POLİTİKA - 10 Mart 2012 Cumartesi 22:27

BAKAN YILDIRIM`DAN ERZİNCAN`DA SİYASET DERSİ

A
A
A
BAKAN YILDIRIM`DAN ERZİNCAN`DA SİYASET DERSİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Türkiye 2023’te Cumhuriyetimizin 100. yılında 10 büyük ekonomi içerisinde olacak. Yani dünyanın birinci liginde finali oynamaya hazırlanan bir ülke haline gelecek" dedi.
Cenaze törenine katılmak üzere memleketi Erzincan’a gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım bir dizi ziyaret ve incelemelerin ardından AK Parti tarafından belediye konferans salonunda düzenlenen siyaset akademisine katıldı. Bakan Yıldırım, siyaset akademi derslerinin ilk kez AK Parti tarafından düzenlenmeye başladığını hatırlattı. Yıldırım, eğitimlerde konularında uzman kişiler tarafından katılımcılara önemli bilgiler sunulduğunu ifade etti.
"TÜRKİYE 600 YIL LİDERLİK YAPTI"
Bakan Yıldırım, Türkiye’yi 9 yılda dünyanın 16. büyük ekonomisi arasına soktuklarını işaret ederek, "Nerden aldık 23. ekonomiden aldık. Bugün G20 diye dünyada 7 milyon insanın geleceğini belirleyen, sorunlarını konuşan, küresel krizlere, küresel barış getirmeye çalışan önde gelen ülkeler arasında Türkiye var. Bunu AK Parti iktidarı 9 yılda başardı. Şimdi biraz daha ileri, ilk 10 içerisinde yerimizi almak. İşte siyaset akademisinin konusu da bu ’Lider Ülke Türkiye’. Liderlik Türkiye için Türk milleti için
yeni bir şey değil. Yabancı bir şey değil. Türkiye bu işi 600 yıl yaptı. Ama öyle bir şekilde yaptı ki, dünyaya, insanlığa örnek olacak bir şekilde yaptı. İnsanlara zulmetmeden, onları esaret altına almadan, dinlerini, dillerini değiştirmeden, bulundukları ülkede, üç kıtada, özgür, rahat, huzur içerisinde yaşamalarını da sağlayarak, onların hayat sürmesini temin etmiş bir medeniyetten bahsediyoruz. Osmanlı’nın tarih sahnesinden çekilmesiyle birlikte daha yüz yıl olmadan bakın dünya ne halde. Her yerde sorun
var, ülkeler arasında, hatta bölgeler arasında akla hayale gelmeyecek anormal farklılıklar var. Neden; çünkü o dönemden sonra bazı ülkeler çok fazla aç gözlülük yaptılar ve sömürgecilik anlamında hiçbir fırsatı kaçırmadılar. 600 sene Osmanlı idaresinde kalan mağrip ülkelerini 50 yılda ana dillerini unutacak ve hatta kendi dillerini resmi dil haline getirecek bir noktaya ulaştırdılar. İşte onun sonucu ortada. Arap Baharı ile insanları zorlamanın, insan onuruna, tabiatına aykırı, sömürgeci bir yönetimin
geldiği nokta ortadır" şeklinde konuştu.
"Türkiye 2023’te Cumhuriyetimizin 100. yılında 10 büyük ekonomi içerisinde olacak" diyen Yıldırım, "Yani dünyanın birinci liginde finali oynamaya hazırlanan bir ülke haline gelecek" diye konuştu.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın konuşmasının ardından Siyaset Akademisi Genel Koordinatörü Hamdi Turşucu tarafından katılımcılar çeşitli bilgiler verildi.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Bakan Bak: “Çocuklar uyurken sessiz kalınır, çocuklar ölürken sessiz kalınmaz” Ümraniye Belediyesi tarafından üç ay önce hizmete açılan ve 350 kişinin eğitim gördüğü Engelsiz Spor Merkezi’nin açılışı, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın katılımıyla gerçekleşti. Bakan Bak, “İstanbul’da engellilere kapıları kapatmayan, kapıları açan bir başkan istiyoruz” dedi. Ümraniye Belediyesi tarafından üç ay önce hizmete açılan ve 350 kişinin eğitim gördüğü Engelsiz Spor Merkezi’nin açılışı Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın katılımıyla gerçekleşti. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen programda Ümraniye Müzik Akademisi Engelliler Korosu sahne aldı. Yeni kurulan Ümraniye Belediyesi Down Futsal Takımı ile TOSSFED Türkiye Down Futsal Milli Takımı da katılımcılara futbol heyecanı yaşattı. “İstanbul’da engellilere kapıları kapatmayan, kapıları açan bir başkan istiyoruz” Bakan Osman Aşkın Bak yaptığı konuşmada, ”Ülkemizde yüzde 7 oranında engelli vatandaşımız var. Daha önceleri engellilerimizi odasında saklıyorduk ama Cumhurbaşkanımızın çıkarttığı yasayla beraber engelli vatandaşlarımız topluma karıştı. Spor tesislerimiz engelli vatandaşlarımız için açık. Federasyonlarımız da onlar için kamplar düzenliyor. Onların başarıları bizleri gururlandırıyor. Gazze için yapılan gösteriler bizleri gerçekten gururlandırdı. Çocuklar uyurken sessiz kalınır, çocuklar ölürken sessiz kalınmaz. Gazze’ye özgürlük diyoruz. Cumhurbaşkanımız Gazze’deki katliamın engellenmesi için çaba gösteriyor. İstanbul’da engellilere kapıları kapatmayan, kapıları açan bir başkan istiyoruz” dedi. “Ümraniye’de engel yok” Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım ise, “Hizmetten hiçbir zaman geri durmadık. Asıl engelin zihinlerde olduğuna inandık. Sosyal devlet anlayışıyla toplumun her kesimine dokunmak ve her kesimin ihtiyaçlarına çözüm üretmek çabasında olduk. Onlara her alanda yer açmalıyız. Engellerimiz için hayatı kolaylaştırmayı kendimize hep misyon edindik. Ümraniye’de engel yok diyoruz” dedi.