YEREL HABERLER - 27 Eylül 2012 Perşembe 10:21

TÜRK EОİTİM-SEN DÜZCE ŞUBE BAŞKANI ÇAKMAK`TAN ELEŞTİRİ

A
A
A
TÜRK EОİTİM-SEN DÜZCE ŞUBE BAŞKANI ÇAKMAK`TAN ELEŞTİRİ

Türk Eğitim-Sen Düzce Şube Başkanı Osman Çakmak 4+4+4 sisteminin getirdiği sorunların müsebbibi Eğitim Bir-Sen ve bunu uygulayan bakanlıktır olduğunu söyledi.
Çakmak yayınladığı basın açıklamasında, eğitim öğretim yılının başladığı bu günlerde eğitim camiasında yaşananların öğretmenlerin motivasyonunu olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Öğretmenlerin işlerine odaklanmasının neredeyse imkansız hale geldiğini ifade eden Çakmak, ``Sıkıntıların başladığı tarih 4+4+4`ün kabul edildiği tarihtir`` dedi.
Bu sistemin uygulanmaya başlanmasıyla birlikte önce binlerce sınıf öğretmeninin norm kadro fazlası durumuna düştüğünü, sonra da iller arası tayin ve özür grubu tayinlerinde sınıf öğretmenlerine neredeyse hiçbir il açılmadığını hatırlatan Çakmak, bu süreçte parçalanmış öğretmen ailelerinin birleşmesi için ise öğretmenlere alan değişikliğinin dayatıldığını bildirdi.
``Eğitim öğretimin başladığı bu günlere ise eğitimin gündemine norm kadro fazlası sınıf öğretmenlerini eritmek için sunulan alan değişikliği uygulaması ve burada yapılan acemilikler, haksızlıklar damgasını vurmuştur`` diye sözlerine devam eden Çakmak, öğretmen camiasında 4+4+4`ün getirdiği sorunların bunlarla sınırlı kalmayacağını vurguladı. Çakmak şöyle konuştu: ``Bu sıkıntıları okulunda norm kadro fazlası durumuna düşecek, ya da ders sayısı azalacak branş öğretmenlerinin sorunları izleyecektir. Bunun yanında bu sisteme tamamen geçilene kadar gerek il içinde gerek iller arasında öğretmen sirkülâsyonu olağandan kat kat fazla olacaktır. Biz Türk Eğitim-Sen olarak eğitim camiasında yaşanan bu sorunların hiçbir tarafında yokuz. Biz en başta, 4+4+4`e itiraz ettiğimiz yerde duruyoruz. Tüm bu yaşanan sorunların müsebbibi 4+4+4`ün fikir babası biziz diyen Eğitim Bir-Sen ve bunu uygulayan bakanlıktır. Bir deli kuyuya taş atmıştır, akıllı yok ki çıkartsın. Eğitim aracı 4+4+4`le savrulmaya başlamış ve acemi ellerde bir o bariyere bir bu bariyere vurmaktadır. Bu sistemi öneren, fikir babası olan kişiler bir de sınıf öğretmenlerini matematik bilmemekle itham etmektedir. Eğer kendileri biraz matematik bilselerdi ilkokul eğitimini 5 yıldan 4 yıla düşürdüklerinde binlerce sınıf öğretmeninin norm kadro fazlası durumuna düşeceğini görürlerdi. Tabi burada inşaat matematiği geçmez. Buradaki matematiğin vicdandan beslenmesi gerekiyor.``
Bunlar Da İlginizi Çekebilir