ASAYİŞ - 06 Kasım 2016 Pazar 07:39

Atatürk Havalimanı'nda hareketli dakikalar

A
A
A
Atatürk Havalimanı'nda hareketli dakikalar

Atatürk Havalimanı girişinde dur ihtarına uymayan motosikletli iki şahıs hareketli dakikaların yaşanmasına yol açtı. Dur ihtarına uymayan iki şahıs Havalimanı otoparkında yakalandı. Şüpheli motosiklet üzerinde kontrollü patlatma yapıldı. Kontrollerde terör suçundan araması olan bir kişi gözaltına alındı. Havalimanı şüphelisinin evinde polis araması yapıldı.

Atatürk Havalimanı şüphelisinin evinde polis araması
Atatürk Havalimanı'nda dur ihtarına uymayarak paniğe yol açan şüphelilerden birinin evinde polis arama yaptı. Atatürk Havalimanı'nda motosikletli 2 şahsın polis ekiplerinin dur ihtarına uymayarak kaçmasıyla alanda yoğun hareketlilik yaşanmıştı. Kısa sürede yakalanan 2 zanlı Havalimanı karakolunda sorguya alınmıştı. Polis ekipleri şüphelilerden birini ilk ifadesinin ardından karakoldan çıkartarak adresine götürdü. Polis, şahsın nezaretinde Başakşehir, Şahintepe Mahallesi’nde bulunan adresinde yaklaşık 1 saat incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından yeninden havalimanı karakoluna getirilen şüpheli şahıs basın mensuplarının sorularını yanıtsız bıraktı.

Atatürk Havalimanı'ndaki kontrollerde terör suçundan araması olan bir kişi gözaltına alındı
Atatürk Havalimanı’nda yaşanan hareketlilik sırasında yapılan kontrollerde terör suçundan aranan bir şüpheli gözaltına alındı. Olayla ilgisi olmadığı belirlenen şahıs Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü. Atatürk Havalimanı'nda dur ihtarına uymayan iki şahsın açtığı hareketlilik sırasında polis ekipleri alanda adeta kuş uçurtmamıştı. Yapılan kontroller sırasında olayla terör suçundan aranan bir şahıs polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Olayla herhangi bir bağlantısı olmayan şüpheli şahıs sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü.

Şüpheli motosiklet üzerinde kontrollü patlatma
Atatürk Havalimanı'nda yaşanan hareketlilik sırasında polis ekipleri alanda kuş uçurtmadı. Özel Harekat polisleri alanda önlem alırken bomba imha ekipleri şüphelilerin terk ettikleri motosiklet üzerinde patlayıcı ihtimaline karşılık fünye ile kontrolü patlatma gerçekleştirdi. Atatürk Havalimanı'nda 2 şahsın polis ekiplerinin dur ihtarına uymayarak kaçmaya çalışmasıyla alanda yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kaçan şahısların yakalanması için yaşandığı kovalamaca sırasında Özel Hareket ve Çevik Kuvvet polislerinin de dahil olduğu emniyet güçleri çevrede adeta kuş uçurtmadı.Bomba imha uzmanlarının şüpheli şahısların bıraktıkları motosiklet üzerinde incelemelerde bulundu. Ekipler motosiklet üzerinde patlayıcı madde olma ihtimaline karşı, fünye ile kontrollü bir şekilde patlama gerçekleştirdi.Yapılan incelemelerin ardından motosiklette herhangi bir patlayıcıya rastlanmadı. Olayın kontrol altına alınmasıyla birlikte Havalimanı'na giriş ve çıkışlar normale döndü

Dur ihtarına uymayan iki şahıs Havalimanı otoparkında yakalandı
Atatürk Havalimanı'ndan hareketli anların yaşanmasına yol açan iki şahıs yakalandı. Alkollü oldukları belirlenen iki şahsın hırsızlıktan sabıkalı oldukları öğrenildi. Atatürk Havalimanı’nda dur ihtarına uymayan iki şüpheli kısa sürede yakalandı. Motosikletlerini bırakarak havalimanı otoparkına kaçan iki şüpheli burada kıskıvrak yakalandı. Alkollü oldukları belirlenen şahısların hırsızlıktan sabıkaları oldukları öğrenildi. Şahıslar üzerinde herhangi bir suç unsuruna rastlanmazken olayın herhangi bir terör bağlantısı olmadığı belirlendi.

Atatürk Havalimanı trafiğe kapanınca vatandaşlar bavullarıyla yürüdü
Atatürk Havalimanından şüpheli iki şahsın yol açtığı hareketlilik yolcuları etkilerdi. Havalimanı araç girişine kapanınca uçaklarına yetişmek isteyen vatandaşlar bavullarıyla yürümek zorunda kaldı. Atatürk Havalimanı’nda dur ihtarına uymayan iki motosikletli şahıs hareketli dakikalara yol açtı. Polisin şahısları kovalaması sırasında havalimanı araç trafiğine tamamen kapatıldı. Yaşanan hareketlilik sırasında havalimanı girişinde uzun araç kuyruğu oluştu. Bu sırada uçaklarına yetişmek isteyen yolcuların araçlarından inerek bavullarıyla yürüdükleri görüldü. Bir görgü tanığı yaşanan hareketli anları “Polisin dur kaçma dediğini duyduk. Ardından silah sesi duyduk” diye anlattı.

Atatürk Havalimanında hareketli dakikalar
Atatürk Havalimanı girişinde dur ihtarına uymayan motosikletli iki şahıs hareketli dakikaların yaşanmasına yol açtı. Polis havaya ateş açarken kaçan şahıslar Havalimanı otoparkında kıskıvrak yakalandı. Olay, 00.30 sıralarında Atatürk Havalimanı’nın ana giriş kapısının bulunduğu alanda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Havalimanı girişinde uygulama yapan polis ekipleri plakasız bir motosikleti görünce şüphelenerek durdurmak istedi. Motosiklette bulunan Mecnun Koca ve Suriye uyruklu Muhammed Hoca Ali kaçmaya başladı. Polis ekipleri Şüpheli şahısların kaçması üzerine havaya ateş açtı. İç Hatlar giriş katında motosikletleriyle yönelmeye çalışan şüpheli şahıslar kaçamayacağını anlayınca, motosikleti bırakarak otoparka doğru yöneldi. Yapılan kısa kovalamaca sonrasında şüpheliler polisler tarafından kıskıvrak yakalanarak gözaltına alındı. Olay yerine gelerek motosiklet üzerinde incelemelerde bulunan bomba imha ekipleri tarafından fünye ile kontrollü patlama yapıldı. Güvenliğin sağlanmasıyla birlikte kısar süre sonra Havalimanı giriş çıkışları tekrar normale döndü. Öte yandan Havalimanı Emniyet Müdürlüğü ekipleri kontroller sırasında olayla bağlantısı olmayan ancak, terör suçundan aranan başka bir şahsı daha kontroller sırasında gözaltına aldı.

Ferhat Yasak - Mehmet Başa - Oğuzcan Yazar - Tuncer Cengiz - Volkan Kayalar  

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Eskişehir Eskişehir’deki eğlence mekânlarına polis ekiplerinden geniş çaplı denetim Eskişehir’de polis ekiplerinin gerçekleştirdiği geniş çaplı çalışmada eğlence mekânları denetlenirken, bin 962 şahsın kimlik sorgulaması yapıldı. İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından, dün akşam saatlerinde geniş çaplı denetim gerçekleştirildi. Hoşnudiye Mahallesi Vural Sokak’ta ve İsmet İnönü-1 Caddesi üzerinde bulunan alkollü eğlence mekânlarında toplamda 85 personel ve 1 tim çevik kuvvetin katılımıyla gerçekleştirilen asayiş uygulamasında, işletmeler ve müşterileri denetlendi. Gerçekleştirilen denetimlerde 55 işletme denetlenirken, bin 962 şahsın kimlik sorgulaması yapıldı. Denetimlerde, hırsızlık suçundan aranma kaydı bulunan 1 şahıs yakalanırken, 3 kişinin yoklama kaçağı olduğu tespit edildi. Ayrıca 1 şüphelinin üzerinde bulunan 1 adet tabanca ve 1 adet fişeğe el konuldu. Kent genelinde gerçekleştirilen trafik denetimlerinde ise 542 araç kontrol edilirken, kural ihlali yaptığı belirlenen 35 sürücüye işlem yapıldığı öğrenildi. “Esnaf olarak kendimizi güvende hissediyoruz” Hoşnudiye Mahallesi Vural Sokak’ta esnaf olan Halil Katırcı, polis ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler hakkında, “Polislerin burada olması biz insanlara güven veriyor. Suç oranı daha aza iniyor. Kavga çok çıkıyor, polisler burada olduğu zaman daha az oluyor. Onun dışında biz güvende hissediyoruz. Esnaf olarak kendimizi güvende hissediyoruz. Polisin denetimleri sayesinde işimiz de artıyor. Polisin burada olması esnafın çok işine yarıyor” dedi. “Polisleri gören insanlar kavga etmekten çekiniyor” Bir diğer esnaf Seyfettin İnci ise alkollü eğlence mekânlarının olduğu bölgede çok sık olay çıktığını fakat denetimlerin yapıldığı günlerde daha az sorun yaşandığını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Bizi olumlu etkiliyor. Çünkü suç oranları çok arttı. O yüzden bu denetimlerin yapılması iyi oluyor. İlk olarak yaşı tutmayan çocukların bu mekânda alkol tüketimi çok fazla, bu şekilde bunun önüne geçiliyor. Suçlular bu şekilde yakalanıyor ya da suçlar burada azalıyor. Polisleri gören insanlar kavga etmekten çekiniyor. O yüzden denetim yapmaları bizim için çok olumlu. Polisin bu şekilde olması bizim için çok büyük bir artı. Toplum düzeni için zaten olması gereken bir şey. O yüzden çok memnunuz bu konuda. Şu an polis denetimleri olmasa bu yoğunluğu göremeyiz. Çünkü gün geliyor bir olay oluyor ertesi gün bir bakıyoruz sokak bomboş. Yani o yüzden polisin olması ve denetimler bizim için, toplum için çok önemli.”
Ankara Zorlu tır yolculukların üstesinden gelmek isteyen kadın şoför, ileri sürüş eğitimi alıyor Ağır vasıta şoförlüğü için ileri sürüş eğitimlerine katılan Zarife Neslişah Turgan, bir aylık eğitim sürecinin ardından ilk uzun yol seferine çıkacak. Küçük yaşlardan itibaren tırlara karşı ilgisi olan Zarife Neslişah Turgan, ağır vasıta şoförlüğü için CE sınıfı ehliyet aldı. Şehirlerarası tır şoförlüğüne başlamadan önce bir lojistik firmasının açtığı tır ileri sürüş eğitimi kursuna katıldı. Bir aylık süreçte defansif sürüş, gece sürüşü, yorgunlukla mücadele ve ekonomik sürüş teknikleri eğitimlerini tamamlamasının ardından Turgan, ilk uzun yol seferine çıkacak. Tırlara karşı ilgim yeni değil, önceden beri olan bir ilgiydi bu zaten. Bilmiyorum nedenini. Ailede yok tır şoförü, tır kaptanı ama ben çok seviyorum bu mesleği. Uzun zamandan beri hayalim olduğu için şimdi hayalimi gerçekleştirmek için de kendim bir firma arayışına girdim. “Akademinin zaten varoluş sebebi bu eğitim” Eğitimlerden sonra daha donanımlı bir ağır vasıta şoförü olacağını aktaran Turgan, “Biz şu an bir ay boyunca eğitim alıyoruz burada. Yollara çıkmadan önce hani ‘alın arabayı yola çıkın demiyorlar’ bize tabii ki. Bir ay boyunca eğitim veriyorlar. Bu akademinin zaten varoluş sebebi bu eğitim. Bizleri yola çıktığımızda daha bilgili, daha mantıklı bir şekilde yollara çıkmamız için bu eğitim var” dedi. “Kadınları her yerde görmek istiyoruz” Eğitimlerden sonra aynı lojistik şirketinde çalışmaya devam edeceğini dile getiren Turgan, firmada tek kadın şoför olacağını belirterek, “Ben şu an bizim firmada tekim ve yollarda daha çok kadın kaptan görmek istiyoruz. Biz kadınları her yerde görmek istiyoruz. Özellikle de bu uzun yollarda, bu uzun arabalarla, bu büyük arabalarla tır kaptan olarak birçok kadını görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. “Çok güvenli bir şekilde zaten oturuyorsunuz o koltuğa” Otomobil ile ağır vasıta sürmeyi kıyaslayan Turgan, “İlk kapısını açarken fark ediyorsunuz aradaki farkı. Yani çok fark var ama çok güvenli ve çok özverili bir şekilde zaten oturuyorsunuz o koltuğa. Çünkü gerçekten her şey dört dörtlük yapılmış bu araçlarda. Zorlanacaklarını sanmıyorum. Ama tabii ki fark var. Çok fark var arasında. Bunu o koltuğa oturmadan anlayamazsınız” diye konuştu. Kursiyerlere teorik ve garaj eğitimlerinden tır ileri sürüş tekniklerine kadar birçok konuda eğitim verdiklerini belirten ileri sürüş teknikleri ve yol güvenlik uzmanı Fatih Levent Alpay, “Biz buraya hiçbir şey bilmeyen yani tıra nasıl binilirden başlıyoruz tırdan nasıl inilire kadar her şeyi öğretiyoruz. Hiçbir şey bilmeden buraya gelen bir arkadaş buradan tam donanımlı defansif sürüş, gece sürüşü, yorgunlukla mücadele ve ekonomik sürüş teknikleri eğitimlerini alarak aynı zamanda burada da gördüğünüz gibi anti-skid eğitimlerimizi de tamamlayarak arkadaşları kendi şirket bünyemizde istihdam ediyoruz. Kendi filomuzdaki sürücülerimizin yeterli sayıya ulaştıktan sonra da bir sonraki amacımız piyasada hizmet veren diğer şirketlere ve şahıslara da bu eğitimi sunacağız” ifadelerini kullandı. “Kadınlara biz pozitif ayrımcılık yapıyoruz” Firma bünyesinde kadın şoförleri istihdam etmek istediklerini aktaran Alpay, “Kadınlara biz pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Yani normal arkadaşlarımıza bir öğretiyorsak onlara üç öğretiyoruz ki kadınların da bu sektörde istihdam etmesini sağlamak istiyoruz. Erkeklerin yapacağı her işi kadınların da yapabileceğini düşünüyoruz şirket olarak” dedi. Eğitimlerde yer alan tek kadın kursiyer Turgan’ın pist eğitimlerinde de başarı gösterdiğini dile getiren Alpay, “Çok iyi takip ediyor, çok iyi dinliyor ve sınıfta aldığı eğitimlerden sonra pist eğitimleri ve garaj eğitimlerinde de çok başarılı. Yani biz burada sadece Neslişah Hanım gibi eğitime gelen arkadaşlara sınıfta teorik ders vermiyoruz. Yeri geliyor garaja çıkartıyoruz, dorseleri söktürüyoruz, taktırıyoruz, körük kesme operasyonlarını öğretiyoruz, çadır açma kapama, aynı zamanda dediğim gibi dorse sökme takma ve işin en önemli ve en eğlenceli kısmı, öğrenciler için en eğlenceli kısmı anti-skid pist eğitimleri. Burada buzlu bir ortamda veya karlı bir ortamda nasıl fren yapmaları gerektiğini, nasıl engelden kaçmaları gerektiğini tüm katılımcılarımıza öğretiyoruz” diye konuştu.