DÜNYA - 02 Mayıs 2023 Salı 22:42

Eski HÖH Partisi Genel Başkanı Mestan, AİHM’de Bulgaristan’a karşı açtığı davayı kazandı

A
A
A
Eski HÖH Partisi Genel Başkanı Mestan, AİHM’de Bulgaristan’a karşı açtığı davayı kazandı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Bulgaristan’ın 2013 yılındaki seçim kampanyasında Türkçe konuştuğu için 250 euro idari para ceza çarptırdığı Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi’nin eski Genel Başkanı Lütvi Mestan’a 5 bin euro tazminat ödemesine hükmetti.

Bulgaristan’ın 2013 yılındaki seçim kampanyasında seçmenlere Türkçe hitap ettiği için idari para ceza çarptırdığı eski HÖH Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) açtığı davayı kazandı. AİHM, Mestan’ı Türkçe konuştuğu için 250 euro idari para ceza çarptıran Bulgaristan’ın Mestan’a 5 bin euro tazminat ödemesine karar verdi.
Demokratik bir toplumda çoğulculuk, hoşgörü ve azınlıkların korunmasının önemini vurgu yapılan kararda, Türkçe konuştuğu için ceza alan Mestan’ın ifade özgürlüğünün kısıtlanarak ihlal edildiği belirtilerek, verilen idari cezanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğüne ilişkin 10. maddesini ihlal ettiği belirtildi.
Seçim kampanyası sırasında seçmenlere Türkçe hitap eden Mestan, Seçim Kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle ilk olarak bin euro idari para cezası verilmiş, Mestan’ın itirazının ardından Kotel Bölge Mahkemesi cezayı 250 euroya düşürmüştü. Mestan, kararın ardından 2015’te AHİM’e başvurarak, ifade özgürlüğünün kısıtlandığına dair şikayette bulunmuştu.

Sevda Bilge
 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Aydın Dursun Özbek: “Milli takımın morale ihtiyacı var” Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “Milli Takımı yönetenler şu anda eleştiriliyor. Böyle yapmayalım. Çünkü milli takımımız çarşamba günü Çekya ile çok önemli bir maça çıkacak ve morale ihtiyaçları var. Bu nedenle bence Çekya maçının sonucunu beklemek lazım” dedi. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, bir dizi ziyarette bulunmak için geldiği Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, Kuşadası Kaymakamı İbrahim Keklik ve Belediye Başkanı Ömer Günel ile birlikte Kuşadası Galatasaraylılar Derneği üyelerinin düzenlediği toplantının konuğu oldu. Toplantı öncesinde sarı-kırmızılı taraftarlar Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’e yoğun ilgi gösterdi. Minik taraftarların forma imzalatabilmek için sıraya girdiği etkinlikte Özbek, dernek üyeleri ve Galatasaraylı taraftarların sorularını yanıtladı. “Takımın omurgasını koruyup nokta transferler yapacağız” Sarı-kırmızılı takımın dış transferde izlediği politikayla alakalı da açıklama yapan Dursun Özbek, “Konuyla ilgili Perşembe günü bir toplantı yapacağız. Bazı eksiklerimiz var. Özellikle 2, 8 ve 10 numarada transfer yapmayı düşünüyoruz. Kanat transferleri için yine yerli oyuncularla görüşüyoruz. Yabancı transferinde sınırlamalar geldiği için elimizde satmamız gereken oyuncular da var. Transfer açısından zor bir sene olacak. Avrupa Kupası’nın devam ediyor olması da transferi yavaşlattı. Herkes turnuvadaki oyuncu performanslarına göre transfer yapmayı planlıyor. Biz de temaslarımızı sürdürüyoruz. Takımın omurgasını koruyup, nokta transferler yapacağız. Takımın iskeletini bozmadan takviyeler yaparak önümüzdeki sene yine şampiyon olacağız” diye konuştu. “Sonucu beklemek lazım” Toplantıda milli takımın 2024 Avrupa Şampiyonası’nda Çekya ile çarşamba günü oynayacağı gruptaki son maça değinen Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “Milli takımı yönetenler şu anda eleştiriliyor. Böyle yapmayalım. Çünkü milli takımımız Çekya ile çok önemli bir maça çıkacak ve morale ihtiyaçları var. Bu nedenle bence alınacak sonucu beklemek lazım. Ben buradan milli takımımızda oynayan tüm oyucularımıza başarılar diliyorum. Bizi gururlandırmaları için moralli olmaları lazım. İnşallah Çekya maçında başarılı bir sonuç alıp bir üst tura da çıkacağımızı düşünüyorum” dedi. “Birkaç ay içerisinde Bankalar Birliği’nden çıkmış olacağız” Galatasaray’da göreve seçildiğinde ilk önce takımın finansal yapısını düzeltme sözü verdiğini hatırlatan Özbek, “Bundan 6 yıl önce, ’Gelin borç yükünden çıkalım, sürdürülebilir bir finansal yapıya kavuşalım, onun ardından da sürdürülebilir sportif başarı gelecektir’ demiştim. Bu anlamda önümüzdeki birkaç ay içerisinde Bankalar Birliği’nden çıkmış olacağız ve Galatasaray’ın finansal yapısı mükemmel bir hale gelecek. Benim 6 senedir söylediğimi Fenerbahçe Başkanı Ali Koç bugün söylemeye başladı. İşte aramızdaki fark bu” ifadelerini kullandı.