EĞİTİM - 07 Ocak 2022 Cuma 16:14

'Güçlü dil ve zihinsel beceriler, akademik başarı sebebidir'

A
A
A
'Güçlü dil ve zihinsel beceriler, akademik başarı sebebidir'

Dr. Öğr. Üyesi Merve Savaş, “Erken yaşlarda çocuklar, anadillerini ve akademik başarının alt yapısını oluşturan dikkat, görsel-uzaysal algı, gruplama, sınıflama, kavramsallaştırma, planlama, muhakeme etme, problem çözme ve düşünme becerilerini oyun temelli uygulamalar ile yaparak-yaşayarak geliştiriyorlar. Güçlü dil ve zihinsel beceriler, yüksek akademik başarıyı beraberinde getiriyor” dedi.

Atlas Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Dil ve Konuşma Terapisi Birimi, okul çağı çocuklarının pandemi sonrası dil gelişimini üzerinde araştırmalar yapıyor. Üniversitenin Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü akademisyenlerinden Merve Savaş, okul çağı çocuklarında pandemi sonrası dil ve iletişimsel becerilere yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Alanında uzman akademisyenlerle birlikte yürütülen çalışmalarda, bireye özgü materyal ve oyun tasarımlarını içeren terapi müdahaleleri ile okul çağı çocuklarında pandemi sonrası dil ve iletişimsel becerilerin geliştirilmesi hedefleniyor.

Dr. Öğr. Üyesi Merve Savaş, güçlü dil ve zihinsel becerinin akademik başarıya etkisini değerlendirdi.

“Çocuklar yalnızca kendi keşfettikleri şeyleri gerçek anlamda kavrayabilirler”
“Çocuklar yalnızca kendi keşfettikleri şeyleri gerçek anlamda kavrayabilirler” ilkesinden yola çıkarak çocukluk çağında etkinlik ve yaşantı temelli dil ve bilişsel müdahalelerin gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Merve Savaş, “Erken yaşlarda çocuklar, anadillerini ve akademik başarının alt yapısını oluşturan dikkat, görsel-uzaysal algı, gruplama, sınıflama, kavramsallaştırma, planlama, muhakeme etme, problem çözme ve düşünme becerilerini oyun temelli uygulamalar ile yaparak-yaşayarak geliştiriyorlar. Güçlü dil ve zihinsel beceriler, yüksek akademik başarıyı beraberinde getiriyor” dedi.

Dil ve konuşma terapisi konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Savaş, “İletişim, dil, konuşma, ses ye yutma süreçlerinin gelişimi ve bozukluklarının önlenmesi, tanılanması, değerlendirilmesi, rehabilitasyonu ve dil ve konuşma terapisi alanının bilimsel araştırmaları ile ilgilenen üniversitemizin Dil ve Konuşma Terapisi Birimi, pandemi dönemi sonrası öğrencilerin akademik ve matematiksel güçlüklerine yönelik terapötik müdahalede bulunmak, var olan dil ve matematiksel becerilerini geliştirmek amacıyla tarama ve terapi uygulamalarının yapılmasını amaçlıyor. Bu doğrultuda multidisipliner çalışma ekibi içinde uzman dil ve konuşma terapistleri, klinik psikologlar, ergoterapistler, uzman odyolog ve öğretmenler yer alıyor. Bireysel değerlendirmeler ile çocukların güçlü ve desteklenmesi gereken dil ve bilişsel alanlarının belirlenmesinin ardından bu alanları hedefleyen terapi uygulamaları yapılıyor. Okul ve aile iş birliği içinde yürütülen çalışmalarla çocukların akademik becerileri düzenli olarak izleniyor. Erken dönemde yoğunlaştırılmış terapötik uygulamaların gerçekleştirilmesi, ileriki akademik yıllarda okul başarısızlığı görülme riskini azaltıyor'' şeklinde konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Trendyol Süper Lig: Beşiktaş: 1 - MKE Ankaragücü: 0 (İlk yarı) Trendyol Süper Lig’in 33. haftasında Beşiktaş, sahasında MKE Ankaragücü ile karşılaşıyor. Müsabakanın ilk yarısı siyah-beyazlıların 1-0 üstünlüğü ile tamamlandı. Maçtan dakikalar (İlk yarı) 10. dakikada Muçi’nin pasında Milot Rashica’nın ceza sahasına girdikten sonra sol çaprazdan yaptığı vuruşta top uzak kale direğinin dibinden auta gitti. 13. dakikada Rashica’nın sol taraftan ortasında Ankaragücü savunmasında Kazımcan’ın ters kafa vuruşunda meşin yuvarlak kale direğine çarparak kornere gitti. 18. dakikada Rashica’nın pasında topla buluşan Gedson, bekletmeden pasını Muçi’ye verdi. Bu oyuncunun ceza yayı içerisinden vuruşunda top kaleci Bahadır’ın solundan filelerle buluştu. 1-0 22. dakikada Gedson’un ceza yayı gerisinden sert vuruşunda kaleci Bahadır sol köşeye gelen topu kornere çeldi. 39. dakikada Morutan’ın sağ taraftan ceza sahasına girdikten sonra yaptığı ortada kaleye yönelen top önce üst direğe çarptı ardından kaleci Ersin meşin yuvarlağı uzaklaştırdı. Pozisyonu devamında kale önünde Efkan’ın kafa vuruşunu Svensson uzaklaştırdı. Hakemler: Bahattin Şimşek, Esat Sancaktar, Yusuf Bozdoğan Beşiktaş: Ersin Destanoğlu, Svensson, Worrall, Necip Uysal, Emrecan Terzi (Tayyip Talha Sanuç dk. 44), Gedson, Al Musrati, Ghezzall, Muçi, Rashica, Muleka Yedekler: Utku Yuvakuran, Cenk Tosun, Vincent Aboubakar, Daniel Amartey, Emrecan Uzunhan, Alex Chamberlain, Demir Ege Tıknaz, Fahri Kerem Ay, Mustafa Erhan Hekimoğlu Teknik Sorumlu: Serdar Topraktepe MKE Ankaragücü: Bahadır Han Güngördü, Kitsiou, Radakovic, Mujakic, Kazımcan Karataş, Kaan Güneren, Tolga Ciğerci, Morutan, Efkan Bekiroğlu, Bassogog, Sowe Yedekler: Ertaç Özbir, Atakan Çankaya, Chatzigiovanis, Pedrinho, Saponara, Flips, Arda Ünyay, Cephas, Macheda, Mert Çetin Teknik Sorumlu: Halil Cihan Ünal Gol: Ernest Muçi (dk. 18) (Beşiktaş) Sarı kart: Jonas Svensson (Beşiktaş)
Bursa Başköy’deki “Dede Helvası” geleneğinde helvalar şifa için yenildi Nilüfer’e bağlı Başköy Mahallesi’nde 1926’dan bu yana gerçekleştirilen geleneksel “Dede Helvası” buluşması yoğun katılımla gerçekleşti . Birlik ve beraberliğin yaşandığı etkinliğe Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir de katıldı. Nilüfer’e bağlı Başköy Mahallesi’nde yaşayanların geleneksel olarak sürdürdükleri “Dede Helvası” etkinliği bu yıl da büyük ilgi gördü. Selanik Krifçe Köyü’nden 1924 yılında mübadele nedeniyle göç edenlerin; yayılan hastalıklara karşı şifa amacıyla helva dağıtması bir geleneğe dönüştü ve 98 yıldır sürdürülüyor. Başköylüler’in bu yıl da aksatmadan sürdürdüğü Dede Helvası’na, Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, Milli Savunma eski Bakanı Turhan Tayan, Nilüfer İlçe Kaymakamı Murat Süzen, Nilüfer İlçe Emniyet Müdürü Ali Osman Aydın, Nilüfer İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Erdal Akbaş, Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şenol Aybey, Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri, Başköy Muhtarı Recep Uslu ile çevredeki mahallelerin muhtarları, gaziler ve mahalle halkı katıldı. Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, 98 yıllık geleneğin yaşatılmasının çok değerli olduğunu belirterek bu tür etkinliklerin birlik ve beraberliği de güçlendirdiğini ifade etti. Buluşmada, mevlidin okunması ve duaların edilmesinin ardından konuklara pilav ve helva ikramı yapıldı. Çok sayıda kişi pilav ve helvayı afiyetle yerken, sağlık, bolluk ve bereket için de dua etti.