dedi. Türkiye’de ve Akdeniz Üniversitesi’nde çok gurur verici gelişmeler yaşandığını anlatan Küçük, şunları söyledi: "1976’dan bu zamana kadar siyasetin içindeyim. ABD ziyaretimde gördüğüm bir şey vardı. Tarımsal sanayinin gelişmesinde üniversite ve kolej
projelerinin büyük emeği vardı. Bunun benzerini Akdeniz Üniversitesi’nin yapıyor olduğunu görmek beni sevindirdi. Türkiye’de işsiz sayısı her geçen gün azalıyor. Yatırımcıların da bu alanlarda kalifiye eleman bulabilmesi ise çok önemli. Fuar bu açıdan önem teşkil ediyor"
KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ise Antalya’nın sadece eğitim alanında değil, sağlık alanında da büyük atılım yaptığını belirtti. Konuşmaların ardından katılımcılara plaket takdimi yapıldı. Daha sonra protokol üyeleri fuar alanında incelemelerde bulunup işverenlerle sohbet etti.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Kocaeli Başiskele ailesi bayramlaştı Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Kurban Bayramı öncesi personellerle bayramlaştı. Hep birlikte güzel işler yaptıklarını söyleyen Özlü, "Dün olduğu gibi, bugün ve yarın da güzel işlerin en güzellerini Başiskele’mizde yapmaya, milletimize ve ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz" dedi. Başkan Yasin Özlü, Kurban Bayramı tatili öncesinde mesai arkadaşlarıyla bir araya geldi. Özlü, önce belediye ana binasında çalışan personellerle, daha sonra da Ovacık Mahallesi’ndeki belediye yerleşkesinde görevlerini icra eden Fen İşleri, Temizlik İşleri, Park ve Bahçeler, Makine İkmal Bakım ve Onarım ve İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlükleri’nde çalışan mesai arkadaşlarıyla bayramlaştı. Bayramlaşma programına Başkan Özlü’nün yanı sıra meclis üyeleri, başkan yardımcıları, birim müdürleri ve belediye personelleri katıldı. "Bayram günlerinde edeceğimiz dualarda Filistin’i unutmayalım" Başiskele’nin geleceği ve halkı için özveriyle çalıştıklarını ifade eden Özlü, "Rabbimiz bizlere hep birlikte sağlıkla bir bayrama daha ulaşmayı nasip etti. İnşallah bu hafta sonu pazar günü Kurban Bayramı’mızı idrak edeceğiz. Ailelerimizle sağlıklı, huzurlu, kazasız belasız bir bayram tatili geçirmenizi Cenab-ı Hakk’tan diliyorum. Tabii biz ülkemizde bayramı yaşarken dünyanın başka bir tarafında özellikle şu ara Gazze’de, bizim din kardeşlerimiz, terör devleti İsrail tarafından düzenlenen katliamla adeta soykırıma uğruyor. Bu bayram inşallah Filistin’de kalıcı bir çözümün ve barışın sağlanmasına vesile olsun. Bayram günlerinde edeceğimiz dualarda Filistin’i unutmayalım" dedi. "Milletimize ve ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz" 5 yılı aşkın süredir güzel işler yaptıklarını dile getiren Başkan Özlü, "Her anımız bu şehir için. Bir karar veriyoruz ve bu kararları yerine getirirken geleceği düşünüyoruz. Bir şeyleri yaparken aslında amacımız gelecek nesillere güzel bir miras bırakmaktır. Hep birlikte verdiğimiz birçok kararla şehrin geleceğini kurarken daha yaşanılacak bir şehri çocuklarımıza miras bırakmış olacağız. Ben tekrar yaptığınız katkılardan dolayı hepinize tek tek çok teşekkür ediyorum. İnşallah dün olduğu gibi, bugün ve yarın da güzel işlerin en güzellerini Başiskele’mizde yapmaya, milletimize ve ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.
Elazığ Bıçak bileyicilerin Kurban Bayramı mesaisi sürüyor Elazığ’da bıçak bileme ustaları Kurban Bayramına sayılı saatler kala vatandaşlardan gelen talepleri yetiştirebilmek için yoğun mesai harcıyor. Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da Kurban Bayramı nedeniyle çarşılarda yoğunluk başladı. Bayramın yaklaşması ile birlikte kurban kesecek vatandaşlar, körelen bıçak, satır ve et makinası bıçaklarını biletmek için ustaların yolunu tuttu. Bıçak satıcıları ve bileyicileri de tam mesai ile artan talepleri karşılamaya çalışıyor. Kurban Bayramından dolayı yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdüren bileyiciler, günlük bin bıçak bileyerek vatandaşların taleplerini yetiştirmeye çalışıyor. Kentte bulunan bıçakçılar, bıçak almak ve biletmek isteyen vatandaşların işlerini son ana bırakmamaları tavsiyesinde bulundu. 20 yıldır bıçak bileme işi ile uğraştıklarını belirten bileme ustası Turan Kehya, ’’Milletimize bıçakları erken getirmelerini söylüyoruz fakat yine de son 2 güne bıraktılar. Çok yoğunluk yaşanıyor. Erken getirilse bıçaklar daha temiz bir şekilde çıkar. Elimizden geldiği kadarıyla bıçaklarını getiren vatandaşlarımızın bıçaklarını yetiştirmeye çalışıyoruz. Yoğunluktan dolayı arkadaşlarımızı da yardım için yanımıza çağırıyoruz. İş yerimizi sabah saat 07.00 gibi açıyoruz gece 03.00’a kadar bıçak bilemeye devam ediyoruz. Kurban bayramından dolayı bu saatlere kadar çalışıyoruz. Normal günlerde de iş yerimizi aynı saatte açıyoruz ama akşam ezanında kapatıyorduk. Kurban Bayramından dolayı mesai yapıyoruz ve yardımcı olmaları için arkadaşlarımızı çağırıyoruz. Son 3 gün içerisinde günlük olarak bine yakın bıçak biledik” dedi.
Balıkesir Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin logosu yenilendi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, logosunu dijital iletişimin gereklerine uygun olarak revize etti. 2014’ten bu yana kullanılan mevcut “B” harfi; Balıkesir haritası baz alınıp basitleştirilerek “sevgi” ve “kucaklaşma” temalarında işlendi. Logonun yeni görünümü Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. Kurumsal kimliğini ön plana çıkarmak ve her geçen gün vatandaşlarla arasındaki iletişimi güçlendirmek adına çağı yakalayacak adımlar atan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, logosunu dijital iletişimin gereklerine uygun olarak revize etti. 2014 yılından bu yana kullanılan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin logosu ve simgesi olan “B” harfi, Balıkesir haritası baz alınıp basitleştirilerek “sevgi” ve “kucaklaşma” temalarında işlendi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle yeni görünümü onaylanan logo; iki denize ve Kazdağları dâhil eşsiz bir doğaya sahip olan Balıkesir’in “B” harfi, denizi simgeleyen mavi ve ormanı simgeleyen yeşil renklerinin karışımı olan turkuaz renginde tasarlandı. Artı maliyet getirmeyecek Logonun bir grup akademisyen ve grafik tasarımcının gönüllü ortak çalışmasının bir ürünü olduğunu ve bunun için belediye kasasından hiçbir ödeme yapılmadığını bildiren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, ayrıca eski tasarımın basılı olduğu stoktaki hiçbir baskılı evrak veya tabelanın değiştirilmeyeceğini belirtti. Stoklar tükenene ve tabelalar doğal şartlardan kullanılmaz hale gelene kadar eski tasarımla devam edileceğinin de altını çizen Başkan Ahmet Akın, bu değişimin belediyeye hiçbir artı maliyet getirmeyeceğini ifade etti.