DÜNYA - 11 Şubat 2024 Pazar 23:24 | Son Güncelleme : 11 Şubat 2024 Pazar 23:25

Berlin'de 2021 yılında yapılan genel seçimler kısmi olarak tekrarlandı

A
A
A
Berlin'de 2021 yılında yapılan genel seçimler kısmi olarak tekrarlandı

Almanya'da Eylül 2021'de yapılan genel seçimler esnasında başkent Berlin'de bazı bölgelerde usulsüzlükler tespit edilmesinin ardından mahkeme kararıyla kısmi olarak tekrarlandı.

Almanya'da 26 Eylül 2021'de yapılan genel seçimler esnasında başkent Berlin'de bazı bölgelerde oy pusulalarında yapılan yanlışlar ve sandıkların yasal olarak belirlenen saat olan 18.00'den daha geç saatlerde kapatılması sonrası Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla kısmi olarak tekrarlandı.
Berlin'de 2 bin 256 seçim bölgesinin 455’inde seçimler tekrarlandı. Yaklaşık 500 bin seçmen, ekseriyetle okullara kurulan sandıklarda ve mektup yoluyla yeniden oy kullandı. Seçim sonuçlarının koalisyon hükümetini etkilemeyeceği öngörülürken, sınırlı bölgelerde yenilenen seçimin, Federal Meclis'in mevcut sayısal yapısında ciddi bir etki etkiye sahip olması beklenmiyor.

Başkentte tekrarlanan seçimlerle ilgili konuşan Yeşiller Partisi Federal Parlamento Milletvekili Canan Bayram, seçim sonuçlarının genel bir etkisinin olacağının beklenmediğinin altını çizdi. Kendisinin seçimlerden etkilenmeyeceğini fakat eyalet olarak Berlin'in milletvekili kaybedebileceğini belirten Bayram, “Bugün Berlin'de yaklaşık 500 bin kişi yeniden sandıklara çağırıyor. Bu özellikle 3 seçim bölgesinde değişik kişilerin meclise girmesini sağlayabilir. Berlin'in Pankow, Reinickendorf, Chalottenburg/Wilmersdorf ilçelerinde seçimler gerçekten etkili olabilir. Bunun dışında birinci oyu değil de ikinci oya baktığımızda sadece Berlin değil, başka eyaletler de, Kuzey Ren-Vestfalya olsun, Hessen eyaletlerinde olsun, Berlin belli bir oranı aşmadığında milletvekili kaybedip, başka eyaletlerden aynı partilerden başkaları meclise girebilir. Berlin belli bir oranı geçemezse yaklaşık 5 milletvekili kaybedebilir“ dedi.

Berlin seçimlerinin neden tekrarlanması gerektiğini değinen Bayram, “Anayasa Mahkemesi, özellikle bazı sandıklarda yeterince oy kullanma imkanları olmadığından, hatta bazı sandıkların bir iki saat kapalı olmasından dolayı, asıl seçim süresi bittikten bir iki saat sonra insanlara seçme imkanı verildiği için, bu hataların çok büyük olmasından ve seçim sonuçlarını etkileyebilecek olması nedeniyle, tüm Berlin'de hem birinci hem ikinci oyların belli bölgelerde tekrarlanmasına dair karar alındı" dedi.

Bayram, 2021 federal seçimlerini de açık ara önde bitirmişti. Oyların yüzde 37,9'unu alan Bayram, Sol Parti'den Pascal Meiser'in ve Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) Cansel Kızıltepe'nin iki katından fazla oy almıştı.
Almanya'da bir sonraki genel seçimler 2025 yılının sonbaharında yapılması planlanıyor.

Mahmut Tosun

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Şırnak Şırnak’ta 3.5 milyon lira değerinde kaçak ürünler ele geçirildi Şırnak’ta piyasa değeri 3 milyon 505 bin 500 TL olan gümrük kaçağı ürünler ele geçirilirken, gözaltına alınan 3 şüpheliden 1’i tutuklandı. Cizre Kurumcu Jandarma Karakol Komutanlığı yol kontrol noktasında bir kargo firmasına ait araçta, cumhuriyet savcısının gözetiminde yapılan aramada piyasa değeri 1 milyon 855 bin 500 TL olan 36 adet cep telefonu, 494 adet şarj adaptörü, 494 adet şarj kablosu, 427 adet mekanik kol saati, 9 adet şarjlı süpürge makinesi, 17 adet saç düzleştirici cihazı, 20 adet oyun konsolu, 15 adet kulaklık, 18 adet oyun kolu, 47 adet elektronik sigara, 2 adet akıllı dijital kol saati, 5 çift ayakkabı, 7 adet güneş gözlüğü, 2 adet sanal gözlük olmak üzere gümrük kaçağı malzemeler ele geçirildi. Olaya ilişkin 1 kişi gözaltına alındı. Şırnak İl Jandarma Komutanlığı, kaçakçılıkla mücadele ekipleri tarafından Silopi ilçesinde bir depoya yapılan operasyonda piyasa değeri 1 milyon 650 bin TL olan farklı markalardan 986 adet gözlük, 46 adet kulaklık, 7 adet süpürge, 93 ayakkabı, 180 adet boru anahtarı, 78 adet battaniye, 68 adet lokma takımı, 17 adet dupont çakmak, 8 adet zippo çakmak, 40 adet şarj aleti, 30 adet şarj kablosu, 5 adet çay makinesi, 10 adet elektronik sigara, 300 adet menteşe, 90 adet metre, 13 adet kaynak makinesi olmak üzere gümrük kaçağı malzemeler ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheli, sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı. Jandarma ekipleri, yapılan ihbarı değerlendirerek operasyon düzenledikleri evde 10 kök kenevir bitkisi, 15 gram kubar esrar, 13 adet saksı, 1 adet iklimlendirme çadırı, 1 adet hava konvektörü, 1 adet buhar makinesi, 2 adet elektronik termometre, 1 adet ışık kaynağı, 3 adet vantilatör, 5 metre havalandırma hortumu, 2 gram kenevir bitkisi tohumu, 10 metre elektrik kablosu, 1 adet uyuşturucu kullanma aparatı, 5 litre sıvı gübre ele geçirildi. Gözaltına alınan şüphelinin işlemleri devam ediyor.
Niğde Okul Sporları Güreş Türkiye Şampiyonası, Niğde’nin ev sahipliğinde başladı Okul Sporları Serbest/Grekoromen Güreş Türkiye Şampiyonası, Niğde’de başladı. Niğde’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Okul Sporları Güreş Serbest/Grekoromen Yıldız Erkek Türkiye Birinciliği müsabakalarına 63 ilden 513 sporcu katıldı. 25-28 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen şampiyonada Serbest Stil müsabakaları tamamlandı. Niğde Merkez 75. Yüzyıl Kapalı Spor Salonu’nda yapılan karşılaşmalarda sporcular Türkiye şampiyonu olabilmek için kıyasıya yarıştı. Serbest sitilde mücadeleyi başarıyla tamamlayan güreşçiler, yarışların ardından düzenlenen ödül töreni ile madalyalarını aldı. Okul Sporları Güreş Serbest Grekoromen Yıldız Erkek Türkiye Şampiyonası ile ilgili bilgi veren Gençlik ve Spor İl Müdürü İlker Ötgüngü, şampiyonaya ev sahipliği yaptıkları için duyduğu memnuiyeti dile getirdi. Ötgünlü, "Okul Sporları yıldızlar kategorisinde Türkiye şampiyonası düzenliyoruz. 63 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 513 sporcumuz yarışıyor. Bugün serbest stilde finallerini yapıyoruz. 27-28 Şubat’ta da grekoromen stilde sporcularımız yarışacaklar. Bizler de onları ilimizde en güzel şekilde ağırlamaya çalışıyoruz. Federasyonla da görüşmelerimiz oldu. Yine takım sporlarında da taleplerimiz oldu kabul olursa voleybol ve basketbolda da Türkiye şampiyonası düzenlemeyi düşünüyoruz. Salonumuz 2 bin 500 kişilik ve müsabakaları yapmaya elverişli bir salon. Tüm sporseverleri bekliyoruz" dedi. Okul Sporları Güreş Serbest/Grekoromen Yıldız Erkek Türkiye Şampiyonası, 28 Şubat’ta grekoromen stil yarışları ile devam edecek.