İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Büyük meme depresyona neden oluyor

Büyük meme depresyona neden oluyor
Büyük meme depresyona neden oluyor

Op. Dr. Tamer Şakrak, büyük göğüslerin kadınları depresyona soktuğunu ancak bir ameliyat ile bu sorunun ortadan kaldırılabileceğini söyledi.

Şakrak, büyük göğüslerin, kadınlarda fiziksel hasara neden olabildiğini, yapılan araştırmalar ise 40 yaş üstü kadınlarda hiçbir neden yokken gelişen major depresyonun en önemli nedeninin “Büyük göğüslere sahip olmak” olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti. Şakrak, meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı ile hem fiziksel hem de ruhsal problemlerinden ortadan kaldırılacağını belirterek, "Estetik cerrahi uygulamaları, insanlarda oluşturduğu özgüven ve yaşam kalitesinde belirgin iyileşme sağlaması nedeniyle, günden güne artışı da beraberinde getiriyor. Doğru tanı ve uygun tedavi planlamasıyla gerçekleştirilen her uygulama, hastaların görsel olarak daha uyumlu bir bedene sahip olmasını sağlayarak, kadınların hem fiziksel hem de ruhsal olarak mutlu olmasına olanak veriyor. Bu uygulanan estetik cerrahi ameliyatların başında ise göğüs küçültme ve dikleştirme ameliyatları geliyor" dedi.
Şakrak, son zamanlarda sık yapılan bu ameliyatla kadınların daha diri ve dik göğüslere sahip olarak son derece mutlu olduklarına dikka çekerek şunları kaydetti: "Normalden daha büyük hacme sahip göğüslerin özellikle sırt ve bel omuru üzerinde dengesizce bir baskı yaratır. Bu baskı yıllar içerisinde omurgada eğrilmeye, bel ve boyun bölgesi fıtıklarına, fıtıklaşma sonrası özellikle kollarda güç kaybı ve geçmeyen baş ağrılarına yol açacaktır” diye konuştu.Şakrak, kadınların belli bir yaş sonrasında menopoz denilen fizyolojik süreci yaşamasının kaçınılmaz olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:"Menopoz birlikteliğinde meydana gelen osteoporoz (kemik erimesi), büyük göğüslerin vücutta oluşturduğu deformasyonu belirgin olarak hızlandırır. Meme küçültme ameliyatları, estetik düzelmenin yanı sıra bu problemleri büyük oranda çözer ya da bu problemlerin oluşmasını engeller. Dolayısıyla hastalar uzun yıllar omurga problemleri ve onun yol açtığı sorunlardan uzak kalarak, uzun yıllar aktif fiziksel hayatlarına devam ederler."

FATİH KEÇE
ADANA