SPOR - 15 Mayıs 2024 Çarşamba 13:54 | Son Güncelleme : 15 Mayıs 2024 Çarşamba 16:22

Aziz Yıldırım: “Çocukların aşkı için şampiyon olmamız lazım”

A
A
A

Fenerbahçe başkanlığına adaylığını açıklayan Aziz Yıldırım, göreve 3 sene için talip olduğunu söyledi. Yıldırım, “Parlak günlere dönüş için son duraktayız. Çocukların aşkı için şampiyon olmamız lazım. 3 seneden fazla da yapamam, ben kendimi iyi tanıyorum. 6 senelik dinlenme bunları iyice gösterdi. Yanlışlıklardan ders almalıyız” dedi.

Fenerbahçe'de eski başkan Aziz Yıldırım, 8-9 Haziran 2024 tarihlerinde düzenlenecek olağan seçimli genel kurul toplantısı öncesi başkanlığa adaylığını açıkladı. Kadıköy’de bir otelde yapılan lansmanda çok sayıda Fenerbahçe taraftarı, Yıldırım’ı yoğun sevgi gösterileriyle karşıladı.

"Bizim derdimiz Fenerbahçe’nin şampiyon olması"

Fenerbahçe’nin 10 yıldır Süper Lig şampiyonu olamamasıyla ilgili düşüncelerini aktararak sözlerine başlayan Aziz Yıldırım, “6 sene önce ‘Aziz Yıldırım gitti, Türk futbolu kurtuldu’ dediler. Bugün de ‘Aziz Yıldırım gelsin, Türk futbolunu kurtarsın’ diyorlar. Bizim derdimiz Fenerbahçe’nin şampiyon olması. Şampiyonluk o camiayı büyütüyor, taraftar ve güç olarak büyütüyor. Sizin başka türlü bakmanıza yöneltiyor. Bizim 4 senemizde şampiyon olamadık. Şampiyon olamamamızın birçok sebebi var. 4 sene mahkemelerle uğraştık, bu durum Fenerbahçe’ye zarar verdi. Tribünlere gitmeyin, kombine almayın dediler. Bugün onları yaşatmadık, hep uzak durduk. 'Fenerbahçe’nin sükunete ihtiyacı var' dedik.

Fenerbahçe’nin hiçbir zaman para sorunu olmaz. Kulübü halka arza açtım, '1 milyon üye olsun' dedim hapisteyken. 'Anadolu’nun her yerinde binalar yapalım' dedim. Fenerbahçeliler bir araya gelsin, büyüsün, birbirine sarılsınlar. Biz bunun için Edirne’de, Antalya’da, Kayseri’de binalar yapmaya başladık ama kapattılar. Fenerbahçe, Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütüdür. Fenerbahçe’nin istemediği bir şey Türkiye’de olmaz. Birlik, beraberliği sağlayamazsak hiçbir şey olmaz. Fenerbahçe 3 Temmuz davası ile başlayan, bizden önce Balyoz, Ergenekon ile başlayan o süreçte Türkiye’nin Kuva-yi Milliye'si Fenerbahçe Spor Kulübü’dür. Bu hareketi FETÖ hareketine karşı Fenerbahçe Spor Kulübü başlatmıştır ve bunda da başarılı olmuştur. 15 Temmuz’a giderken FETÖ yara almıştır, demişlerdir denizi geçtik derede boğulduk” ifadelerini kullandı.

“Kimse aday olmayınca mecbur olduk”

Başkan Adayı Yıldırım, aday olma sürecini ve kararını ise şu sözlerle katılımcılarla paylaştı:

“Hiç niyetim yoktu, keyfim yerinde, para da kazanıyorum. Baktık ki Fenerbahçe’de bazı sıkıntılar var. Dava arkadaşlarım, bir şey yapmamız lazım dediler. 'Biriniz aday olsun, o şekilde yürüyelim' dedim. Kimse aday olmayınca mecbur olduk. 20 sene başkanlık yaptım, 6 sezon lig şampiyonu olduk. Zor günlerdi. Hiçbir gün para yok diye konuşmadık. 20 sene idare ettik.”

“2018 şampiyonluğumuz seçim sürecine kurban edilmiştir”

Futbol A takımının şampiyonluğunun başkanlık seçimlerinden daha önemli olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “3 Haziran 2018 gününden bu yana Fenerbahçe Spor Kulübü’nün sade bir üyesi ve bir taraftarı olarak, geçmişte çok büyük emek sarf ettiğimiz kulübümüzün faaliyet alanındaki performansını, ana odak olarak futbol takımımızı üzülerek takip ettik. Bu süreçte uzaktan bakmanın avantajını elde ettim. Herhangi bir kasıt taşımadan, yaptığımız hataları da gözlemleme ve analiz etme şansı elde ettim. Düşünce yapımızı değiştirmek, değişimimizin anahtarıdır. Bu süre zarfında mevcut kulüp başkanı ve yönetiminin çalışmalarına engel teşkil etmemek, camiamızın motivasyonunu saha dışına çıkarmamak adına muhalefet yapmadım, konuşmadım. Konuştuğum zamanlarda da birlik ve beraberliğine dikkat çektim. Özellikle bu sezon seçim sürecinin takımlarımızın saha içi motivasyonunu bozacak, saha dışı olayları olumsuz etkilemek adına ocak 2024’ten bu yana sükunet çağrısı yaptım. Camiamızı futbol takımımızın arkasında olmaya, inanmaya davet ettim” dedi.

“Galatasaray maçında takımımızın galip geleceğine inanıyorum”

Süper Lig'in 37. haftasında sarı-lacivertlilerin deplasmanda oynayacağı Galatasaray karşılaşmasına da değinen Aziz Yıldırım, “Bu hafta sonu oynanacak Galatasaray maçında takımımızın galip geleceğine inanıyorum ve galip geleceğiz. Yeni süreç başlayacak. Çünkü 2018 seçim sürecinden 1 yıl önce başlayan seçim çalışmalarının şampiyonluğa mal olduğunu bizzat yaşayarak gördüm. Futbol takımımızın şampiyonluğu, başkanlık seçimlerinden daha önemlidir. Çünkü tarih, başkanlık seçimlerini değil elde edilen şampiyonlukları yazar. 2018 şampiyonluğumuz seçim sürecine kurban edilmiştir. Aynı şeye sebebiyet vermemek için adaylığımın konuşulmamasını ısrarla haykırdım, bunun mücadelesini verdim. Kupalarımızı, madalyalarımızı kaybetmeye, seçim uğruna taraftarlarımızın kaybedilenlerin arkasında üzülmesine sebebiyet vermez, en azından kaybedilmesine sebep olmayacağım. Olanlara da sonuna kadar mücadele edeceğim” diye konuştu.

“Çocukların aşkı için şampiyon olmamız lazım”

‘Kimsenin değil, Fenerbahçe’nin adamıyım’ diyen 72 yaşındaki Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bugün karşınızda şampiyonluk ihtimalimizin, rakibimizin maçlarına bağlı olmasının burukluğu ile bulunuyoruz. 2018’de başkanlıktan ayrıldığımızda kendi ailemize, işimize, gücümüze vakit ayırmaya başladık. Gelinen noktada mevcut başkan, ‘Ben Fenerbahçe’nin başında olduğum sürece Fenerbahçe’yi şampiyon yapmazlar’ dedi. Biz bu konuyu iyice düşündük, bizi kim şampiyon yapmak istemiyor? Devlet mi, hakemler mi, federasyon başkanı mı? Biz devlet ile kavga edemeyiz, hükümet ile haklı olduğumuz her konuda mücadele yaptık. Benim trollerim de yok. Ben kimsenin adamı değil, Fenerbahçe’nin adamıyım. İktidar duruyor, federasyon başkanı duruyor, hakemler aynı duruyor. Biz nasıl şampiyon olacağız? Çocuklar ağlıyor. Ben Atatürkçüyüm. Ben laik ve cumhuriyetçiyim. Fenerbahçe Spor Kulübü 3 kimliktir. Bu kimlik altında dini olarak çeşitli insanlar vardır ama hiçbir zaman ayrımcılık olmaz. Biz aşağıya çomak sokamayız. Herkese saygı duymamız lazım. Fenerbahçe’nin en son kaybedeceği şey, kazanma umudu olmasıdır. Bu umut kaybedildiğinde geri dönüş olmamasıdır. Geriye, parlak günlere dönüş için son duraktayız. Özellikle gençlerin ve çocuklar için geleceğe dönük acil çözüm bulmalıyız. Çocukların aşkı için şampiyon olmamız lazım. Ben seçilirim veya seçilmem, 72 yaşındayım. 3 sene için geleceğim, 3 seneden fazla yapamam. Ben kendimi iyi tanıyorum. 6 senelik dinlenme bunları iyice gösterdi. Yanlışlıklardan ders almalıyız.”

Euroleague’de Final Four’a yükselen Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı ile ilgili Yıldırım, “Final Four’da mücadele edecek basket takımımıza başarılar diliyorum. Medyada Obradovic’i yazıyorlar. Obradovic ile 5 aydır konuşmuyorum. Takımın başında başarılı hoca var. İyi olan şey bozulmaz. Şu anda her şey iyi. Kötü olursa bakarız. İnşallah şampiyon oluruz” dedi.

“Kaybedersek Mourinho’nun parasının yarısını ödemeyi taahhüt ediyorum”

Aziz Yıldırım, yıldız futbolcular ve başarılı teknik antrenörlerle çalışmanın takımı yukarıya taşıyacağını ifade ederek, “Roberto Carlos geldiğinde Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon oluruz dedi. O motivasyonu tüm oyunculara aktardı. Kupalar kazanmış birinin gelmesi sizi yukarı çeker. Bu yönetime teklifim, eğer onlar da Mourinho ile çalışmayı düşünüyorlarsa, Divan Başkanı Şekip Mosturoğlu’na rica edeceğim, Mourinho’nun menajeri ile yürütülecek olan anlaşmalarda onlar da kimi seçecekse beraberce gitsinler, Mourinho ile imzayı atsınlar. Biz kaybedersek Mourinho’nun parasının yarısını ödemeyi taahhüt ediyorum. 1998’de geldiğimde hiçbir personeli çıkarmadım. Şu andaki mevcut olan personel liyakatli insanlarsa herkes işine devam edecek. Zaten Fenerbahçe’nin adamı değillerse kendileri ayrılır. Herkes çalışsın Fenerbahçe’ye faydalı olsun” değerlendirmesini yaptı.

Sarı-lacivertlilerin öncelikle banka borcunu kapatması gerektiğinin altını çizen Aziz Yıldırım, “Fenerbahçe’nin üzerinde 10 yıldır ölü toprağı var. Hep beraber çalışarak, birlikte para vererek sahip çıkacağız. Banka borcunu muhakkak kapatacağız. Hep birlikte bunu düzeltelim” açıklamasında bulundu.

"Mourinho ile bir şey konuşmadık"

FETÖ ile mücadelesinin birçok şeyi etkilediğini vurgulayan 72 yaşındaki Yıldırım, "Galatasaray ile değil, biz FETÖ ile mücadele ettik. Onlarla mücadele etmekten başka bir şeyle mücadele edemedik" ifadelerini kullandı. Başkanlığa seçildiği takdirde futbol A takımı için teknik direktör adayı olan Jose Mourinho ile görüşmesine de açıklık getiren sarı-lacivertlilerin başkan adayı, "Sadece sohbet ettik, geçmiş maçlarla ilgili konuştuk. Başka bir şey konuşmadık. İlerlemek için menajer vasıtasıyla konuşmak lazım" cümlelerine yer verdi.

"Kalamış’ta güneşin doğmadığını, battığını söyleyeceğim"

Türk futbolu ve sarı-lacivertli kulübün içindeki tartışmalara dair sorulan bir soruya Aziz Yıldırım, Ali Koç'un sözünü hatırlatarak şöyle cevap verdi:

"Benim zamanımda konuşamıyorlardı. Ben hep doğruları söylüyordum. Hiçbir zaman kavga boyutlarına giden olmadı. Fenerbahçe için de çok önemli bir sürprizim var, Kalamış’ta güneşin doğmadığını, battığını söyleyeceğim. Kenan Evren Lisesi ile ilgili, bir proje hazırlamışlar, belediyeye vermişler. Altında otopark olan bir çalışma yapmışlar. Benim zamanımda rahmetli Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı ile bir çalışma yapmıştık. Stadın boyunu geçmeyecek şekilde." Yıldırım, özeleştiri yapıp yapmadığıyla alakalı ise, "Fenerbahçe’yi şampiyon yapmaya geliyorum" dedi.

"Kongrelere gelseydim yarıda kalırdı"

Fenerbahçe Kulübü Başkan Adayı Aziz Yıldırım, kongre ve divan toplantılarına neden katılmadığına da açıklık getirdi. Yıldırım, "Kongrelere gelseydim hiçbiri sonuna kadar bitmezdi, hepsi yarıda kalırdı. Yanlış olanları söyleyecektim. Oyuncu transferinde Ramos’u alın dedim. Fenerbahçe’ye bunlar yakışır. Gelseydim kongrelere bunları söylerdim. Önce Türkiye’de şampiyon olacağım. Ondan sonra Avrupa’ya bakarız" diye konuştu.

"Sporda FETÖ operasyonu yapılmadı"

'FETÖ’nün Türk futbolundan temizlendiğine inanıyor musunuz?' sorusunun ardından Aziz Yıldırım, şunları dile getirdi:

"Türkiye’de FETÖ yok olmadı. Her gün televizyonda, gazetede atılanları görüyor, okuyoruz. Türkiye’de sporda FETÖ operasyonu yapılmadı. Hakemlerde, yönetim kurullarında yapmadılar. Hiçbir kurulda yapmadılar, bunlar belli. Basında da yapılmalı, göreve geldiğimde hepsini afişe edeceğim. Her yere sızmışlar, hatta daha güçlüler."

"Benim zengin adama ihtiyacım yok"

Yönetim kurulu listesini belirlemediğinin de altını çizen spor adamı, "Benim arkadaşlarım da dahil olmak üzere, hiç kimse ile konuşmadım. Cumartesi günü bir düğün var. Oraya gideceğim, pazar günü İstanbul’a geleceğim. Ondan sonra arkadaşlarımla toplantı yapacağım. Daha sonra Divan Kurulu’na sunacağım. Benim zengin adama ihtiyacım yok" değerlendirmesinde bulundu.

"Benim hiçbir taraftarla sorunum yok"

Yıldırım, sarı-lacivertli taraftar gruplarıyla bir problemi olmadığını söyledi. Aziz Yıldırım, "GFB’yi ben kurdum. O zaman gençler geldiler. Dernek kurarak onları bir dernek çatısı altında topladık. Bunlar daha sonra sıkıldılar, kapattılar derneği, başka bir noktaya gittiler. Tribünlerde son 10 senede benimle ilgili tezahürat yoktu. Ben kaldırmıştım. Benim hiçbir taraftarla sorunum yok. Taraftarın da benimle ilgili yok. Kimseye bilet vermeyeceğim. Fenerbahçe’de değişim olacak. Seviyorsak fedakarlık yapacağım" ifadelerini kullandı.

"Ali Koç ile küs değilim"

Eski federasyon başkanı Nihat Özdemir ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'la ilgili de konuşan Aziz Yıldırım, "Ben Ali Koç ile küs değilim. Divan’a geldiğimde gelip elimi sıktığında tepki mi verecektim? Fikir ayrılıklarımız var, küs değilim. Nihat Özdemir 12 sene benim yanımda benim yanımda ikinci başkanlık yaptı, hizmet etti. Aralarındaki husumet bugünün husumeti değil, 2011’in. Fenerbahçe’nin değeriydi. Ondan sonra federasyon başkanı oldu, saldırdılar" diyerek sözlerini noktalandırdı.

İsmail Yasin Akçın - Enes Gümüş

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Mersin Kurbanlık satışları başladı, kıran kırana pazarlık Kurban Bayramı’na sayılı günler kala her ilde olduğu gibi Mersin’de de vatandaşlar hayvanlarını erkenden almaya başladı. Büyükbaş hayvanların genelde 110 ile 170 bin TL arasında satıldığı kentte satıcılar ile alıcılar arasında gerçekleşen pazarlıklar dikkat çekti. 16 Haziran’da başlayacak olan Kurban Bayramı öncesinde tüm yurtta kurbanlık hayvanların satışları başladı. Mersin’de de önceden hayvanlarını almak isteyen vatandaşlar, çiftliklere giderek kurbanlık seçiyor. Seçtikleri hayvanlar üzerinden satıcıyla pazarlığa tutuşan vatandaşlar, aracıların da araya girmesiyle heyecanlı anlar yaşanmasına neden oluyor. Kıran kırana geçen pazarlıkların ardından hayvanlarını alan vatandaşlar, bu sene fiyatların biraz yüksek olduğunu söyledi. Büyükbaş hayvanların kilogramına göre 110 ile 170 bin TL arasında olduğu belirtildi. İsteyenlerin pazarlıkla, isteyenlerin ise büyükbaş hayvanları canlı kilogram fiyatından aldığı öğrenildi. Kentte büyükbaş hayvanların canlı kilogram satış fiyatının 250 ile 270, küçükbaş hayvanların ise 260 ile 280 arasında olduğu kaydedildi. Kurbanlık almaya geldiklerini belirten Yaşar Anıt, "6 kişi olarak karar verdik, biraz önce pazarlıkla hayvanımızı 140’a aldık. Rabbim hayırlı etsin, herkese de nasip etsin" dedi. Dört kuşaktır hayvancılıkla uğraştıklarını aktaran besici Ümit Değer ise, "Kurbanlık hayvanlara talep güzel, satışlarımız da güzel. Bütün bütçelere uygun kurbanlıklarımız mevcut. Kurbanlıkların fiyatı kilogramına göre 110 ile 170 bin TL arasında değişiyor" diye konuştu. Kurban Bayramı öncesinde hayvanlarının yüze 75’ini sattıklarını ve il dışından memleketlerine gelecek müşterileri de olduğunu ifade eden Değer, satıştan kesime kadar tüm hizmeti verdiklerini söyledi.
Çanakkale Roma dönemine ait 2 bin yıllık sikke buldu, müzenin en küçük eser bağışçısı oldu Çanakkale merkeze bağlı Çıplak köyünde evinin bahçesinde Roma dönemine ait 2 bin yıllık Alexandria Troas Antik Kenti şehir sikkesi bulan 10 yaşındaki Onur Özcan Çimen, bulduğu sikkeyi Arkeolog Hazal Fırat aracılığıyla, Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük’e teslim etti. Onur Özcan Çimen bağışladığı sikke ile Troya Müzesi ve Türkiye’nin en küçük eser bağışçısı oldu. 90 yıl önce arazide bulduğu Roma dönemine ait mezar stelini 1934 yılında Çanakkale Müzesi’ne bağışlayan 1923 doğumlu o dönem 11 yaşındaki Necdet ise yenilenen kayıtlarla ilk bağışçı olarak kayda geçti. Çanakkale’de 5 bin 600 yıllık geçmişe ışık tutan Troya Ören Yeri girişine, yaklaşık 70 milyon TL harcanarak yapılan 12 bin 750 metrekare kapalı alana sahip Troya Müzesi’nde 2 bin eser sergileniyor. Müze; 18 Mart 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ziyarete açıldı. Troya Müzesi, ziyarete açıldıktan hemen sonra mimarisi ve içerisinde sergilenen eserler ile tüm dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor. Merkeze bağlı Tevfikiye köyü sınırları içerisinde 151 yılı aşkın süredir kazılan Troya Ören Yeri’nin girişinde ziyaretçileri karşılayan Troya Müzesi, 2020’de Avrupa Yılın Müzesi Özel Takdir Ödülü, 2020 ve 2021’de Avrupa Müze Akademisi Özel Ödülü, 2020’de Attraction Star Awards Ödülleri’nde yılın “En Başarılı Müzesi Ödülü’, 2020’de Tripadvisor.com tarafından ‘Traveller Choice Awards Ödülleri’ çerçevesinde iki yıl üst üste ‘Travaller Choice’ (gezgin seçimi) ödüllerini alan Troya Müzesi sosyal sorumluluk projeleriyle çocuklara kültürel miras bilincini aşılamaya devam ediyor. Bu çerçevede Troya Müzesi’nin ikinci eğitim projesi olan ve gezici bavul müze olma özelliğine sahip Sınıf Arkadaşım Homeros Projesi’yle okullarda öğrencilere Troya anlatılıyor. Evinin bahçesinde Roma dönemine ait 2 bin yıllık sikke buldu, müzeye bağışladı Çıplak köyünde yaşayan Onur Özcan Çimen, evinin bahçesinde bisikletiyle geçerken, yerde parıldayan bir cisim gördü. Eline aldığı cismin eski döneme ait para olduğunu tahmin etti. Ailesine bildirdi. Ardından okullarında Sınıf Arkadaşım Homeros Projesi’yle Troya’yı anlatan Troya Müzesinde görevli Arkeolog Hazal Fırat ile temasa geçti. 6 Mayıs günü Troya kentinde düzenlenen Hıdırellez şenliğine katılan Onur Özcan Çimen, evinin bahçesinde bulduğu Roma dönemine ait sikkeyi Müze Müdürü Rıdvan Gölcük’e göstererek, müzeye bağışlamak istediğini söyledi. Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, Onur ve ailesini müzeye davet etti. Müzede yapılan incelemede paranın Roma dönemine ait 2 bin yıllık Alexandria Troas Antik Kenti şehir sikkesi olduğu tespit edildi. Sikkenin ön yüzünde imparator commudus büstü arka yüzünde ise kaide üzerinde Apollon Smintheus betimi yer alıyor. 10 yaşındaki Onur Özcan Çimen, bulduğu sikkeyi Arkeolog Hazal Fırat aracılığıyla, Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük’e teslim ederek, müzeye bağışladı. Onur Özcan Çimen bağışladığı sikke ile Troya Müzesi ve Türkiye’nin en küçük eser bağışçısı oldu. 90 yıl önce arazide bulduğu Roma dönemine ait mezar stelinin 1934 yılında Çanakkale Müzesi’ne bağışlayan 1923 doğumlu 11 yaşındaki Necdet ise ilk bağışçı oldu. Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, Arkeologlar Hazal Fırat ve Yunus Özdemir ile Onur ve ailesiyle Troya Müzesinde bir araya geldi. Müdür Rıdvan Gölcük, kültürel miras bilincine çok erken yaşta kavuşan ve evinin bahçesinde bulduğu sikkeyi Müze’ye bağışlayan Onur’a teşekkür etti. Çıplak köyünde Roma dönemine ait sikkeyi bulan Onur Özcan Çimen, “Çıplak köyünde bahçede yerde bir parıltı gördüm. Elime aldığımda eski para olduğunu anladım. Tevfikiye köyünde düzenlenen Hıdırellez’e gidene kadar bekledim. Sonra müzede görevli olan Arkeolog Hazal Fırat’a teslim ettim. Beni Müze Müdürü Rıdvan Gölcük’e yönlendirdiler. Beni müzeye davet ettiler. En küçük eser bağışçısı olarak adımı tarihe yazdırdım” 6 Mayıs günü kutlanan Hıdırellez de Onur’la tanıştığını belirten Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, “Onur yanımıza geldi. Avucunu yumruk yapmış. Eski bir para bulduğunu ve parayı kendilerine teslim etmesi gerektiğini söyledi. Bizimle bu konuyu paylaştı. Roma dönemine ait bir sikkeyi teslim aldık. Onur’u daha sonra ailesiyle beraber müzeye davet ettik. Onur bulduğu Roma Dönemine ait sikkeyi, Troya Müzesine bağışladı. Onur 10 yaşında ve geçmişte Troya Müzesinde 1934 yılında müzeye eser bağışlayan Necdet’e ait küçük bir sergi yapmıştık. Necdet bu bağışı yaptığında 11 yaşındaydı. Yaklaşık 90 yıl sonra Çıplak köylü Onur 10 yaşında Türkiye’nin en küçük eser bağışçısı oldu. Bizleri çok mutlu etti. Onur’la sohbet ederken, eski bir para olduğunu nasıl anladın, müzeye getirmen gerektiğini nereden biliyorsun diye sordum. Müzenin yaptığı ‘Homeros Sınıf Arkadaşım’ projesinde Arkeologlar Hazal Fırat ve Yunus Özdemir’in Onur’un okuduğu okula, sınıfa gitmiş. Orada beraber eğitimler yapmışlar. Onur daha sonra müzede çocuklar müzeyi ele geçirdiği etkinliğe gelmiş ve kültürel miras bilincine çok erken yaşta kavuşmuş bir çocuk olarak bu harika keşfini bizimle paylaştı ve belki de Türkiye’nin en küçük eser bağışçısı oldu” diye konuştu. (MS
İstanbul Yurtta hava durumu Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, yurdun genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Trakya Kesimi, Batı Akdeniz’in iç kesimleri ile Toroslar Mevkii, İç Anadolu (Eskişehir dışında), Orta Karadeniz, Kastamonu, Artvin, Ardahan, Kars ve Hakkari çevreleri ile Rize ve Trabzon’un iç kesimlerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının batı ve iç kesimlerde mevsim normalleri civarında, doğu kesimlerde ise normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor. Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle: Ankara: Parçalı, yer yer çok bulutlu, gece saatlerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 23 İstanbul: Parçalı, yer yer çok bulutlu 24 İzmir: Parçalı ve az bulutlu 27 Adana: Parçalı, yer yer çok bulutlu, kuzey çevreleri öğle saatlerinden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 29 Antalya: Parçalı, yer yer çok bulutlu, iç kesimleri öğle saatlerinden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 25 Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yerel sağnak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 22 Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde iç kesimleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 21 Erzurum: Parçalı, yer yer çok bulutlu 24 Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu 35