YEREL HABERLER - 27 Nisan 2012 Cuma 11:00

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ`NDE ``˜GENÇ KAGIDER GÜNLERİ` PANELİ

A
A
A
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ`NDE ``˜GENÇ KAGIDER GÜNLERİ` PANELİ

Türkiye Kadın Girişimcileri Derneği (KAGIDER) tarafından Atatürk Üniversitesi`nde gerçekleştirilen panelde kadınların güncel sorunları ele alınarak tartışıldı.
Moderatörlüğünü KAGIDER Yönetim Kurulu Üyesi Münteha Adalı`nın yaptığı panele AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, Cercis Murat Gıda Şirketi Yönetim Kurulu üyesi Ebru Baybara Demir, Erzurum Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vakur Alemdar konuşmacı olarak katıldı.
Açılışta bir konuşma yapan Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fahrettin Korkmaz, son zamanlarda kadının toplumsal rolüyle ilgili etkileyici çalışmaların yapıldığını anımsatarak, ``Bu gelişmelerden duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. Kadınlar gerçekten toplumda ailenin temel taşıdır. Ama maalesef şu veya bu sebeple bugüne kadar sahibi olduğu hakları ve değerleri bir türlü kadına tam anlamıyla verilememiştir`` dedi.
``Kadınların temel hakları ile ilgili sorunlar hala var`` diyen Korkmaz, şunları kaydetti:
``Ama bugün bir şeyi anladık ki, kadının temelini oluşturduğu aile olmadan toplumsal yapıyı ve toplumsal güveni temin edemiyoruz. Bu bakımdan bu etkinliği düzenleyen KAGIDER`in Türkiye genelinde başlattığı bu etkinliğin devam etmesi ve bu ülkeye bu millete faydalı olmasını gönülden temenni ediyoruz.``
Daha sonra panele geçildi. Panelistler, kadınlarla ilgili güncel konuları ele alarak geniş bir şekilde değerlendirdiler.
KAGIDER NEDİR?
KAGIDER; Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, Eylül 2002`de 38 kadın girişimci tarafından ülke çapında faaliyet gösteren ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü olarak İstanbul`da kuruldu. KAGIDER bugün farklı sektörlerde aktif olarak çalışan ve değer üreten 250 kadın girişimci üyesi ile büyümeye ve güçlenmeye devam etmektedir.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Arnavutköy’de mevlit yemeğinde onlarca kişi zehirlendi Arnavutköy’de asker mevlidinde dağıtılan yemeği yiyen çok sayıda vatandaş zehirlendi. Rahatsızlanan vatandaşlar, ambulansla Arnavutköy Devlet hastanesine kaldırıldı. Olay, akşam saatlerinde Arnavutköy Durusu Mahallesi Uğuralp Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre öğle saatlerinde oğlu askere gidecek olan bir vatandaş, komşularını mevlit yemeğine davet etti. Mevlide gelip dağıtılan yemekten yiyen vatandaşlardan bazıları birkaç saat sonra rahatsızlanmaya başladı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Zehirlenen vatandaşlar, ambulanslarla Arnavutköy Devlet Hastanesine götürüldü. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 kişinin ambulansla hastaneye götürüldüğü öğrenildi. Konu ile ilgili konuşan mahalle sakini Tarkan Yalçın, ”Yeğenimin asker gecesini yapıyorduk. Mevlit okuttuk. Burada bir yemek verdik. Bu yemekten dolayı zehirlenme olmuş. Şu an hastanedeyiz. Tüm yaralılar şu an iyi. Sadece mide bulantısı ve kusma oldu. Hepsinde etki göstermemiş. Bünyesi zayıf olan kişilerde etki göstermiş. Doktorlar ile konuştuk. Şu an da herhangi bir sıkıntı yok” dedi. Yemekten sonra rahatsızlanan Bahar Çayır ise, “Biz de komşuyuz. Komşumuzun asker mevlidine gittik. Ben bir de mide ameliyatlıyım. Yemeği 2-3 kaşık yedim ama zehirlenmişim. Çok şükür şimdi iyiyiz. Yemekte tavuklu pilav ve helva vardı” diye konuştu. Olayı anlatan bir başka mahalleli Ahmet Hundi, “Aşağı yukarı 50 kişi rahatsızlandı. Mevlidi yapan teyzem, pilavı kendilerinin yaptığını ama tavuğu cuma günü aldıklarını söyledi. Dolaba koyduktan sonra kaynatıp pilavın üstüne koymuşlar. 16.00 sıralarında yediler. Akşam saatlerinde belirtiler başladı. Kusma, ishal gibi belirtiler oldu. Çoğunda fazla bir şey yok ama durumu ağır olanlar da var. Doktorlarımız ilgileniyor. Allah razı olsun” dedi.