EĞİTİM - 15 Haziran 2024 Cumartesi 11:03

Yapay zekâ iklim değişikliğindeki çalışmalarda aktif rol oynayacak

A
A
A
Yapay zekâ iklim değişikliğindeki çalışmalarda aktif rol oynayacak

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Necip Serdar Sever, yapay zeka çalışmalarının, iklim değişikliğiyle mücadeledeki sorunlara çözüm üretmek için kullanılabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi.


Hayatın birçok alanını kolaylaştıran, bilim insanlarına araştırmalarında yardımcı olan yapay zeka, iklim krizi konusunda çalışma yürüten araştırmacılara da doğru bilgi sağlama noktasında destek olabiliyor. Yapılan çalışmalar, yapay zekanın etkisi kanıtlanmış teknolojilerde ölçekleme imkanı oluşturarak dünya geneli emisyonları 2030’a kadar yaklaşık yüzde 10 azaltabilecek dönüştürücü bir potansiyeli olduğunu belirtiyor. Teknolojik gelişmeler ve özellikle yapay zekanın, bu yönde kullanımının yaygınlaşması bekleniyor.


“Yapay zeka toplumsal sorunlara çözüm üretmek için kullanılabilecek potansiyele sahip”


Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Necip Serdar Sever, iklim değişikliğinin, çağın en büyük problemlerinden biri olarak karşımıza çıktığını söyledi. Sever, “Bu sorunun çözümünde teknolojinin rolü hayati önem taşımaktadır. Yapay zeka çalışmaları, bugün iklim değişikliği ile mücadele gibi daha geniş toplumsal sorunlara çözüm üretmek için kullanılabilecek bir potansiyele sahip. Paris İklim Anlaşması’nı imzalayan ve karbon emisyon hedeflerini belirleyen ülkemizde, iklim değişikliği ve bu başlık özelinde sıfır karbon ile alakalı karbon ayak izi, küresel ısınma, emisyon, sera gazı ile benzeri konularda kamuoyunun bilgi düzeyi belirlenmeli ve yapılacak iletişim çalışmaları ile kamuoyu oluşturulmalı, bilgi ile desteklenmeli ve teknoloji paydaşlarının katılımı sağlanmalıdır. Bu hedefe ulaşmak için planlanan süreçlere katkı sağlayacak dijital içeriklerin azami fayda sağlaması, bireysel davranış değişikliği oluşturması ve sürdürülebilir olması amacıyla kamu kurumları, üniversiteler ve STK’lar ile birlikte topyekûn bir şekilde çalışmalara başlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.


“Kamuoyunu bilgilendirecek içeriklerin hazırlanmasına ihtiyaç var”


Prof. Dr. Sever, “Paris Anlaşması’nı takip eden süreçte Avrupa Birliği, kendi yol haritasını belirlemek üzere 11 Aralık 2019 tarihinde Avrupa Yeşil Mutabakatını (Green Deal) yayımlayarak, bu kapsamda 2030 yılına kadar karbon emisyonunu yüzde 55 azaltma, 2050 yılına kadar ise ilk karbon nötr kıta olma hedefini açıklamıştır. Günümüzde artan çevre sorunlarına dikkat çekmesi ve bireylerin çevre sorunlarının oluşmasındaki etkilerinin fark edilmesini sağlaması bakımından ekolojik ayak izi ölçümlerinin yapılması, bireylerin eğilimlerinin ve farkındalıklarının belirlenmesi gerekiyor. Bu noktada kamuoyunu bilgilendirecek içeriklerin hazırlanmasına da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda ilgili bakanlıkların, kurum ve kuruluşların başta olmak üzere ulusal ve uluslararası tüm STK’ların, planladıkları çalışmalar bütününde başlatılması planlanan 360 derece iletişim kampanyasının hedef kitlesinin belirlenmesi, seçilen hedef kitleye uygun iletişim stratejisinve içeriklerin hazırlanması, son olarak da uygun kitle iletişim araçlarının seçilmesi ve doğru kullanımı bu çalışmaların sürdürülebilirliğini ve somut eylem değişikliğini yakından ilgilendirmekte ve etkilemektedir. Türkiye’nin resmi olarak belirlediği 2050 sıfır karbon hedefleri için toplumun farklı kesimlerinin bilgilendirilmesi, toplumda karbon okuryazarlığı konusunda iletişim ve halkla ilişkiler çalışmaları yapılması ve özellikle dijital medya aracılığı ile içerikler üretilmesi günden güne kritik hale gelmektedir” dedi.


“İklim değişikliği odaklı çalışmalar için kampanyalar üretmeye başlayacağız”


İklim değişikliğinde yapay zeka odaklı çalışmaların önemine değinen Prof. Dr. Necip Serdar Sever, şunları dile getirdi:


“Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü de 2024-2025 yılı itibarıyla bu kapsamda başta Eskişehir olmak üzere iklim değişikliği odaklı çalışmalar için kampanyalar üretmeye başlayacaktır. Özellikle yapay zekanın kullanılmasıyla karbon ayak izi ölçen mobil uygulamalar ve infografik tasarımların da gerçekleştirileceği süreçte öğrenciler, akademisyenler ve yerel medya iş birliği de oldukça önem taşıyor. Ulusal basında olduğu gibi yerel basında da iklim değişikliği, sıfır karbon, sıfır atık gibi konuların işlenmesi, yapay zeka ile ortaya çıkarılan iletişim çalışmalarının etkisini arttırabilmesi adına Eskişehir’de yerel medya ile işbirliğine hazırız. Ayrıca Greenmetric listesinde ülkemizden daha fazla üniversitenin ilk sıralarda yer alması gerektiğini düşünmekteyiz. Özellikle Anadolu Üniversitesi’nin bu listede yer alması için çalışmalarımıza ağırlık vermemiz gerekiyor.”


Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Malatya Başkan Geçit’ten 15 Temmuz ziyaretleri Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. İlhan Geçit, 15 Temmuz darbe girişiminde gazi olan Malatyalı Enes Gün ve 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan Zekeriya Bitmez’in kabrini ziyaret etti. Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. İlhan Geçit, 15 Temmuz hain darbe girişimin 8’inci yıldönümünde ilk olarak Atatürk Havalimanı’nda darbecilere karşı direnirken tankın üzerinden düşerek şehit olan Malatyalı Zekeriye Bitmez’in Dilek mahallesindeki kabrini ziyaret etti. Burada kabre çiçek bırakarak dua eden Geçit, Bitmez ailesine başsağlığı diledi. Daha sonra 15 Temmuz darbe girişimi gecesi hainlere karşı koymak için 2. Ordu Komutanlığı Karargahı önünde açılan ateş sonucunda yaralanan Gazi Enes Gün’ü Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er ile birlikte ziyaret eden Başkan Geçit, şehit aileleri ve gazilerin her daim emrinde olduklarını belirtti. Ziyaretlerin ardından konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Geçit, şehit ve gazilerin yaptıkları fedakarlık ve ödedikleri bedelin büyüklüğünü ifade etmeye kelimelerin yetmediğini belirterek, “15 Temmuz 2016 tarihinde milletimiz, ülkemizin geleceğine yöneltilen hain kalkışma karşısında, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla büyük bir kahramanlık örneği sergileyerek hain darbe girişimine karşı durmuş; canı pahasına, devletine, demokrasisine, geleceğine ve egemenliğine sahip çıkmıştır. 15 Temmuz direnişi, asırlar boyu unutulmayacak bir destandır. Bu hain kalkışma, birlik ve beraberliğimize yapılan bir saldırı olarak tarihin kara defterine yazılmıştır. Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki, bir milletin birliğine, kardeşliğine ve özgürlüğüne kast eden hiçbir güç, asla başarılı olamayacaktır ve olmamıştır. Biz, konu vatan ve bayrak olunca canımızı seve seve vermeye hazırız. Rabbim bir daha bu millete 15 Temmuz’u yaşatmasın. Bu duygu ve düşüncelerle; aziz milletimizin sağduyusuyla perçinlediği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüzü kutluyor, şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ederken, gazilerimize esenlikler diliyorum” dedi.
Edirne Kapıkule’de tarihi rekor Kapıkule Sınır Kapısı’nda bir tarihi rekor daha yaşanarak, sadece 1 gün içerisinde 9 bin 628 binek araç ve 40 bin 593 yolcu girişi gerçekleştirildi. Dünyanın en büyük ikinci sınır kapısı Kapıkule’de yeni bir rekor geçişi yaşandı. Avrupa’nın ve dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan yüz binlerce gurbetçi vatandaş Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yıllık izinlerini geçirmek için ana vatan Türkiye’ye akın akın gelmeye devam ediyor. Kapıkule’de yurda giriş yapan gurbetçileri karşılayan Edirne Valisi Yunus Sezer, "Dün itibarıyla tüm zamanların giriş açısından rekor kırıldı. 9 bin 628 binek araç girişi oldu. Dün 40 bin 593 yolcu girişi gerçekleştirildi. Şu ana kadar Kapıkule’de gerçekleştirilen en fazla yolcu ve araç girişi oldu" dedi. "9 bin 628 binek araç girişi tüm zamanların rekoru" Yurda giriş yapan gurbetçi sayısında bu yıl artış olduğunu söyleyen Vali Sezer, "Kapıkule, Türkiye’nin en büyük gümrük kapısı ve Türkiye’nin batıya açılan kapısı. Özel bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde biliyorsunuz gurbetçi sezonu olarak adlandırdığımız yurt dışında bulunan vatandaşlarımızın tatil için memleketlerini ziyaret ettiği bir dönemdeyiz. 22 Haziran’da başladı bu dönem ve Eylül ayına kadar devam edecek. Gidiş ve gelişler. Dolayısıyla özellikle Kapıkule gümrük kapımız başta olmak üzere kapılarımızdaki araç ve yolcu giriş yoğunluğu bu dönemde son derece artıyor. Bu sene özellikle geçen yıllardan farklı olarak gurbetçilerimizin yoğun bir Türkiye ziyareti söz konusu. Kapılarımızda da günlük giriş bakımından da rekorlar kırılıyor. Saatlik olarak 550’ye yakın aracın girişi gerçekleştiriliyor. Dün itibariyle giriş açısından tüm zamanların rekoru kırıldı. 9 bin 628 binek araç girişi oldu dün ve 40 bin 593 yolcu girişi gerçekleştirdik. Bu şu ana kadar Gümrük Bölge Müdürlüğümüzün verilerine göre kapıkuleden gerçekleştirilen en fazla yolcu ve araç girişi sayısı. 22 Haziran’dan bu tarafa da 192 bin 341 araç girişi var ve yedi 769 bin 821 yolcu da yine Türkiye’ye giriş yapmış durumda. Biz tabii Vatan hasreti çeken tüm gurbetçilerimizin bir an önce Türkiye’ye gelmeleri ve Türkiye’de de bulundukları illere, memleketlerine gitmeleri, hoşça vakit geçirmeleri, dönüşte de yine aynı rahatlıkla dönmeleri için burada birtakım tedbirler almış durumdayız" dedi. "12 olan peron sayısının 24’e çıkardık" Gurbetçiler için gerekli tüm tedbirlerin alındığını ve 12 olan peron sayısının 24’e çıkarıldığını belirten Vali Sezer, "Vatandaşlarımızı güzel bir şekilde karşılıyoruz. Vatandaşlarımızın dinlenerek gitmeleri için gerekli dinlenme tesislerinde ve tüm benzinlikler dahil olmak üzere bu alanlarda gerekli güvenlik tedbirlerini de almış durumdayız. Hem sivil ekiplerimiz hem de resmi ekiplerimiz buralarda güvenlik bakımından herhangi bir şeyle karşılaşmamaları için memleketlerine rahat bir şekilde ulaşmaları için gerekli güvenlik tedbirlerini almış durumdayız. Tabii geçen seneye göre yoğunluk çok artınca da hem gümrük yönüyle hem de emniyet yönüyle buradaki noktalarda bazı tedbirler aldık. Emniyette 110’a yakın ilave personeli görevlendirdik. Yine gümrükten de 105 personelimiz ilave olarak burada görevlendirilmiş durumda. Toplamda bin 205 gümrük personelimiz burada görev yapıyor. Yine emniyet personelimiz de bunun dışında pasaport kontrollerinde görev yapıyorlar. Geçen yıl 12 olan peronlardaki sayımız bu sene 24’e çıkartılmış durumda. Baktığınız zaman da günlük olarak 500-550 araç sabit olarak gelmesine rağmen herhangi bir yığılma söz konusu değil. Kısa zamanda işlemlerini yaparak bunları da gönderiyoruz" diye konuştu. Kapıkule’ye giriş yapan gurbetçi vatandaşlar anavatana ayak bastıkları için çok mutlu olduklarını anlattılar.