ÇEVRE - 21 Mayıs 2024 Salı 09:48

Söke’de dane kaybının önlenmesi için kontroller devam ediyor

A
A
A
Söke’de dane kaybının önlenmesi için kontroller devam ediyor

Aydın’ın Söke ilçesinde buğday ekili arazilerde çiftçiler bir yandan hasat yaparken bir yandan da ilçe tarım ekipleri dane kaybı olmaması için teknik denetim gerçekleştirildi.Önemli tarım kentleri arasında yer alan Aydın’da üreticiler ekimlerini gerçekleştirirken, hastalık ve zararlılara karşı mücadele çalışmaları da devam ediyor. Bu çerçevede harekete geçen Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ilçe genelinde bilgilendirme ve uyarılar yaparken, hububat ekili arazilerde de dane kaybının yaşanmaması için kontrollerini sürdürüyor. Söke’de buğday hasadına katılan teknik personeller dane kaybının olmaması için teknik kontrol gerçekleştirdi. Ekipler, kontrollerinin yanı sıra çiftçileri de bilgilendirdi hem de biçerdöver belgelerini kontrol etti.Söke’de dane kaybının önlenmesi için kontroller devam ediyor

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Iğdır Iğdır’daki yayla saldırısında ağır yaralanan kişi saldırı anlarını anlattı Iğdır’ın Tuzluca ilçesine bağlı Karabulak köyü ile Abbasgöl köyü arasında yaşanan yayla sorununda ağır yaralanan Şevket Atar saldırı anını anlattı. Iğdır’ın Tuzluca ilçesine bağlı Karabulak ile Abbasgöl köyü arasında yıllardır devam eden yayla meselesi bu sene yine kavgaya dönüştü. 3 gün önce edinilen bilgiye göre aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu Karabulak köyüne ait konvoy, mahkeme kararına rağmen kolluk kuvvetlerinin nezaretinde yaylaya doğru ilerlerken silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda 1’i ağır olmak üzere toplam 20 kişi yaralanmıştı. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan ve daha sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesine kaldırılan Şevket Atar, saldırı anını anlattı. Yaşanan saldırı da sol gözünü kaybeden Atar; "Biz yayla için Abbasgöl’e gittik. Abbasgöl’de askerler bizim yolumuzu kestiler. Yaylada koyunlar var dediler. Askerler gidip koyunları geri çevirecek, sonra gidersiniz dediler, biraz durduk tamam dedik. Biraz durduktan sonra sizler gidebilirsiniz dediler. Sonra biz geldik baktık asker yok. Traktörün üzerinde birkaç tane çocuk vardı. Çocukları traktörden indirdim baktım biri bana kurşun sıktı. Birisini tanıdım birisini tanımadım. O esnada bir tane siren sesi gelen araç geldi. Asker mi polis mi bilemedim. Baktım bu sefer de onlara keleş ile ateş açtılar" dedi.
Eskişehir Nebi Hatipoğlu yeni vergi paketi eleştirilerine cevap verdi AK Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, yeni vergi paketine yapılan eleştirilere cevap verip paket içeriği hakkında bilgi verdi. AK Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, yeni vergi paketine yöneltilen eleştirilere karşı sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Hatipoğlu paylaşımında şu ifadelere yer verdi; “Yeni vergi paketi üzerinden, malum medya ve yardakçıları her zaman ki gibi vatandaşlarımızı kışkırtmaya yönelik tezvirat üretimini sürdürüyor. Yıllardan beri ‘az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın’ diyenler, reform niteliği taşıyan yeni vergi paketine ucuz eleştiriler yöneltiyorlar. Sevgili kardeşlerim; öncelikle yeni vergi paketi konusunda çarpıtmalara kesinlikle kulak asmayınız. Gıda başta olmak üzere, zaruri ihtiyaçlar dahlinde hiçbir konuda vergi artışı olmayacak.” “Peki vergi paketinde neler var?” AK Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, yeni vergi paketinin içeriği hakkında ise, “Peki vergi paketinde neler var? Öncelikle çok uluslu şirketlerden küresel asgari kurumlar vergisi alınacak. Ülkemizde 2 binden fazla çok uluslu şirket iştiraki bulunmakta ve yapılan incelemelerde büyük vergi kayıpları gözlendi. Yeni paketle bu küresel şirketlerden yaklaşık 3 milyar dolar vergi geliri oluşturacak bir düzenleme geliştirildi. Zirai, ticari ve serbest meslek sahiplerine yönelik düzenleme ise çok hakkaniyetli. Bu grupta işletme sahibi birçok vatandaşımız vergisini öderken, bazı şirketlerde ise vergi kaçağı tespit ediliyor. Şöyle düşünün, milyonlarca liralık ticaret var. Şirket 5 yıldır sürekli zararda ya da işletme var ama müşterisi yok. 1 TL vergi ödenmemiş. Hepimiz biliyoruz ki; birçok meslek grubu ödemeleri elden nakit olarak alıyor. Artık bu durum ortadan kalkacak. Serbest meslek grupları minimum asgari ücret kazandı sayılacak ve üzerinden vergilenecek. Diğer şirketlerde ciro üzerinden belli bir oranda vergi ödeyecekler. Yap-işlet-devret modeli ile kamu-özel işbirliği projeleri ile faaliyet gösteren kurumlar elde ettikleri kazançlar üzerinden vergileri yüzde 30’a çıkartılacak. Son olarak da ticari bir faaliyet olan kripto para işlemlerinden elde edilen gelire yönelik bir vergilendirme pakette mevcut. Şimdi soruyorum, bunların hangisi ücretli kesimi, dar gelirliyi etkiliyor? Büyük ticari faaliyet yürüten gruplar ve hepimizin bildiği vergi kaçağı oluşturan alanlar hariç herhangi bir ek vergi pakette bulunmamaktadır. Sayın Bakanımız Mehmet Şimşek’in ekonomi programı tıkır tıkır işlemektedir ve çok yakında yaşadığımız duraksamayı el birliği ile aşacağız. Sizden ricam, yalan-dolan-çarpıtma siyasetine müsamaha göstermeyiniz” diye belirtti.
Kayseri Başkan Büyükkılıç’tan Pınarbaşı Belediyesi’ne ziyaret Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri İl Başkanı Fatih Üzüm, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Murat Cahid Cıngı ve Sayın Bayar Özsoy ile birlikte Pınarbaşı Belediye Başkanı Deniz Yağan’ı ziyaret ederek, ‘hayırlı olsun’ temennisinde bulundu. Hem kent merkezinde hem de ilçelerde yoğun bir şekilde hizmetlerini sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, ilçe belediyelerini ziyaret etmeye devam ediyor. Bu kapsamda Başkan Büyükkılıç, Pınarbaşı Belediye Başkanı Deniz Yağan’ı ziyaret etti. AK Parti Kayseri İl Başkanı Fatih Üzüm ve Milletvekilleri Murat Cahid Cıngı ile Sayın Bayar Özsoy ile birlikte ilçeye ziyaret gerçekleştiren Büyükkılıç, Pınarbaşı’da yapılan ve yapılacak olan hizmetlerle ilgili Pınarbaşı Belediye Başkanı Deniz Yağan ile değerlendirmelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman 16 ilçenin yanında olduklarını belirten Başkan Büyükkılıç, “Pınarbaşı Belediye Başkanımız Deniz Yağan’ı ziyaret ederek, hayırlı olsun dileklerimizi ilettik. Birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde tüm ilçelerimize hizmetlerimiz devam edecek” diye konuştu. Pınarbaşı Belediye Başkanı Yağan ise Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a tüm ilçelere olduğu gibi Pınarbaşı ilçesine yaptığı yatırım ve hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Büyükkılıç, AK Parti İlçe Başkanı’nın annesinin cenazesine katıldı Başkan Büyükkılıç, AK Parti Pınarbaşı İlçe Başkanı Ahmet Çalışkan’ın vefat eden annesi Meliha Çalışkan için taziyede bulundu. Büyükkılıç, cenaze namazını kılarak, İlçe Başkanı Çalışkan ve ailesine baş sağlığı diledi.