ASAYİŞ - 01 Eylül 2013 Pazar 15:51

Günah korkusu intihardan vazgeçirdi

A
A
A
Günah korkusu intihardan vazgeçirdi

Ordu'da intihar etmek için çatıya çıkan bir şahıs, Prof. Dr. Ali Akdoğan'ın intihar etmenin günah olduğunu anlatmasıyla bu düşüncesinden vazgeçti.

Ordu'da intihar etmek için çatıya çıkan bir şahıs, yoldan geçen ilahiyat fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ali Akdoğan'ın intihar etmenin günah olduğunu anlatmasıyla bu düşüncesinden vazgeçti.Olay, Ordu’nun Karşıyaka Mahallesi'nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Kastamonu’dan Ordu’ya gelen Hasan S. (55), Ordu’nun Gürgentepe ilçesinde jandarma ekipleri tarafından fındık hırsızlığı yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Jandarma ekipleri Hasan S.'ye hırsızlıktan işlem yaparken, aracına da el koydu. Fındık çalmadığını, insanlardan isteyerek aldığını iddia eden şahıs, Karşıyaka Mahallesi'ndeki bir evin çatısına çıkarak intihara teşebbüs etti.Olay yerine çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edilirken, polis ekipleri Hasan S.'yi bulunduğu yerden inmesi için ikna çabalarına başladı. Şahıs, olay yerine hakim ve savcı gelmesini isterken, o sırada yoldan geçen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ali Akdoğan, vatandaşa seslenerek intihar etmenin günah olduğunu anlatmaya çalıştı. Akdoğan, “İntihar dinimize göre haramdır. Bir insan canına kıyamaz. Bu hakka sahip değildir. Asla değildir. Buna hakkın yok. Devletimiz burada, devlet yanında, vali yanında, Başbakan, Cumhurbaşkanı yanındadır. Dinen Allah intiharı haram kılmıştır” diyerek şahsı ikna etmeye çalıştı.Hasan S., Prof. Akdoğan'ın çatıya yanına gelmesine izin verince, emniyet ekipleri ile beraber çatıya çıkan Akdoğan, şahsı aşağıya inmeye ikna etmeyi başardı.Hasan S., daha sonra hastaneye kaldırıldı.

RECEP ALTUN
ORDU

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Erzurum Ürüşan: “Kurbanlarınızı ehil kasaplara kestirin” Erzurum Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Abdülkadir Ürüşan, kurbanın kesimi konusunda belediyelerin ve komisyonun belirlemiş olduğu yerlerin tercih edilmesi gerektiğini açıkladı. Başkan Ürüşan, "Kurbanı belirli bölgelerde kesime uygun ortam oluşturulması ile kasapların işin ehli olması da çok önemlidir" dedi. Kurban pazarlığında kurbanlık hayvanların kurban vasıflarına ve dini vecibelere uygun olması gerektiğini vurgulayan Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Abdulkadir Ürüşan, "Öncelikle hayvanın sağlıklı olması gerekiyor. Derisi canlı, parlak olmalı, kulağı veya boynuzu kesik, kırık olmamalı. Kör, yürüyemeyecek kadar topal olmaması ve iki yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Aksi takdirde dinen de caiz değildir. Bu konuda vatandaşların pek bilgisi yoksa hayvan pazarlarından alıyorlarsa orada veterinerler mutlaka bulunmaktadır. Veterinerlere yada besicilerimize sormalıdırlar. Hayvanın kesimi konusunda belediyelerimizin ve komisyonun belirlemiş olduğu yerleri tercih etmeliler, besicilerden aldılar ise zaten orda kesime uygun ortam oluşturuluyor. Kasapların işin ehli olması da çok önemlidir. Vatandaşlarımız kurban kesimi için, mezbahaları ve belirlenen kesim yerlerini tercih etmeleri gerekiyor. Kurbanlarını yetki belgesi olan kasaplara kestirmeleri, kesim sonrasında ise hijyenik ve atık yönetimini doğru bir şekilde gerçekleştirmeleri çevre ve sağlık açısından önem taşımaktadır.” şeklinde konuştu. “Kısa Sürede Tüketilmemelidir” Etin muhafazasının önemli olduğunu ifade eden Başkan Ürüşan,"Hayvan kesildikten sonra kanı iyice akıtılmalı. Sıcağı sıcağına et tüketilmemelidir. Asgari en az 5-6 saat sıcak etin soğuması sağlanmalı. Sıcaklığı 4-5 dereceye kadar düştüğünde parçalanıp dondurulabilir. Etin lezzeti ve kalitesini düşürmemek için et hemen dondurulmamalı veya hemen tüketilmemelidir. Dinlenmesi sağlanmalıdır. Tüketebileceğimiz ölçüde dondurmalıyız ayrıca dondurucudan çıkardığımız etin tamamını tüketmeliyiz. Bu vesileyle kıymetli Erzurumlu hemşehrilerimizin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, sağlıklı günler diliyoruz. ” dedi.
Erzurum Aras elektrik bayrama hazır Kaliteli ve kesintisiz enerji hizmeti noktasında sorumluluk bölgesinde çalışmalarını titizlikle sürdüren Aras Elektrik ekipleri, Kurban Bayramı’nda da 7/24 görev başında olacak. Aras EDAŞ, faaliyet gösterdiği 7 ilde müşterilerine bayramda da kaliteli ve kesintisiz enerji sunabilmek için bakım, onarım ve yenileme çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Sorumluluk bölgesindeki müşterilerin mağduriyet yaşamaması adına bayram öncesi yoğun mesai harcayan Aras EDAŞ ekipleri, bölge genelinde il, ilçe ve köylerin yanı sıra kırsal alanlarda da bakım, onarım ve yenileme çalışmalarını sürdürüyor. Bayram boyunca müşterilerinin sorunsuz bir bayram tatili geçirmeleri için tüm hazırlıklarını tamamlayan Aras EDAŞ, teknolojiye yaptığı yatırımlarla dağıtım merkezlerini uzaktan izleyecek. SCADA (Uzaktan Kontrol ve Kumanda) Merkezi’ndeki teknoloji ile şebekeyi online olarak takip edip; 7/24 sahada görevli nöbetçi ekiplerle, arıza ve kesinti yaşanan bölgelere kısa sürede müdahale edecek. Planlı kesintilerin de iptal edileceği bayramda, takviye ekiplerle kontrol ve onarım çalışmaları hız kesmeden devam edecek. Bayram öncesi yoğun mesai yaparak tüm tedbirleri aldıklarını ifade eden Aras EDAŞ Genel Müdürü Fikret Akbaş, “Huzurlu bir bayram yaşanması adına ekiplerimiz ile gerekli tüm önlemleri aldık. Müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu bayram boyunca da hiçbir planlı kesinti yapılmayacak ve enerji arzını kesintisiz sağlayacağız. Yaşanabilecek olası arıza ve plansız kesintilere en kısa sürede müdahale edilmesi için de 7 ilde nöbetçi ekiplerimiz görev yapacak.” dedi.