YEREL HABERLER - 26 Nisan 2012 Perşembe 17:22

KANTİN İŞLETMECİLERİNDEN KDV İSYANI

A
A
A
KANTİN İŞLETMECİLERİNDEN KDV İSYANI

Balıkesir`de, Bakkallar Odası`na bağlı kantinciler kira geliri üzerinden KDV alınmasına tepki gösterdi. Bakkallar Odası başkanı Hasan Yançıl, vergi dairesinin kiralar üzerinden KDV alarak haksız kazanç sağladığını ileri sürdü.
Balıkesir Bakkallar ve Bayiler Odası başkanı Hasan Yançıl, kantincilerin şu andaki en önemli sorunlarının KDV konusu olduğunu belirterek vergi dairesinin kira gelirleri üzerinden aldığı Katma Değer Vergisinin (KDV) haksız kazanç olduğunu söyledi. Oda binasında bir toplantı düzenleyen Bakkallar ve Bayiler Odası başkanı Hasan Yançıl, kantincilerle bir araya geldi. Başkan Yançıl bu konuda gerekli girişimleri yaparak Vergi Dairesi`ne dilekçe vereceklerini, bu mağduriyet giderilmediği takdirde yasal yollara başvurarak haksız alınan paranın kaldırılmasını talep edeceklerini söyledi. Balıkesir`de mahkemece alınan karar gereği 2 kantincinin KDV ödemediğine dikkat çeken Başkan Yançıl bu kararların da bir emsal olacağını söyledi. Yançıl, "Bu paraların ödenmemesi gerekiyor. Sizler dilekçe ile başvurduğunuz zaman önceki yıllardaki paralarınızı da alabilirsiniz. Yasal olmayan paralar sizden alınıyor. KDV oranı da yüzde 18. Vergi Dairesine dilekçe ile başvurun, eğer kabul görmezse yargı yolu ile hakkımızı arayacağız. Hem geçmişte ödenen paralar hem de bundan sonraki dönemde KDV alınmaması için talepte bulunacağız. Oda olarak arkanızdayız. Bu KDV`nin ödenmemesi ile ilgili gerekçe 3065 sayılı yasanın 17. maddesinin 4-B bendinde yer alıyor. Birçoğunuzun kirası yüksek ve bu kira miktarı oranında vergi dairesine 2 nolu KDV tabir edilen beyan vererek para ödüyorsunuz. Kantinleri okul aile birliklerinden kiralıyorsunuz, okul aile birlikleri de tüzel bir kişilik değil. Bu konuda Türkiye`de de kazanılmış bir çok dava var. Konunun çözümlenmesi noktasında sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.
Bakkallar ve Bayiler Odası başkanı Hasan Yançıl, Milli Eğitim Müdürlüğü`nün hazırladığı ihale şartnamesine de dikkat çekerek şartnameyi incelettiğini, burada varsa hukuksuz olan her maddeyi mahkemeye taşıyacaklarını kaydetti. İhalelerde bilhassa demirbaş sıkıntısı yaşandığını belirten Yançıl bu konularda da gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade etti.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Kütahya Kütahya’da ana arı ve arı sütü üretimi ekipmanları dağıtıldı Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ’Arıcılığı Geliştirme Projesi’ kapsamında; “Ana Arı ve Arı Sütü Üretimi” kursunu tamamlayan 34 kursiyere sertifika verilirken, yüzde 75 hibeli ana arı ve arı sütü üretimi malzeme-ekipmanı dağıtım töreni düzenlendi. Törene AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay ve AK Parti Kütahya milletvekilleri de katıldı. Proje kapsamında 25 Arıcıya; 1000 adet çiftleştirme kovanı, 1000 adet parçalanabilir çerçeve, 25 adet larva transfer fırçası, 25 adet 100’lük yüksük seti, 25 adet ana arı boyama kalemi, 100 adet bigudi temini gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığının tüm yöneticilere ciddi destek sağladığını söyleyen Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Emre Yeniay, "Arıcılar için Bakanlık katkısı 525.000,00 TL, Çiftçi katkısı 175.000,00 TL, toplam 700.000,00 liralık bütçesiyle alet-ekipman desteğini bugün dağıtacağız" dedi. İl Müdürlüğünde üç hafta boyunca her akşam ’Arıcılık kursu’ verdiklerini dile getiren Yeniay, "Profesyonel olarak Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsündeki arıcı uzmanlarımız geldi, tek tek üreticilerimize gösterdik, eğitim verdik. Daha sonra uygulamalı eğitim kısmında da bu üreticilerimizi İzmir’e götürdük. İzmir’de konaklattık ve bizzat ana arı nasıl yetiştirilir? Arı kovanları nasıl bakılır? Bunların eğitimi gösterildi. Şu anda donat kısmındayız. İnşallah eğit, donat ve daha sonrasında da üret kısmını çiftçilerimizden, üreticilerimizden bekliyoruz. Geçen hafta da FAO kapsamında toplamda yüz beş arılı kovanı yüzde yüz hibe ile yine ilimize, üreticilerimize kazandırdık. Toplamda Kütahya’nın yüzde 57’si orman. Böyle ormanlık bir alanda kalite olarak, fiyat olarak en yüksek bedelle satılan kestane balının üretilmesini de artık üreticilerimizden bekliyoruz. İnşallah Hayırlara vesile olmasını diliyorum" diye konuştu.
Kütahya AYBÜ’de “Vergi Yargısında Güncel Gelişmeler” konulu sempozyum Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Hukuk Fakültesi ev sahipliğinde, Pamukkale Üniversitesi işbirliğiyle “Vergi Yargısında Güncel Gelişmeler” konulu sempozyum tamamlandı. Sempozyum ev sahipliği AYBÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, düzenleme kurulu başkanlığı Kütahya Tasarım Teknokent Genel Müdürü ve Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Öz, düzenleme kurulu eş başkanlığı ise AYBÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Karataş Durmuş tarafından yapıldı. İdari yargıdaki değişim ve gelişmelerin vergi yargısına etkisi 2 oturumda 6 tebliğ ile masaya yatırıldı. Sempozyuma Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Vergi Denetim Kurulu Başkanı Muhsin Atci, Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Hanefi Keskin, Danıştay 3. Daire Başkanı Hanifi Doğan, Ankara Vergi Dairesi Başkanı Yüksel Duman yargı mensupları akademisyenler avukatlar mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler katıldılar. Sponsorluklarıyla emeği ürüne ana sponsorlar Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) yönetim kurulu başkanvekili Ahmet Doğan Alperen, Vergi Müfettişleri Derneği Genel Başkanı Fatih Mustafa Olcay nezdinde tüm vergi müfettişleri camiası, Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlyas Kocaer nezdinde Dijital Yapay Zeka A.Ş. firmaları dönüştürdüler. Ayrıca kongre salonunda AYBÜ Hukuk Fakültesi ile Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri dinleyici olarak yer aldılar. Sempozyumda vergi mevzuatında sadelik, yargı kararlarında içtihat ve kalite, muhasebe meslek mensuplarının süreçteki rolü konularına dair müzakereler yapılarak çözümler geliştirildi.