YEREL HABERLER - 09 Kasım 2012 Cuma 14:23

İL GENEL MECLİSİ`NDEN KÖY FESTİVALLERİNE DESTEK

A
A
A
İL GENEL MECLİSİ`NDEN KÖY FESTİVALLERİNE DESTEK

Aydın İl Genel Meclisi, il genelindeki köylerde yapılacak festival ve şenliklerin tanıtım ve gerçekleşmesi için her köye 10 bin TL destek vermeyi kararlaştırdı.
Aydın İl Genel Meclisi, Kasım ayı olağan toplantılarında İl Genel Meclisi üyesi Akan Evren tarafından İl Genel Meclis Başkanlığına sunulan ``Festival ve şenlik yapılan köylere tanıtım ve şenliklerin yapılması için Özel İdare kaynaklarından yardım yapılıp yapılamayacağı`` görüşüldü.
İl Genel Meclisi`nin Kasım ayı oturumlarında önergeyle ilgili hazırlanan İl Genel Meclisi Turizm Tanıtım ve Dış İlişkiler Komisyonu raporunu okuyan Komisyon Başkanı M. Cahit Kaya, Akan Evren tarafından başkanlık divanına verilen festival düzenleyen köylere ilgili önergenin komisyonda değerlendirilmediği belirterek, ``Komisyon üyelerimiz Festival düzenleyen saptanması için İl Genel Meclisi üyeleri ile görüşüldü. Yapılan araştırmalar neticesinde aşağıdaki ilçelerde bulunana köyler hali hazırda festival ve şenlik düzenlemektedirler. Komisyonumuzca önergede yer alan 12 festival ve şenlik başta olmak üzere ve bunların dışında var ise bu köylerinde rapora eklenerek, festival ve şenliklerin tanıtımı ve gerçekleşmesi için her köye 10 bin TL ekonomik yardımın, 2013 Özel idare Analitik Bütçesinden ödenek ayrılmasının yaralı olacağı kanaatindeyiz`` dedi.
Komisyon Başkanı Cahit Kaya`nın konuşmasının ardından il genelindeki köylerde yapılacak festival ve şenliklerin tanıtım ve gerçekleşmesi için her köye 10 bin TL destek verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.
Akan Evren`in önergesinde yer alan desteklenecek 12 festival ve şenlik ise şöyle sıralandı:
Aydın merkez Konulu Köyü: Zeytin ve Zeytinyağı Festivali
Aydın Merkez Yukarı Kayacık Köyü: Kiraz Festivali
Bozdoğan Kemer Köyü: Alabalık Şenliği
Bozdoğan Alamut Köyü: Tahtacı Şenliği
Çine Kavşit Köyü: Oğlak Şenliği
Kuşadası Kirazlı Köyü: Kiraz Festivali
Nazilli Aşağı Yakacık Köyü: Kiraz Festivali
Nazilli Hamzalı Köyü: Portakal Festivali
Söke Karakaya Köyü: Kaya Resimleri Festivali
Söke Kisir Köyü: Karpuz Festivali
Söke Karacahayıt Köyü: Köy Şenlikleri
Yenipazar Karaçakal Köyü: Yörük Şenliği
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İzmir İzmir’deki orman yangınında ölenler baba oğul ve yeğenmiş İzmir’in Çeşme ilçesi Delikli Koy mevkiinde çıkan orman yangınında ölenlerin bir baba ile oğlu ve yeğeni olduğu öğrenildi. Cenazeler İzmir Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Yangın, saat 11.40 sıralarında Çeşme ilçesi Alaçatı Mahallesi Delikli Koy mevkiindeki ormanlık alanda meydana geldi. Bölgede bulunan bir evde vatandaşlar hızar makinesi ile çalışma yaparken alevler otluk ve ardından ormanlık alana sıçramıştı. Çevredeki vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 2 uçak, 4 helikopter, 16 arazöz, 3 su ikmal aracı, 3 dozer ve 1 yer ekibi sevk edilmişti. Yangın havadan ve karadan yapılan müdahaleler ile kontrol altına alınmıştı. Ölenler baba oğul ve yeğenmiş Orman yangında bölgede bulunan 4 evdeki 8 vatandaş can havliyle alevlerden kaçmak için araziye koşmuş, vatandaşlardan 5’i ekiplerce kurtarılmıştı. Kaçış güzergahları bilinmeyen Mesut Coşkunöz (68), Hilmi Coşkunöz (40) ve Mine Elmas’ın (35) ise yapılan saha çalışmalarında cansız bedenlerine ulaşılmıştı. Hayatını kaybedenlerin baba ve oğlu olduğu, Mine Elmas’ın ise Mesut Coşkunöz’ün kız kardeşinin kızı olduğu öğrenildi. Olay yeri inceleme ekipleri ve savcının incelemelerinin ardından cenazeler bölgeden alınarak İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırılırken, 4 kişinin gözaltına alındığı olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.