SAĞLIK - 03 Aralık 2013 Salı 20:36

'Beslenme tıbbı' eğitiminin ilk semineri yapılarak temeli atıldı

A
A
A
'Beslenme tıbbı' eğitiminin ilk semineri yapılarak temeli atıldı

Avrupa'nın ünlü beslenme uzmanı Mikail Fikret Aktaş, beslenme konusunda ihtisas sahibi Alman asıllı Prof. Dr. Michael Hamm ile birlikte Türk doktorlara İstanbul'da “beslenme tıbbi” eğitimin ilk semineri verdi.

Aktaş, “Kilo vermek isteyen kişileri tedavi eden doktorlara doğru ve profesyonel bir eğitim gerekmektedir. Dahiliye uzmanı doktorlar genel bilgilere sahipler fakat kişiye özel diyet programları hakkında profesyonel eğitime ihtiyaçları var” diyerek, tıp fakültelerinde alınan genel bilgilerin yeterli olamayacağını kaydetti.
Doktorların tıp eğitimi sırasında aldığı bilgiler, kişiye özel diyet programları için yeterli olmadığını belirten Aktaş, “Kilo vermek isteyen bir kısmi diyetisyene gitmiyor, doktora başvuruyorlar. Doktorların da bu kişilere yardımcı olmaları gerekir. Doktorların yardımcı olabilmeleri için, ciddi bir eğitim almaları gerekiyor” dedi. Aktaş, Avrupa standartlarında alınacak kanıtla destekli olan eğitimle başarının artacağına dikkat çekti.
Türkiye’deki doktorlara kilo verme ve diyet konularında yeteri bilgilerin sunulmadığı bilgisini veren Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Maalesef Türkiye’de bugüne kadar kilo verme konusunda doktorlarımıza tedavi yöntemleri detaylı olarak bir eğitim programı sunulmadı. Almanya’da belli bir standartı yakalayan beslenme tıbbını doktorlarımıza eğitim veriyoruz. İnsanlar kilo verirken, sağlıklarını da korumuş oluyorlar ve bizzat yanlış yeme alışkanlarını da değiştirmiş oluyorlar.”
BEST-MER (Beslenme Tıbbı Eğitim Merkezi) olarak, doktorlara eğitim programları düzenlediklerini kaydeden Aktaş, kilo problemi olan kişilerin ilkel yöntemlerle değil, profesyonel bir şekilde kilolarından kurtulabileceklerini söyledi. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yolunun Uzman Diyetisyen veya doktor kontrolünde gerçekleşebileceği bilgisini veren Aktaş, bunun da kişiye özel diyet eğitimi alan doktorlar ile sağlanabileceğini vurguladı.
Alanında uzman olmayan kişiler tarafından uygulanan bir takım tedavi yöntemleri nedeniyle insanların sağlık problemlerine maruz kaldıklarını hatırlatan Aktaş, insanların sağlığı üzerinden ticaret yapanları da sert dille eleştirdi. Aktaş, vatandaşlara uyarıda bulunarak şu ifadeleri kullandı: ”Özellikle obeziteyle mücadele adı altında çok sayıda ticari kuruluş piyasada yer almakta. Bu ciddiyet dışı kurum ve kuruluşlar binlerce çeşidi bulunan zayıflama ürünleri satıyorlar. Sağlık Bakanlığı tarafından müsaadesi bulunmayan ürünlere sakın yaklaşmayın”.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Karabük Karabük’te büfe önünde silahla ateş açılması olayında yeni görüntüler ortaya çıktı Karabük’te iddiaya göre şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybeden şahsın tabanca ile ateş açarak kaçtığı olayın yeni görüntüleri ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, Kemal Güneş Caddesi üzerinde şans oyunları hizmeti veren büfede Musa D. (38), iddiaya göre sabah saatlerinden itibaren şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybetmişti. Para kaybetmeyi hazmedemeyen şahıs, büfe önünde belinden çıkarttığı tabanca ile ateş açarak kaçmıştı. Büfe işletmecisi Mustafa Orhan ile cadde üzerindeki bir polis ile vatandaşların peşinden koştuğu şahıs, olay yerinin yakınındaki alışveriş merkezinde kıskıvrak yakalanmıştı. Büfe işletmecisi ve eşi ile vatandaşların büyük panik yaşandığı olayda iş yerine 3 kurşun isabet ederken, silahı ile birlikte gözaltına alınan şahıs Karabük Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilerek gözaltına alınmıştı. Oynadığı şans oyunlarında yaklaşık 50 bin TL kaybeden şahsın ateş açtığı o anlar ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı. Silahlı saldırının yaşandığı yerin hemen yakınındaki bir kafede oturanların panik anları da güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, silahlı saldırının yaşanmasının ardından kafeterya önünde oturan müşterilerin ayağa kalktığı ve olayı anlamaya çalıştığı, saldırganın kendilerine doğru koştuğunu gören müşterilerin panikle iş yerine kaçışmaya başladığı yer aldı. Polis ekiplerince gözaltına alınan Musa D.’nin emniyette verdiği ifadede bahis oyunları bağımlısı olduğunu ve sabah saatlerinden itibaren oynadığı oyunlarda 50 bin TL kaybettiğini, bir anlık öfkeyle belindeki tabanca ile ateş açtığını ve yaşananlardan dolayı pişman olduğunu söylediği öğrenildi.