GÜNDEM - 27 Mayıs 2024 Pazartesi 09:28

25 yıl basın sektörüne hizmet etti, devletten aldığı destek ile çiftlik kurdu

A
A
A

Elazığ’da 25 yıldır basın sektörüne hizmet eden ve emekli olan Murat Varol, televizyon programına aldığı konuk sonrasında hayvancılığa başladı. Devletten aldığı destek ile 30 bin kapasiteli tavuk çiftliği kuran Varol, 7 yıldır aktif bir şekilde üretime devam ediyor.

Elazığ’da yaşayan 4 çocuk babası Murat Varol (64), 1994 yılında ortağıyla birlikte şehirdeki yerel bir televizyonu kurdu. Ortalama 25 yıl basın sektörüne hizmet eden Varol, bir tavuk entegre şirketinin müdürünü program için televizyona davet etti. Burada tavuk besiciliği ve çiftlikleri hakkındaki bilgiler edinen Varol, bu işe girmeye karar verdi. Daha sonra Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK) başvuruda bulunan Varol’un projesi 2 yıl sonra onaylandı ve yüzde 65 hibe desteği aldı. Devletten aldığı destek ile merkeze bağlı Badempınarı köyünde 1 milyon 800 TL bin yatırım yapan Varol, 30 bin civciv kapasiteli broiler tavuk çiftliğini kurdu. Çitliğin kurulmasından kısa bir süre sonra basın sektörünü bırakan Varol, 7 yıldır aktif bir şekilde üretime devam ediyor.

25 yıl basın sektörüne hizmet etti, devletten aldığı destek ile çiftlik kurdu

“Televizyon programına çağırdım bana tavuğu anlattı”

Elazığ’da 25 yıl basın sektöründe yer aldığını dile getiren Murat Varol, “Elazığ’da 2 televizyon vardı. Onlardan birinin hem ortağı hem de yönetim kurulu başkan vekiliydim. O zamanlar devamlı TKDK eski müdürü Turan Karahan programa gelirdi. Hayvancılık üzerine bir yatırım yap derdi. Bir gün bir tavuk entegre şirketinin müdürünü televizyona programa çağırdım. Bana tavuğu anlattı. Dedim ki senin anlattığın doğru ise ben bu kümes işine gireceğim. Bir proje hazırladım, götürdüm TKDK’ya verdim. 2 yıl sonra bana çıktı ve bu işe başladım. Devlet yüzde 65’ini hibe veriyordu. Geri kalanını kendimiz finanse ettik. 2017 yılından bu güne kadar bir fiil yapıyorum. Çok zevk alıyorum. Keşke daha önce yapsaydım. Çünkü hayvanlarla uğraşmak çok güzel. Burada 7 yıldızlı bir otel hizmeti veriyoruz. Civcivken geliyor ve 42 gün sonra etlik piliç olarak sofralarımıza gelecek. Hijyen ön safta” dedi.

25 yıl basın sektörüne hizmet etti, devletten aldığı destek ile çiftlik kurdu

“25 yıl basın sektöründe hizmet ettik”

Civcivlere adeta bir bebek gibi baktıklarını dile getiren Varol, “Bu işten gerçekten çok zevk alıyorum. 25 yıl basın sektöründe hizmet ettik. Gelen bakanları ve bürokratları ağırlıyorduk. Basın sektörü farklı bir iş. Oradan buraya geçince sanki üzerimde çok büyük bir dünya vardı ve o kalktı. Kendi başıma kaldım ve huzurlu bir hikayeye dönüşmüş oldu. Keşke çok önceden başlasaydım, basın ile beraber bu işi götürmüş olsaydım daha keyifli olacaktı gibi. Arkadaşlarımız teşebbüs etsinler, dosya sunsunlar. Devletimiz bu işe hakikaten öncülük yapıyor. Ben Avrupa’yı da gezdim. Orada da kümeslere girdim. inanın şuan bizim kümeslerimiz onlarınkinden çok çok daha iyi” diye konuştu.

25 yıl basın sektörüne hizmet etti, devletten aldığı destek ile çiftlik kurdu

“Devlet desteği olmadan yapamazdım”

Varol, “Devlet desteği olmadan yapamazdım. Yüzde 65 hibe aldım. Şuan bir kümesi yapmak ortalama 16 milyon. 16 milyonu cebinden çıkartıp böyle bir kümesi yapmak mümkün değil. Devlet desteği olmasa böyle bir yatırımı hiç kimse yapamaz. Ama devlet bu ile teşvik ettiği için kolay oluyor. Çiftliğin üzerine güneş enerjisi de koydum. Isıtmamı da oradan karşılıyorum. Onun için çok rahat ve her şey otomatik. 23 dönüm arazi üzerine kümesi kurdum. Başta yaparken 3 kümes diye proje yapmıştım. Birinci ayağını gerçekleştirdik. İlerde 2.ve 3. Ayağını da gerçekleştiririm. Şuan içerde 30 bin hayvan var. Bunları gayet mutlu bir şekilde büyütüyor ve bebek gibi bakıyoruz” şeklinde konuştu.

Kamil Can Kılıç

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Manisa Başkan Balaban’dan bayramın birinci günü yoğun mesai Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, Kurban Bayramının birini gününde Huzurevi’nde yaşayan vatandaşları ziyaret ederek hem bayramlarını hem de Babalar Günü’nü kutladı. Balaban ziyaretin ardından mahalle ziyaretlerinde bulunarak hem esnafla hem de vatandaşla bayramlaştı. Seçildiğin ilk günden itibaren saha olacağının sözü veren Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, Kurban Bayramı’nın ilk günü yoğun mesaide bulunarak vatandaş ve esnafla bir araya geldi. Başkan Balaban, ilk olarak Manisa Huzurevi Vakfı’na bağlı Özel Huzurevi’ni ziyaret etti. Başkan Balaban’a Belediye Başkan Yardımcısı Emine Özge Arslan, Özel Kalem Müdürü Seyit Ali Özmen ve Kültür Müdürü Yasemen Şıktaş eşlik etti. Başkan Balaban ziyarette yaptığı konuşmada, yaşlıların toplumun temel direği olduğunu ifade ederek, “Yaşlılarımız bizim için çok önemli. Onlara sahip çıkmak ta bizim en önemli görev. Özellikle önemli günlerde ve bayramlarda bu tür ziyaretlerimizi gerçekleştirerek yaşlılarımız ile bir arada olmaya devam edeceğiz. Ayrıca belediyemiz bünyesinde Kent Orkestramızda belirli aralıklarla huzurevlerimizde verecekleri konserler ile güzel bir eğlence yaşatmaya devam edecek” diye konuştu. Başkan Balaban konuşmasının ardından Kent Orkestrası’nın verdiği minik konser de huzurevi sakinleriyle beraber oynayıp mutluluklarına ortak oldu. Başkan Balaban daha sonra İsmail ve Muhammer Cider Huzurevi ve Dinlenme Yurdu’nda bulunan vatandaşları ziyaret ederek sohbet etti. Başkan Balaban her iki huzurevi ziyaretinde vatandaşların hem bayramını hem de Babalar Günü’nü kutlayarak hediye takdim etti. Esnaf ve vatandaşla buluştu Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, huzurevleri ziyaretlerinin ardından Karaköy’de esnaf ve vatandaşlar ile bir araya geldi. Başkan Balaban, Topçuasım, Kuyualan ve Ayn’ı Ali mahallelerinde esnaf ve vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutladı. Vatandaşların yoğun sevgi gösterisinde bulunduğu Başkan Balaban, daha sonra kurban kesim yerlerinde incelemelerde bulunarak Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin hem çalışmalarını yerinde inceledi hem de personelin bayramını kutladı.