İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

5 bin sporcu arasından o seçildi

5 bin sporcu arasından o seçildi
5 bin sporcu arasından o seçildi

Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi'nde futbola 2008 yılında Çerkezköy Fenerbahçe Futbol Okulu’nda başlayan Ogün Çalışkan futbol yeteneği ve gelişimi ile Galatasaray'a seçildi.

MEHMET AKİF ALDOĞAN
TEKİRDAĞ

2000 doğumlu Ogün Çalışkan, futbola 2008 yılında Çerkezköy Fenerbahçe Spor Okulu’nda başladı. 2010 yılına kadar Çerkezköy Fenerbahçe Spor Okulu’na devam eden Ogün Çalışkan, 2010 yılından itibaren Akademi Futbol Okulu’na devam etti. Her iki ayağını kullanabilmesi, fiziği ve futbol yeteneği ile ön plana çıkan Ogün Çalışkan 2012 yılı sonunda Galatasaray seçmelerine götürüldü.

Galatasaray Futbol Akademisi Direktörü Müfit Erkasap ile altyapı antrenörlerinin gözetiminde yapılan seçmelerde Ogün Çalışkan, çeşitli yaş kategorilerinde 5 bine yakın oyuncu arasından başarıyla sıyrıldı. Seçmelerde 6 aşamayı geçmeyi başaran Ogun Çalışkan, Galatasaray U-13 Futbol Takımı ile antrenmana çıktı, ardından da Galatasaray altyapısına seçildi.

Eğitimini Büyükçavuşlu’da sürdüren Ogun Çalışkan haftanın üç günü Florya Metin Oktay Tesisleri’nde antrenmana çıkıyor. Oyun zekası ve futbol gelişimi ile Galatasaray U-13 Futbol Takımı’nın değişmez oyuncusu haline gelen Ogün Çalışkan, Antalya’da düzenlenen Uluslar arası U-13 Futbol Turnuvası’nda da sergilediği oyun ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Rusya, Romanya, Beyaz Rusya, Özbekistan, Ukrayna ve Türkiye’den Galatasaray U-13 Futbol Takımı’nın katıldığı turnuvada Ogün Çalışkan tüm maçlarda forma giydi.

Ogün Çalışkan, hedefinin Galatasaray altyapısında başarı sağlayıp A Takıma yükselmek olduğunu söyleyerek “Hayallerimin ilk basamağında bulunuyorum. Önemli olan bundan sonrasıdır. Antrenörlerimin bana vereceği eğitim paralelinde kendimi her geçen gün geliştirerek üst takımlarda, sonrasında da A Takımda forma giymek istiyorum. Sonrası da her oyuncunun olduğu gibi Milli Takım’da forma giyebilmektir.’’ Dedi.

Kendisine Galatasaray’ın genç savunma oyuncusu Semih Kaya’yı örnek aldığını söyleyen genç yetenek, “Antrenörümüz Birkan Bozkurt yönetiminde U-13 Ligi’ne hazırlanıyoruz. Takım arkadaşlarımla birlikte Türkiye Şampiyonluğu’nu kazanmak için mücadele vereceğiz.’’ Diye konuştu.

Çalışkan, Futbol Okullarından Antrenörü Vedat Çolak, abisi Ümit Bozkurt ile kendisi üzerinde emeği geçenlere teşekkür ederek “Vedat hocam benim bu noktaya gelmemde büyük emek sarf etti. O’nun yönlendirmesi, abimin katkılarıyla bugün bu noktadayım.’’ Diye konuştu.

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni ve aynı zamanda Çerkezköyspor Altyapı Antrenörü Vedat Çolak, Ogün Çalışkan’ın Galatasaray gibi büyük bir kulübe seçilmesinin Çerkezköy’deki futbol potansiyelinin göstergesi olduğunu söyleyerek “Ogün ve Ogün gibi nice sporcuların daha iyi yerlere gelip Türk sporuna hizmet edeceğine inanıyorum. Ogün gibi gençlerin önünü açabilmek için Çerkezköy’de futbol oynanabilecek koşulların, imkanların uygun hale getirilmesi gerekmektedir. “ dedi.

Futbol koşullarının iyileştirilmesine yeterli donamına sahip antrenörler eklenince Çerkezköy’den bu tür iyi haberlerin her zaman geleceğine olan inancını dile getiren Vedat Çolak, sözü Ogün’e getirdi.

Ogün ile futbol okulunda karşılaştığında Ogün’deki yeteneği fark ettiğini söyleyen Vedat Çolak “Ogün, yaş kategorisine kendi oyun kategorisine göre futbol becerisinin gerektirdiği yetenek tanımlaması içinde motorik ve kondisyonel ön şartları taşımakla birlikte teknik becerileri de gelişime yatkın düzeydeydi. Kendisi ile çalışmış olduğum 4-5 yıllık süreçte bu özelliklerini daha üst seviyeye çıkartıp daha yetenekli olabilmesi için mücadele verdik.’’ İfadelerine yer verdi.

Ogün’ün hem Galatasaray’da hem de Türk futbolunda önemli yerlere geleceğine inandığını belirten Vedat Çolak “Çizgisini bozmayıp, gelişimini sürdürdüğü müddetçe Ogün çok iyi noktalara gelecektir. Her iki ayağını da kullanabilmesi bir savunma oyuncusu için her zaman avantajdır. Ogün de her iki ayağını kullanabiliyor. Ogün’ün çok iyi yerlere çelmesinin ön şartı çok çalışmaktan geçiyor. Ogün de antrenörlerinin direktifleri doğrultusunda çalışırsa bunu başaracaktır’’ şeklinde konuştu.

Çolak, Beden Eğitimi Öğretmeni olarak amacının Çerkezköy’de var olan mevcut futbolcu potansiyelini iyi bir şekilde değerlendirerek genç yetenekleri Türk futboluna kazandırmak olduğunu belirterek “Çerkezköy’deki yeteneklere katkı sağlayıp, hem Çerkezköy’de futbolun ilerlemesine hem de Türk futboluna kazandırmak istiyoruz. Bunun için de iyi bir alt yapı donanımını sağlamaya çalışıyoruz.’’ İfadelerine yer verdi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.