POLİTİKA - 21 Mart 2018 Çarşamba 16:08

Bakan Eroğlu: '2018-2019 yıllarını sulamada hamle yılı ilan ediyoruz'

A
A
A
Bakan Eroğlu: '2018-2019 yıllarını sulamada hamle yılı ilan ediyoruz'

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Kanun tasarısı hazırlanıyor. Tarla içi suluma ve toplulaştırmada bu yılı 2018-2019 yıllarını sulamada hamle yılı ilan ediyoruz" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığının 21 Mart Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla düzenlediği "Daha Yeşil Bir Türkiye’yi Birlikte İnşa Edelim" Buluşması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşti. Programda yaptığı konuşmada Bakan Eroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl verdiği "Artık orman teşkilatı kalkınmanın lokomotifi olacak, orman köylülülerin lokomotifi olacak" yönündeki talimatını hatırlatarak, "Bu emrinizi yerine getiriyoruz. '5 Bin Köye, 5 Bin Gelir Getirici Orman'ın 3 bin 500’ü tamamlandı. 2019 yılı sonuna kadar bunu 5 bin köye tamamlamaya söz verdik" ifadelerini kullandı.

38 tane eylem planı olduğunu anlatan Eroğlu, "Ceviz, badem, dut, kestane bunları dikiyoruz. 3 yıl bakımı bütün masrafları bize ait. Bunu en yakın orman köyüne veya mahallesine parselliyoruz. Haksızlık olmasın diye eşit bir şekilde kura çekerek herkesin huzurunda teslim ediyoruz. Böylece onların zeytini, cevizi, kestanesi, bademi oluyor. Bu Türkiye’nin kalkınmasında çok önemli bir dönem noktası. Çünkü eskiden ormanlara girilemezdi. Ama şimdi ormanları arıcılara açtık. 360 kadar bal ormanı kurduk. Bu o kadar bereketli oldu ki dünya da bal üretiminde 2'nci sıraya yükseldik" diye konuştu.

"Şu ana kadar 5 bin 217 kilometre yol kenarını ağaçlandırdık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla orman teşkilatının mevzuatının değiştiğini bildiren Eroğlu, şunları kaydetti: "Şu anda orman teşkilatı Türkiye’nin her yerinde 380 bin kilometrekarede, Kuzey Kıbrıs’ta, Orta Asya’da, Balkanlar’da, Kafkaslar’da faaliyet gösteriyor. Bu gerçekten gurur duyacağımız bir husus. Bütün okul bahçelerini ‘Okullar Hayat Olsun’ kapsamında bütün okul bahçeleri ağaçlandırılıyor. Bütün Türkiye’deki okul bahçeleri çiçek gibi olacak. Bunun sözünü veriyoruz. Mezarlıklar, cami avluları, hastane bahçeleri, yol kenarlarını ağaçlandırıyoruz. Şu ana kadar 5 bin 217 kilometre yol kenarını ağaçlandırdık ve 6 bin 662 okul bahçesini ağaçlandırdık."

Orman köylülerine büyük destek verdiklerini kaydeden Eroğlu, "Şu ana kadar 14,5 milyar TL’lik destek verdik. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla faiz kalktı. Bal ormanı için arıcılık yapmak isteyenlere faizsiz yüzde 20’si hibe geri kalanı faizsiz 5 yılda ödenecek şekilde kredi veriyoruz. Orman varlığımız artıyor. Son 13 yılda 15 milyon dekar alanı orman alanı arttırdık. Odun servetimiz de arttı" dedi.

Bakan Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Basın mensuplarına ifade ediyorum. Sulak alanlar azalıyor diye yazıyorsunuz bu doğru değil. Biz 9 milyon hektar olarak aldığımız alanı 30 milyona çıkardık. 3 kat arttırdık. Tabiat parkları 10 misli arttı. Milli parklarda sayısı arttı. En son Malazgirt Milli Parkı da ilan edildi. Bütün kurumların görüşünün alınmasından sonra 17 Mart 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandı. Malazgirt Zaferi’nin yıl dönümü 26 Ağustos’ta kutlanacak. Hazırlıkları yapıyoruz."

"Tarla içi suluma ve toplulaştırmada bu yılı 2018-2019 yıllarını sulamada hamle yılı ilan ediyoruz"

Yarın Dünya Su Günü olduğunu söyleyen Eroğlu, "Bu konuda da çok büyük destanlara imza attık. Şu ana kadar 15 yılda 7 bin 497 tesisi açtık. Bunlardan 525 baraj, bin 236 sulama tesisi, 207 tane içme suyu tesisi, Kuzey Kıbrıs dahil su götürdük. Bunun dışında 17 tane Ergene‘deki ileri biyolojik atık su arıtma tesisi, 4 bin 648 adet dere ıslahıyla destan yazıldı. Şimdi talimatınızla gece gündüz çalışıyoruz. Kanun tasarısı hazırlanıyor. Tarla içi suluma ve toplulaştırmada bu yılı 2018-2019 yıllarını sulamada hamle yılı ilan ediyoruz" diye konuştu.

Meteorolojiyle ilgili konuşan Eroğlu, "Şu anda Türkiye’nin havasını bin 840 noktada dünyanın her yerinden anlık olarak görmek mümkün. Radar, uydu görüntülerini cep telefonlarından görecek şekilde dünyada ilk 6’ya giren muhteşem bir sistemi kurduk. Müjdesini vermek istiyorum" açıklamasında bulundu.
Eroğlu, orman yangınlarıyla mücadelede de en ileri teknolojinin kullanıldığını aktardı.  

Pelin Üzek Kılıç

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ankara Selçuk İnan: "Kafamdaki oyunu oluşturmak basit değil" Gaziantep Futbol Kulübü Teknik Direktörü Selçuk İnan, MKE Ankaragücü müsabakasının ardından yaptığı açıklamada, "Kafamdaki oyunu oluşturmak basit değil. Hocalar bir yılını belki daha fazla zamanını bu işe ayırıyor. Ankaragücü iyi bir takım. Uzun zamandır bu oyunu oynamaya çalışıyorlar" dedi. Trendyol Süper Lig’in 32. haftasında Gaziantep Futbol Kulübü, deplasmanda karşı karşıya geldiği MKE Ankaragücü’ne 3-1 mağlup oldu. Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Gaziantep Futbol Kulübü Teknik Direktörü İnan, bugün iyi oynayamadıkları ve kaybettikleri için üzgün olduklarını söyledi. Yaklaşık bir aydır takımın başında olduğunu dile getiren İnan, sözlerine şöyle devam etti: "Çalışıyoruz ve uğraşıyoruz. Çok kolay işler değil. Kafamdaki oyunu oluşturmak basit değil. Hocalar bir yılını belki daha fazla zamanını bu işe ayırıyor. Ankaragücü iyi bir takım. Uzun zamandır bu oyunu oynamaya çalışıyorlar. Buna rağmen puan tablosunda iyi yerde değillerdi. Ancak bizden güçlü bir takım olduğunu maçtan önce kabul etmiştik. İçeride en azından oyun üstünlüğünü alacaklarını biliyorduk. Bu yönde hazırlandık. Elimizdeki oyuncuların kalitesini de göz önünde bulundurursak maçın aşağı yukarı bu şekilde geçeceğini biliyorduk. Kazandığımız topları doğru kullanmak ve geçişi iyi yapabilmeyi hedefliyorduk. Çok top kaybettik ve iyi çıkamadık. Neticesinde baskı yedik. Üzgünüm ama çalışmaya devam edeceğiz. Bu takımın nasıl ligde kalacağıyla ilgili çalışmalarımız devam edecek. İçeride 3 maçımız var. Kasımpaşa, Fatih Karagümrük ve Hatayspor. Bunların özrü yok. Bu maçları ne olursa olsun içeride kazanacağız. Deplasmanda da alabildiğimiz kadar puan almayı hedefliyoruz."
Ankara Emre Belözoğlu: "Henüz kendimizi sağlam bir konuma almış durumda değiliz" MKE Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu, Gaziantep Futbol Kulübü maçının ardından yaptığı açıklamada, "Henüz kendimizi sağlam ve sağlıklı bir konuma almış durumda değiliz. Ligi en iyi yerlerde bitirebilmek adına vazgeçmeden yolumuza devam edeceğiz" dedi. Trendyol Süper Lig’in 32. haftasında MKE Ankaragücü, sahasında mücadele ettiği Gaziantep Futbol Kulübü’nü 3-1 mağlup etti. Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında karşılaşmayı değerlendiren MKE Ankaragücü Teknik Direktörü Belözoğlu, takım olarak kritik bir maçtan galibiyetle ayrıldıklarını belirterek, "Rakibin konumu bizim de konumumuzu düşündüğümüzde önemli bir galibiyet aldık. Maçın başından sonuna kadar üstün olduğumuzu düşünüyorum. Oyuncular gösterdiğimiz planı özellikle son 3-4 haftadır çok iyi uygulamaya çalışıyorlar. Geldiğimizden beri aslında o niyeti görebiliyorum ama bir türlü skorlara yansıtamadık. 3 haftadır işler iyi gidiyor. Henüz kendimizi sağlam ve sağlıklı bir konuma almış durumda değiliz. Ligi en iyi yerlerde bitirebilmek adına vazgeçmeden yolumuza devam edeceğiz. Daha önümüzde 6 maç var. Süper Lig’de özellikle böylesine birbirine yakın rakiplerin baktığınızda bugün ligin dördüncüsü bizim sadece 10 puan üstümüzde. Herkesin denk güçte olduğunu düşünüyorum. Detaylar farkları ortaya çıkardı. Bu sene biz geldiğimizden beri 10 tane beraberlik aldık. Bu 10 beraberliğin 7-8 tanesi kazanmaya yakın oyunlardı. Bu 4-5 tane oyun üstünlüğünü skora yansıtabilseydik çok daha farklı bir konumda olabilirdik. Bundan dolayı üzgünüm ama işimiz daha bitmedi" ifadelerini kullandı.
Amasya Amasya’da yakalanan 64 kaçak göçmenden 25’i Göç İdaresi Müdürlüğü binasından kaçtı Amasya’da polis tarafından yakalanarak İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne getirilen 64 kaçak göçmenden 25’i, bekletildikleri binanın camının demir korkuluğunu sökerek kaçtı. Polis ekipleri kaçak göçmenlerin 21’ini yakaladı. Edinilen bilgiye göre, Ağrı’dan İstanbul’a doğru gitmekte olan 34 GHA 342 plakalı bakır yüklü tır, dün Amasya merkez Taşova kavşağı uygulama noktasında durduruldu. Amasya Emniyet Müdürlüğü’ne çekilen tırda Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şubesi ekipleri tarafından arama yapıldı. Tırın dorsesinden 64 Afganistan uyruklu göçmen çıktı. Polis ekipleri göçmenler hakkında işlem başlatırken tır sürücüsü K.Y. (58) gözaltına alındı. Sınır dışı edilmek üzere Amasya İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne getirilen kaçak göçmenler balkon ve camları demir parmaklıklarla çevrili binaya alındı. Görevlilerin yemek dağıttığı esnada camdaki demir korkuluğu söküp atlayan 25 kişi şehre dağıldı. Bölgeye polis ekipleri sevk edildi. Şehre dağılan ekipler park, sokak ve cami bahçelerinde arama yaparak 21’ini yakaladı. 4’ünün bulunması için de çalışmaların sürdüğü öğrenildi. Mahallesinde de arama yapıldığını anlatan Üçler Mahallesi Muhtarı Coşan Aylak, binanın camındaki korkuluğu söküp atlayan göçmenlerden 21’inin kısa sürede yakalandığını belirtti.