GÜNDEM - 19 Kasım 2023 Pazar 17:37

Diyarbakır’da lise öğrencileri sebze ve meyve ağaçları yetiştirme hakkında bilgi aldı

A
A
A
Diyarbakır’da lise öğrencileri sebze ve meyve ağaçları yetiştirme hakkında bilgi aldı

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından ilçede lise öğrencilerini Nev Bahçe’de bir araya getirerek, sebze yetiştiriciliği ve meyve ağaçları bakımı konusunda eğitim verdi.


Yenişehir Belediyesi Nev Bahçe’de lise öğrencileri, toprakla buluşmanın ve doğal lezzetleri sofralarına taşımanın mutluluğunu yaşadı.


Lise öğrencilerine yönelik düzenlenen eğitimde sebze bahçesinde sebze yetiştiriciliği ve meyve ağaçları bakımıyla ilgili temel bilgiler veren uzmanlar, bahçede öğrencilere pratik deneyimler yaşatarak toprakla çalışmanın bitkilerle iç içe olmanın keyfini yaşattı.


Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, doğal tarım ve organik ürünlerin önemine vurgu yaparak, gençlerin bu konuda bilinçlenmelerini sağlamayı amaçladıklarını söyledi.


Beşikci, “Sebze Bahçesi’nde gerçekleşen etkinlikle, öğrencilere sadece bilgi aktarımı değil, aynı zamanda doğayla uyumlu yaşamın ve sağlıklı beslenmenin önemini kavrama fırsatı tanıdık” dedi.


Öte yandan düzenlenen etkinlikte öğrenciler ayrıca bahçede yapılan hasatla birlikte kendi elleriyle yetiştirdikleri sebzeleri topladı.Diyarbakır’da lise öğrencileri sebze ve meyve ağaçları yetiştirme hakkında bilgi aldı

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Manisa Alaşehirli üzüm üreticilerine müjde Manisa’nın Alaşehir ilçesinde ihalesi durdurulan Afşar Barajı Kapalı Devre Sulama İhalesinin 19 Aralık tarihinde yeniden yapılacağı açıklandı. Daha önce durdurulan Afşar Barajı’ndan yapılacak kapalı devre sulama sistemi ihalesi 19 Aralık tarihinde yapılacak. MHP MYK üyesi Ali Uçak’ın Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın Manisa ziyaretinde konuyu tekrar gündeme getirerek yeniden ihale için talepte bulunduğu ve Bakan Yumaklı’nın da konuyla ilgilendiği ve ihalenin 19 Aralık 2023 günü tekrar yapılacağı müjdesini verdiği bildirildi. Manisa’nın Alaşehir ilçesinde, 11 bin 830 hektar sahanın sulaması için ihale yapılacak. İhale sonunda yapılacak kapalı devre sulama sistemiyle vahşi sulama son bulacak ve su israfı da önlenmiş olacak. Üreticiler damla sulama sistemi ile bağlarını sulayabilecekler. Sulama sistemi projesinde 350 bin 660 metre uzunluğunda, muhtelif çap ve basınçlarda borular döşenerek, su israfı olmadan üzüm bağlarına taşınabilecek. Mevcut baraj su alma yapısının dubalı su alma yapısına dönüştürülmesi ve Afşar Barajı dip savağının kapalı sistem sulamaya geçişi ile sulama suyu barajdan bağlara kapalı sistemle ulaşacak. MHP MYK üyesi Ali Uçak, "Afşar Barajı ile Alaşehir sulama yenileme projesi durdurulmuştu. Bugün sayın bakanımızla yapmış olduğumuz görüşme sonucu projenin tekrar hayata geçmesi için 19 Aralık 2023 günü ihaleye çıkacağı müjdesini aldık. 19 Aralık’tan sonraki sürecin de takipçisi olacağız. Allah nasip ederse bu projenin en kısa sürede faaliyete geçip bölge halkının sulama konusunda en iyi hizmeti alabilmesi için gecemizi gündüzümüze katıp takipçisi olacağız. Bu projede emeği geçen devlet nezdindeki bakanlıklarımıza ve tüm yetkililerimize çok teşekkür ediyorum." dedi.