DÜNYA - 01 Aralık 2023 Cuma 10:29 | Son Güncelleme : 01 Aralık 2023 Cuma 10:35

Hamas 8 esiri, İsrail 30 Filistinli tutukluyu serbest bıraktı

A
A
A

İsrail ile Hamas arasındaki 7’nci esir takası kapsamında Hamas 8 esiri, İsrail ise 30 Filistinli tutukluyu daha serbest bıraktı. Gazze Şeridi’ndeki insani ara bu sabah itibarıyla sona erdi.

Gazze Şeridi’ndeki insani ara kapsamında İsrail-Hamas arasındaki 7’nci esir takası dün gece saatlerinde tamamlandı. Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Majed el-Ansari yaptığı açıklamada, Hamas’ın 2 çocuk ve aralarında Meksika, Rusya ve Uruguay çifte vatandaşlıkları bulunan İsrailli 6 kadını kadını serbest bıraktığını ifade etti.

Hamas 8 esiri, İsrail 30 Filistinli tutukluyu serbest bıraktı

Filistin Kızılayından yapılan açıklamada ise “Ekiplerimiz rehineleri İsrail makamlarına teslim etti. Bu, tarafsız aracılık rolümüz sayesinde mümkün oldu” ifadeleri kullanıldı. Hamas’ın 8 esiri serbest bırakmasının ardından, 30 Filistinli tutuklunun daha İsrail hapishanelerinden serbest bırakıldığı açıklandı.

Hamas 8 esiri, İsrail 30 Filistinli tutukluyu serbest bıraktı

Gazze Şeridi’nde 24 Kasım’da yerel saatle 08.00'de başlayan ve 2 kez uzatılan insani ara bir haftanın ardından bu sabah itibarıyla sona erdi. İnsani ara sırasında Hamas 110 esiri, İsrail'in ise 240 Filistinli mahkumu serbest bıraktı. İsrail ordusu, insani aranın sona ermesiyle Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başladı.

Hamas 8 esiri, İsrail 30 Filistinli tutukluyu serbest bıraktı

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Çorum Serkan Özbalta: "Bırakmadan, pes etmeden yolumuza devam edeceğiz” Çorum FK Teknik Direktörü Serkan Özbalta, Bandırmaspor maçı sonrası, “Bırakmadan, pes etmeden yolumuza devam edeceğiz” dedi. Trendyol 1. Lig’in 25. haftasında Çorum FK, sahasında Bandırmaspor ile golsüz berabere kaldı. Karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Teknik Direktör Serkan Özbalta, oyun olarak söylenecek bir durum olmadığını belirterek, üstün bir oyun sergilediklerini söyledi. Play-off potasında kaliteli bir takıma karşı mücadele ettiklerini dile getiren Özbalta, “Ciddiye aldığımız, odaklandığımız coşkulu bir oyundu. Sadece netice yoktu. İnsan üzülüyor ancak bunu da bu şekilde kabul etmek gerekiyor. İki tane penaltı pozisyonunu değerlendiremedik. Demek ki bugün böyle olması gerekiyormuş. Gerçekten oyuncuların insanüstü çabası, gayreti vardı. Tüm oyuncularımızı tebrik ediyorum. Taraftarın desteği çok iyiydi. Her atağımızda bizi coşkulandıran taraftar vardı. Taraftarımıza galibiyet armağan etmek isterdik ama olmadı” diye konuştu. Önlerinde 9 maç olduğunu açıklayan Özbalta, “İlk amacımız ligde kalıcı olmaktı. Bununla ilgili ciddi adımlar atıldı. Bırakmadan, pes etmeden yolumuza devam edeceğiz. Mücadele olarak ikinci yarılar düşme potası ve play-off’lar nedeniyle zor geçer. Buraya gelen insanlar futbol izlemek istiyor. Üreten takım olmak istiyoruz. Oyun felsefemizi sahaya yansıtmak istiyoruz. Bunu yapan oyuncularımız bunu destekleyen taraftar gurumuz var. Çalışacağız. Dokuz maç var. Her bir maça odaklanacağız” şeklinde konuştu. Kaçan penaltılarla ilgili de açıklama da bulunan Özbalta, “Thomas birinci penaltıcı. O olmadığında Nalepa. Demoralize olmuş bir Thomas vardı. Bazen oyuncunun moralini yükseltmek için penaltı kullandırırsınız. Ancak atmaması gerekiyordu. Nalepa olmasaydı başka bir oyuncu alabilirdi. Bununla ilgili kararı ben verdim” sözleriyle konuşmasını tamamladı.