SPOR - 15 Temmuz 2020 Çarşamba 17:03

Ebrar Bilgiç: "Victor Ruiz konusu Beşiktaş'ın başını ağrıtabilir"

A
A
A
Ebrar Bilgiç: "Victor Ruiz konusu Beşiktaş'ın başını ağrıtabilir"

Spor Hukukçusu Avukat Ebrar Efkan Bilgiç, Beşiktaş'ın Victor Ruiz'in sözleşmesini tek taraflı feshetmesiyle alakalı, "Beşiktaş, Victor Ruiz'in avukatı tarafından gönderilen ihtarnamedeki verilen sürede, oyuncunun hak ettiği ödemeyi yapmamışsa oyuncunun sözleşme feshi haklı olarak değerlendirilecektir" ifadelerini kullandı.

Beşiktaş forması giyen Victor Ruiz, alacaklarını temin edemediği için sözleşmesini tek taraflı olarak feshetti. Konuyla ilgili İhlas Haber Ajansı'na (İHA) açıklamalarda bulunan Spor Hukukçusu Avukat Ebrar Efkan Bilgiç, Victor Ruiz konusu Beşiktaş'ın başını ağrıtabileceğini ifade ederek, "FIFA'nın bugüne kadar önüne gelen dosyalarda genellikle oyuncu lehine karar verdiğini görüyoruz. Pandemi dönemine ilişkin yayınlanan tavsiyelerde kulüpler lehine koruyucu bir tavır sergilemenin yanında hem kulüp hem oyuncu tarafının orta noktada buluşmasını istiyor. Dolayısıyla Ruiz'in sözleşme fesih durumunu kulüp ve oyuncunun sunacağı ödeme dekontları ve aralarındaki anlaşmaya yönelik yazışmaları değerlendirerek karar verecektir" ifadelerini kullandı.

"Max Kruse ve Victor Ruiz koruma dönemi içinde yer alıyor"

Bu durumun Max Kruse ile bir benzerlik gösterip göstermediği konusunda da açıklamalarda bulunan Bilgiç, "Bu konuyla ilgili iki nokta var. FIFA talimatlarına göre iki oyuncu da 'Koruma Dönemi' içinde yer alıyor. Beşiktaş, yalnızca pandemi dönemine ilişkin oyuncu alacaklarını ödememiş ve ödememe nedenlerini de oyuncu, menajer veya avukatına sebepleriyle birlikte yazılı olarak bildirmişse Ruiz'in sözleşme feshi haksız olarak değerlendirilecek ve oyuncu kulübe tazminat ödemenin yanında feshin haksız olması sebebiyle sportif yaptırımla da karşı karşıya kalacaktır" şeklinde konuştu.

"Hem tazminat hem de sportif yaptırım olabilir"

Ruiz'in durumuyla alakalı bilgilendirme yapan Bilgiç, "Ruiz'in ödenmeyen alacakları Pandemi öncesi döneme dayanmakta ve Beşiktaş oyuncu avukatı tarafından gönderilen ihtarnamedeki verilen sürede, oyuncunun hak ettiği ödemeyi yapmamışsa oyuncunun sözleşme feshi haklı olarak değerlendirilecektir. Oyuncu FIFA talimatları uyarınca 'Koruma Dönemi' içerisinde yer aldığından sözleşme feshi haklı bulunması halinde ise Beşiktaş, hem tazminat ödemesi hem de sportif yaptırımla karşı karşıya kalacağını belirtmemiz gerekiyor. Victor Ruiz ile Beşiktaş aralarındaki hukuki ihtilafla ilgili FIFA Uyuşmazlık Çözüm Dairesi'nde karşılıklı savunma yapacak ve kurul her iki tarafın da argümanlarını değerlendirerek karar verecek. Pandemi dönemi sebebiyle FIFA Uyuşmazlık Dairesi ve Uluslararası Spor Mahkemesi CAS'ın kulüplere daha yakın kararlar verebilir" dedi.

Ozan Buğra Koşar

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Hatay Deprem, devasa taşlarla inşa edilen su kemerini yok etti Hatay’ın Defne ilçesinde bulunan devasa taşlarla yapılan Trajan Su Kemerini, 6 Şubat depremleri yok etti. Kahramanmaraş merkezli depremlerde en büyük yıkım Hatay’da yaşanmıştı. Hatay’da bulunan birçok tarihi yapılarda zarar görmüştü. Trajan Su Kemerlerinin Esenbulak Mahallesi mevkiindeki kısmı depremde tamamen yıkıldı. Yıkılan tarihi su kemerinden kopan devasa kayalarsa görenlerin dikkatini çekiyor. Su kemeri, 2’nci yüzyıl Roma dönemine ait bir yapıydı. 13.’üncü Roma İmparatoru Trajan tarafından yapılan su kemeri, kentte su getirmek amacıyla yapılmıştı. 6 Şubat depremleri, devasa taşlarla yapılan Trajan Su Kemer’ini yok etti. Su kemerinden geriye bazı büyük kaya parçaları kaldı. “Su kemerinin altına yıkılmaması için demir korkuluklar koymuşlardı ama bu depremde yıkıldı” Su kemeri depremde yıkıldığını belirten vatandaş Esad Kabarcıklı, buradaki köprünün daha önceden yıkıldığını belirterek, “Buradaki su kemeri bu depremde yıkıldı. Diğer köprüde yıkılalı baya zaman oldu. Su kemerinin altına yıkılmaması için demir korkuluklar koymuşlardı ama bu depremde yıkıldı. Kaya parçalarının bazıları dereye düştü. Geriye bu kaya parçaları kaldı” dedi. “Yukarıda küçük bir su kemeri kaldı ama o da depremde yıkıldı” Atalarımızın anlattıklarına göre su kemeri çok eskiden kalma bir yapı olduğuna dikkat çeken Naim Altındağ, Osmanlı’dan daha eskiye dayandığını belirterek “Bu su kemeri vasıtasıyla Antakya’ya su götürüldü. Şelaleden akan suyu cazibe olarak Antakya’ya aktarılıyordu. Depremde su kemerinin bir kısmı yıkıldı. Daha öncede orada bir köprü vardı. Köprü bundan 15 ila 20 yıl önce kar yağdığında yıkıldı. Geriye yukarıda küçük bir su kemeri kaldı. O da depremde yıkıldı” ifadelerini kullandı.
İstanbul İnovasyonun öncüleri ödüllendirildi İnovaLİG 2023 Ödül Töreni’nde inovasyon sektöründe faaliyet gösteren firmalar ödüllendirildi. Ticaret Bakanlığı destekleriyle Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye Innovation Week İnovaLİG Ödül Töreni’nde, toplamda 5 farklı kategoride yarışan, birbirinden farklı sektörlerde faaliyet gösteren 2 bin 500 firma arasından Uyumsoft bu yıl “İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü” kategorisindeki birincilik ödülü ile 3.’cü kez İnovaLİG liderleri arasındaki yerini aldı. Uyumsoft, 2017 yılında “İnovasyon Döngüsü” kategorisindeki üçüncülük ödülü ve 2022 yılında “İnovasyon Sonuçları” kategorisinde ikincilik ödülünü almıştı. “Birincilik ödülümüzü ülkemize ve milletimize hediye ediyoruz” İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü kategorisinde birincilik ödülü kazanan YTÜ Yıldız Teknopark firması Uyumsoft, ödülünü Cumhuriyetin 100. yılı ve Türkiye’nin inovasyon yolculuğuna adadı. Uyumsoft Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, “Aldığımız birincilik ödülümüzü Cumhuriyet’imizin 100. yılına, ülkemize ve milletimize adıyoruz. Alın terimiz ve akıl terimiz milletimize feda olsun. Uyumsoft ailesi adına, böyle bir günü birlikte yaşayabilmiş olmaktan dolayı mutluyuz ve gururluyuz. Bu motivasyonla bundan sonraki başarılarımıza yenilerini eklemeye devam edeceğiz. Bugüne kadar aldığımız ödüllerde, 27 yıldır firmamıza değer katan tüm çalışma arkadaşlarıma, müşterilerimize, iş ve çözüm ortaklarımıza çok teşekkür ederim. Hepimizin başarısını, yurt içi ve yurt dışında yeni ödüller alarak birlikte taçlandırmaya devam edeceğiz” dedi. İnovaLİG katılımcı firmaların inovasyon yetkinliklerini ve yönetim metodolojilerini geliştirmek için tasarlanmış bir platform olarak öne çıkıyor. Bu platform hem özel sektör firmalarına hem de kamu kuruluşlarına açık olup, Türkiye’nin inovasyon alanındaki geniş katılımını ve çeşitliliğini temsil ediyor. Türkiye’nin inovasyon yönetimi ve bilincinin geliştirilmesi yolunda önemli bir kilometre taşı olarak görülen etkinlik hem katılımcı firmaların başarılarını vurgulamak hem de ülkenin inovasyon kapasitesini geniş bir kitleye tanıtmak açısından değerli bir platform olarak göze çarpıyor.