SAĞLIK - 13 Şubat 2024 Salı 10:44

Özel Ümit’te gebelik eğitimleri devam ediyor

A
A
A
Özel Ümit’te gebelik eğitimleri devam ediyor

Gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelen psikolojik değişiklikler hakkında bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seda Uysal Aydın, “Bu zıt duyguların geliştiği bir dönemdir. Bulantı kusma, yorgunluk, halsizlik, uykulu hissetme bebeği suçlamaya neden olabilir" dedi.


Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon’da gerçekleştirilen Özel Ümit gebelik eğitimine Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seda Uysal Aydın ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Korkmaz katıldı."Gebelik döneminde tetanoz aşısı yapılır"


Her gebede gebeliğe bağlı istenmeyen veya riskli durumlar gelişebileceğine dikkat çeken Op. Dr. Aydın, “İkinci 3 ayda gebelik kabullenilmiştir. Zıt duygular ortadan kalkar. Duygusal olarak hassas ve kırılgan olunabilir. Son 3 ayda, bebek ile iletişim kurulmaya başlanır. Gebelikten ’bıkma’ duygusu hissedilebilir. Doğum hakkında endişeler artar. Bu dönemde aile üyelerinin desteği önemlidir. Hangi gebede bu sorunların gelişeceğinin tam olarak bilinmesi mümkün değildir. Bu nedenle ortaya çıkabilecek riskli durumların erken dönemde tespit edilmesi ve müdahale edilmesi açısından her gebenin düzenli aralıklarla izlenmesinin hayati önemi vardır. Gebelik döneminde tetanoz aşısı aile hekimleri tarafından takip edilir” şeklinde konuştu.Bebek hastaneden çıkmadan neler yapılır?


Op. Dr. Aydın’dan sonra söz alan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Korkmaz ise yeni doğan bebek bakımı ve kontrolleri hakkında bilgi vererek "Anne yanına gelen bebeğin ateş, solunum, dolaşım, kan şekeri, beslenme takibi, idrar ve dışkı aktivitesi nasıl, bu durumlar gözetim altında tutulur. Özellikle ilk 24 saat içinde dışkı ve idrar çıkışı olması önemlidir. Bebek taburcu edilmeden önce ilk topuk kanı alınır, işitme testi yapılır, tekrar muayene edilerek eğer problem tespit edilmedi ise eve gönderilir. Taburculuktan sonra 3-5 gün içinde tekrar uzman hekim değerlendirmesi için polikliniğe yönlendirilir" ifadelerini kullandı.Anne sütünün yeterli olduğu nasıl anlaşılır?


Her annenin bebeğine yetecek sütünün bulunduğunu ifade eden Dr. Korkmaz, emzirme sürecinde bebeğin annesinin memesine temasının önemli olduğunu, süt az olsa dahi annenin bebeği emzirmekten vazgeçmemesi gerektiğini belirtti. Anne sütünün yeterli olduğunun nasıl anlaşılacağına ilişkin ise Dr. Ülkü Korkmaz, şunları anlattı:


"Anne sütü yeterli olan bebek emerken yutkunur, kilo alır ya da kilosunu korur. Bebeklerin ilk 10 günde kilosunun yüzde 5-10’unu kaybetmesi fizyolojiktir. Bebeğin 15’inci gününde doğum kilosunu yakalaması beklenir. Günde 3-5 kez idrar yapar, kakasını yapar. Bebek emdikten sonra anne memelerinin boşaldığını hisseder. Anne sütünü sağıp miktarına bakabilir."


Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Adıyaman Akrabalar arasında silahlı çatışma: 3 ölü, 2 yaralı Adıyaman’da, akraba olan iki aile arasında çıkan silahlı çatışmada 3 kişi hayatını kaybederken 2 kişi ise yaralandı. Edinilen bilgilere göre, Adıyaman’ın Samsat ilçesine bağlı Taşkuyu Köyü’nde akraba olan iki aile arasında tartışma çıktı. Kısa sürede büyüyen tartışma silahlı kavgaya dönüştü. Meydana gelen silahlı çatışmada 9 yaşındaki Mustafa Avcı, Abidin Avcı (39), ve Tuğba Avcı, Kasım Avcı ve ismi öğrenilemeyen bir kişi yaralandı. Çatışmanın çıktığı olay yerine çok sayıda jandarma ekibi ile sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılardan Kasım Avcı yaralı halde olay yerinden kaçarak kayıplara karışırken olay yerine gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan Tuğba Avcı, Abidin Avcı ve Mustafa Avcı ile ismi öğrenilemeyen 1 kişi Samsat Devlet Hastanesi, Kahta Devlet Hastanesi ve Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanelerine sevk edildi. Buralarda tedavi altına alınan yaralılardan Tuğba Avcı, Abidin Avcı ve Mustafa Avcı yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kişilerin yakınları hastanede sinir krizleri geçirdi. Polis ve jandarma ekipleri hastanelerde ve olay yerinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Öte yandan çatışmada hayatını kaybeden Mustafa Avcı ile Abidin Avcı’nın baba oğul olduğu öğrenildi. Yaralı halde kaçarak kayıplara karışan Kasım Avcı’nın yakalanması için ise ekipler tarafından çalışma başlatıldı. Konuyla ilgili soruşturma sürüyor.
İstanbul Sancaktepe Belediyesi proje tanıtım toplantısına yoğun ilgi Sancaktepe Belediyesi 31 Mart seçimleri kapsamında proje tanıtım toplantısı düzenledi. Yoğun ilgi gören ve katılımcıların coşkuyla eşlik ettiği toplantıda belediye başkanı Şeyma Döğücü önceki dönem yaptıklarını ve gelecek dönemdeki vaatlerini anlattı. Sancaktepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde gerçekleştirilen proje aday ve tanıtım toplantısında Sancaktepe Belediye Başkanı ve başkan adayı Şeyma Döğücü önceki dönem yaptıkları icraatleri ve gelecek dönemdeki vaatlerini sıraladı. Yoğun ve coşkulu bir katılımın olduğu toplantıya eski başbakan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk, Cumhur İttifakı siyasi parti ilçe başkanları katıldı. "Yeni dönemde Sancaktepe emin ellerde" Konuşmalarında Sancaktepe’de yaptıkları hizmetleri anlatan ve pandemi döneminde yaptıklarına da değinen Şeyma Döğücü "Pandemi döneminde 5 bin öğrencimize tablet dağıttık. Kardeş belediyemiz Adıyaman Suvarlı Belediyesine park yaptık. Manavgat yangınında zarar gören Tilkiler köyüne cami yaptık. 5 yılda çok çalıştık, severek çalıştık. Vatandaşımıza sunduğumuz hizmetler neticesinde onların yüzünde gülümsemelerini, gençlerimizin başarılarını gördükçe mutlu olduk, göğsümüz kabardı. Yeni dönemde de inşallah Sancaktepe emin ellerde." ifadelerini kullandı. "Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir. Bizim nazarımızda sadece millete hizmetkarlıktır." Şeyma Döğücü konuşmalarına, "Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi belediyecilik diğerlerinin nazarında rant kapısı olabilir. Bizim gözümüzde hizmet kapısıdır. Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir. Bizim nazarımızda sadece millete hizmetkarlıktır, şehre olan aşk ve sevdadır." şeklinde devam etti. Döğücü ayrıca evlilik destek paketi, ev bizden yuva sizden projesi ile yeni evlenecek gençlere müjde niteliğinde vaatlerde bulundu. Ayrıca eğitim alanında da yatırım yapacaklarının sözünü verdi. Programa katılan eski başbakan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Binali Yıldırım, "2019’da Sancaktepe ve çoğu ilçelerimizi dolaştık ve başkanlarımızı işbaşına getirdik. Biz o seçimle beraber olamadık. Ama ilçe belediye başkanlarımız bir şehirde Belediye Başkanı yok diye bahanelerin arkasına sığınmadılar. Çok güzel işler başardılar. İşte bunun belirgin örneklerinden bir tanesi Sancaktepe’dir." dedi.