GÜNDEM - 21 Ocak 2017 Cumartesi 14:54

Balonla gelen uzlaşma

A
A
A
Balonla gelen uzlaşma

Trabzon’da seyyar satıcılık yapan genç, zabıta ile tartışarak mukavemette bulununca hakkında dava açılmaktan dağıttığı Türk Bayraklı balon sayesinde kurtuldu.

Trabzon’da balon satarak geçimini sağlayan Burak Tapan (18) geçtiğimiz Kasım ayında sahil mevkiinde balon sattığı esnada kendisine müdahale etmeye çalışan Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde görevli zabıtalar Sedat Velioğlu (39) ve Serkan Gençoğlu (39) ‘nu yaralayarak hakaret etti. Zabıta ekiplerinin, Burak Tapan’dan şikayetçi olması üzerine soruşturma dosyasını ele alan Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosunca hukuk bilgisine sahip bir uzlaştırmacı görevlendirildi.

Balon satan genç ile zabıta ekiplerini bir araya getiren ve olayı irdeleyen uzlaştırmacı Okan Yılmaz, taraflara uzlaştırmanın kapsamını ve sonuçlarını aktardı. Zabıta ekipleri, baloncu Burak Tapan’dan Trabzon Meydan Parkı'nda çocuklara ve gençlere 100 adet Türk bayrağı işlemeli balon dağıtmasını ve bu şekilde uzlaşabileceklerini şart koştular. Bunu kabul eden Burak Tapan isimli baloncu satıcısı meydan parkında çocuk ve gençlere 100 adet Türk bayrağı işlemeli balon dağıtarak uzlaştı ve mahkemelik olmaktan kurtuldu.
Burak Tapan yaptığı açıklamada, balon satarak geçimini sağladığını ve eyleminden ötürü pişmanlık duyduğunu ve zabıtaların Türk bayrağı işlemeli balon dağıtma isteğini yerine getirmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi. Tapan, “Zabıtalarla aramızda yer meselesinden dolayı bir tartışma geçti. Benden şikayetçi oldular. Bende şikayetlerini geri alma konusunda kendileriyle uzlaştım. Savcıda Türk Bayraklı balonları dağıtmamı söyledi. Bende bunu gerçekleştirdim” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde görevli Zabıta memuru Serkan Gençoğlu da yaptığı açıklamada, “İşbortacılık yapan gence müdahale ettiğimiz sırada tarafımıza bulunduğu mukavemetten dolayı şikayetçi olduk. Durum savcılığa intikal etti. Savcılığın uzlaşma talebi üzerine uzlaşma taleplerini kabul ettik. 100 adet Türk Bayraklı balonu çocuklara dağıtması hususunda daire başkanlarımız ve kurum amirlerimizle görüşmek suretiyle bunu talebi kabul ettik” diye konuştu.

Uzlaştırmacı Okan Yılmaz da, hakaret, tehdit, kasten yaralama ve daha birçok suçta uzlaşmanın mümkün olduğunu hatırlatarak, “Geçtiğimiz aylarda yapılan yasal değişiklikle uzlaştırma kapsamına giren suçlar arttırıldı. Hakaret, tehdit, kasten yaralama ve daha birçok suçta uzlaşmak mümkün. Dava açılması durumunda dosyaların karara bağlanması 6 ay ila 1,5 yıl arası sürmekte ve vatandaşlar duruşmalara gidip gelmek stresini yaşayarak yaşadıkları olayı tekrar tekrar hatırlayıp travma içerisine girerek huzursuzluk yaşamaktadır. Uzlaşma sayesinde bu mağduriyetin de önüne geçiliyor. Şikayet konusu olayından bir müddet sonra yani soğuma süreci” olarak adlandırılan bir vakitte Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından atanan uzlaştırmacılar tarafından olayın şikayetçisi ile şüphelisi ile bir araya getirilmekte, mağdurların talepleri doğrultusunda şekillenen ve hukuka uygun isteklerle onarıcı adalet mekanizması sağlanmaktadır. Bu çerçevede mağdurların zararları giderilmektedir. Uzlaşan şüphelilerin dosyaları kapandığından sabıkalı olmaktan da kurtularak adli sicillerine herhangi bir kayıt işlememektedir. Gözlemlerimizde Trabzon insanının da uzlaşmaya yatkın olduğunu görmüş bulunmaktayız” şeklinde konuştu.  

Bekir Koca-Ozan Köse

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Denizli Birlikte yaşadığı kadını çocuklarının gözü önünde öldüren zanlı tutuklandı Denizli’de birlikte yaşadığı ve iki çocuğunun annesi olan kadını, bıçakla öldüren cinayet zanlısı çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Pamukkale ilçesi Deliktaş Mahallesi’nde meydana gelen olayda, geri dönüşüm malzemeleri toplayarak geçimini sağlayan Afganistan uyruklu Mohammad Esmail Habibi (42), uzun süredir birlikte yaşadığı 30 yaşındaki Nasım Gol Karımı’yla tartışmaya başladı. Birlikte yaşadığı kadınla bir süre tartışan Mohammad Esmail Habibi, eline aldığı bıçakla çocuklarının annesi olan kadına saldırdı. Gözleri önünde babalarının annelerini bıçakladığını gören çocukların yardım çığlıkları üzerine komşuları ihbarda bulundu. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Sağlık ekipleri Karımı’nın yaşamını yitirdiğini belirlerken, cinayet zanlısı ise polis ekiplerince gözaltına alındı. Habibi’nin polise verdiği ifadesinde eşinin kendisini aldattığını düşündüğünü, cinayeti bu nedenle işlediğini söylediği öğrenildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından katil zanlısı Habibi, adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan Habibi, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öte yandan, çocuklarının gözünün önünden öldürülen kadının cenazesi ve devlet koruması altına alınan 14 ve 16 yaşındaki çocuklarının durumu ile ilgili aile üyelerinin Denizli’ye gelmesi bekleniyor.
Antalya Mesai arkadaşını bıçaklayarak öldüren zabıta tutuklandı Antalya Muratpaşa Belediyesi’nde mesai arkadaşını 7 bıçak darbesiyle sırtından ve boynundan bıçaklayarak ölümüne neden olan zabıta memuru, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Dün, Muratpaşa ilçesi Meydankavağı Mahallesi 12. Cadde üzerindeki bir işletmenin önünde yaşanan olayda, Muratpaşa Belediyesi’nde zabıta olarak çalışan Erdal Vuran (36) mobbingte bulunduğu iddiasıyla mesai arkadaşı İsmail Kanmaz’ı (60) bir büfenin önünde oturduğu sırada sırtından bıçaklamaya başladı. Erdal Vuran, 2 bıçak darbesi sonrası kaçmaya çalışan Kanmaz’ı yakalayıp yine sırt ve boyun kısmına 5 bıçak darbesi daha vurdu. Bu sırada kavgayı ayıran çevredekiler, bıçağı Erdal Vuran’nın elinden alıp çöp konteynerine attı. Kanlar içerisinde yere yığılan Kanmaz’ı görenler 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayıp yardım istedi. Sağlık ekiplerince ilk müdahalesi olay yerinde yapılan İsmail Kanmaz, hastaneye sevk edildiği sırada ambulansta hayatını kaybetti. Olay yerinden ayrılmayan Erdal Vuran ise polis ekiplerine teslim oldu. Olayla ilgili geniş çaplı inceleme başlatan polis, cinayet şüphelisi zabıtayı polis merkezine götürdü. Şüphelinin ilk sözlü ifadesinde mobbing iddiasında bulunduğu ileri sürüldü. Bölgede çalışma yapan Olay Yeri İnceleme Ekipleri ise suç aleti bıçağı çöp konteynerinden çıkartıp muhafaza altına aldı. Ayrıca, olay anları güvenlik kamerası ve cep telefonu kameralarına saniye saniye yansımıştı. Tutuklandı Dün Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerince gözaltına alınan Erdal Vuran’nın emniyetteki ifadesinde cinayeti işleme sebebine ilişkin susma hakkını kullandığı öğrenildi. İşlemleri tamamlanan zanlı, savcılıktaki ifadesinin ardından çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.