GENEL - 21 Mart 2019 Perşembe 14:56

Başkan Aksoy: “5 yılda Tatvan’a 250 milyon yatırım kazandırdık”

A
A
A
Başkan Aksoy: “5 yılda Tatvan’a 250 milyon yatırım kazandırdık”

Bitlis’in Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, Tatvan Belediyesi olarak 5 yıllık süre zarfında ilçeye yaklaşık 250 milyonluk hizmet ve yatırım kazandırdıklarını söyledi.

Bitlis’in Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, Tatvan Belediyesi olarak 5 yıllık süre zarfında ilçeye yaklaşık 250 milyonluk hizmet ve yatırım kazandırdıklarını söyledi.


Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, 5 yılda yapılan hizmetlerle ilgili değerlendirme toplantısı düzenledi. Başkanlık makamında düzenlediği toplantıda gazetecilerle bir araya gelen Başkan Aksoy, belediye olarak ilçeye kazandırdıkları hizmetleri anlattı. Bir önceki dönem belediyeyi 122 milyon lira borç ile devir aldıklarını belirten Başkan Aksoy, Tatvan Belediyesinin şu anda toplam 129 milyon 696 bin 522 lira borcu bulunduğunu ifade ederek, buna karşın 5 yılık süre zarfında hibeler ve belediyenin öz kaynaklarıyla ilçeye yaklaşık 250 milyonluk hizmet ve yatırım kazandırdıklarını ifade etti. Belediyenin borçları hakkında da bilgi veren Başkan Aksoy, şöyle konuştu:


“Belediyemizin şu an 23.798.006 lira SGK, 9.861.731lira SGK (Emekli Sandığı), 17.443.329 lira TEDAŞ, 11.073.739 lira VEPSAŞ, 9.290.549 lira vergi, 48.570.991 lira İller Bankası kredileri, 1.028.031 lira personel ek mesai ile sosyal hakları, 8.630.146 lira esnaf borcu bulunmaktadır. Bunların toplamı 129.696.527 lira ediyor. Tabi biz belediyeyi devir aldığımızda, bizden önceki dönemlerden kalan 122 milyon lira borcu vardı. SGK, elektrik, vergi ve kadrolu personellerin sosyal hakları ile ek mesai borçları önceki önceden kalmış borçlardır. Biz kendi dönemimizdeki tüm ödemelerimizi düzenli olarak yapmışız. Aynı zamanda 5 milyon lira civarında olan personel sosyal hakları ve ek mesaileri ile ilgili borçlarının bir kısmını da ödeyerek 1.028.031 liraya düşürmüşüz. Yine önceki dönemlerden kalan 22 milyon lira civarında esnaf borcu vardı, bunun hepsini ödedik ve sürekli esnaflarla çalışmamıza rağmen şu an sadece 8.630.146 lira esnaf borcu var. İller Bankası kredileri borcumuz ise, belediye yeni hizmet binasının yapımı ve şu ana kadar yapılmış olan kanalizasyon ile su şebekesi ve üst yapı işlerinden kalan 48.570.991 lira borçtur. Yani, ilçemize kazandırmış olduğumuz proje ve yatırımlarla alakalı borcumuz yok denecek kadar az olmasına rağmen, eski borcun iki misli kadar fazla yatırım kazandırmışız ve eski borçtan çok daha fazla ödemeler yapmışız.”


İlçeye onlarca eser kazandırarak halkın hizmetine sunduklarını ifade eden Başkan Aksoy, “Verdiğimiz tüm sözleri fazlasıyla yerine getirmenin huzuru içerisindeyiz. Desteklerinden dolayı tüm halkımıza teşekkür ederim” dedi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Van Nesli tehlike altında olan yaralı dağ keçisi sağlığına kavuşuyor Hakkari’de duyarlı vatandaşlar tarafından ayak kırığına bağlı bitkin halde bulunan dağ keçisi Van’daki tedavisinin ardından sağlığına kavuşuyor. Hakkari Kırıkdağ Gümüşlü Köyü sakinleri tarafından ormanlık alanda arka sol ayağı kırık hlde bir dağ keçisi bulundu. Vatandaşlar, nesli tehlikede altında olan yarlı dağ keçisinin yakalayarak Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Hakkari İl Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim etti. Burada veteriner hekimlerce ilk müdahalesi yapılan dağ keçisi, daha sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğüne getirildi. Burada da Merkez Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan tarafından başarılı kırık operasyonu geçiren dağ keçisi, daha sonra rehabilitasyon için merkezin bahçesine salındı. Sağlık durumu iyiye giden yaban keçisi, rehabilitasyonun ardından doğaya salınacağı günü bekliyor. “Beslenememiş ve bitkin düşmüştü” İHA muhabirine konuşan Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, merkez olarak Van Gölü Havzasında yaşayan bütün yaban hayvanların sorunlarıyla ilgilendiklerini belirtti. Son olarak Hakkari’de doğaseverler tarafından yaralı halde bir dağ keçisinin bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Aslan, “DKMP Hakkari İl Şube Müdürlüğünce 8 yaşındaki dağ tekesi ayağı kırılmış halde bize getirildi. Ayağı kırıldığı için beslenememiş ve bitkin düşmüştü. Korum altına alarak tedavisine başladık. Kırık operasyonundan sonra gerekli bakımlarını yaptık” dedi. “Durumu gayet iyi” Merkezin yerleşkesini her türlü yaban hayvanın yaşayabileceği şekilde düzenlendiğini dile getiren Aslan, “Dağ keçisini rehabilitasyonunu sağlamak için bahçemize saldık. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmasak bir-iki ay içinde tam olarak iyileşecektir. DKMP ile beraber karar verildikten sonra doğaya salınıp salınmayacağı yönünde karar verilecektir. Bu rehabilitasyonun sonunda belli olacak ama şu an durumu gayet iyi durumdadır” diye konuştu.
Denizli Pamukkale Turizm ile yolculuk keyfi 3 kente daha uzanıyor Türkiye’nin önde gelen şehirlerarası kara yolu ulaşım firması Pamukkale Turizm, turizm ve yaz sezonu hazırlıklarını tamamladı. Hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetiyle her geçen gün daha da güçlenen Pamukkale Turizm, 24 Mayıs itibariyle Karabük, Safranbolu ve Bolu’yu da ulaşım ağına dahil etti. Turizm ve yaz sezonu hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Pamukkale Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mazlum Bababalım, "Pamukkale Turizm olarak, 61 yıldır olduğu gibi bu yaz sezonunda da yolcularımıza en iyi hizmeti sunacak olmanın gururunu yaşıyoruz. Yolculuklarınızda güvenli ve konforlu bir deneyim yaşamanız için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Yaz sezonu öncesinde filomuza katılan yeni araçlarımız ile deneyimli kaptanlarımız, güler yüzlü ve profesyonel araç içi ekiplerimiz ile yolcularımızın seyahat ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için titizlikle çalışıyoruz" dedi. 3 nokta daha Pamukkale Turizm ağına eklendi Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte turizm hareketliliğinin artmasını beklediklerini kaydeden Mazlum Bababalım, "Yaz mevsiminin getirdiği tatil heyecanı, yolculuklarımızda da kendini hissettirecek. Her yıl geleneksel hale gelen dondurma ikramımız, yakın zamanda başlayacak ve bu yaz da yolcularımızı serinletecek ve yolculuklarına tat katacak. 2+1 Pamukyol araçlarımıza ek olarak ‘Jumbo’ araçlarımız 75 cm diz mesafesi ile Türkiye’nin en geniş koltuk aralığına sahip ilk ve tek aracı olma özelliğini taşıyor. Baldır dayama aparatı, ayak koyma aparatı, baş/boyun desteği ve geniş açıyla ayarlanabilir koltuk dizaynı ile daha da ‘keyifli yolculuk’ imkanı sağlıyor. Ayrıca sürpriz güzergâhlar ile daha çok noktaya sefer düzenlemeye ve daha çok ilimizi Pamukkale ile buluşturmaya devam edeceğiz. Pamukkale kalitesini ve yılların tecrübesini Bolu, Karabük ve Safranbolu ile buluşturmak için gün sayıyoruz. Her zamanki gibi misafirlerimize en iyi hizmeti sunma konusundaki kararlılığımızla, bu yaz da sevdiklerine ve tatil noktalarına ‘keyifli yolculuklar’ ile ulaşmalarını sağlayacağız” diye konuştu. 4 - 5 Şubat 1931’de Denizli ziyaretinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ü, tren garında karşılayan TBMM 1. Dönem Denizli Milletvekili Hüseyin Mazlum Bababalım’ın sohbet esnasında Atatürk’e aktardığı kara yolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı fikrinden yola çıkılarak başlayan ve 1962 yılında kurulan Pamukkale Turizm, sektörünün referans markası olmaya devam ediyor. 61 yıldır aynı heyecan ile büyümeye devam ettiklerini belirten Bababalım, sezon öncesi çok fazla talep aldıkları Karabük, Safranbolu ve Bolu seferleri için hazırlıkların tamamladığı ve 24 Mayıs itibariyle bu güzergahlarda seferlerine başlayacağını müjdeledi.