KÜLTÜR SANAT - 31 Aralık 2011 Cumartesi 13:36

Hollywood'u reddeden, Vatansever heykeltraş!

A
A
A
Hollywood'u reddeden, Vatansever heykeltraş!

Dünya sinema endüstrisinin başkenti olan Hollywood yapımcılarından teklif almasına rağmen dünyada ilk olan "Maxworks" tekniği yaptığı balmumu eserleri Anadolu'ya kazandıran heykeltıraş Adil Çelik'in eserleri Türkiye'nin dört bir yanındaki müzelerde sergileniyor.

DERYA YETİM
SAMSUN

Heykeltıraş Adil Çelik, Hollywood'da sinema filmlerinde kullanılmak üzere balmumu heykeller yapması yönünde teklif almasına rağmen Türkiye'de kalmayı tercih etti. Özellikle Anadolu'da yaşanan boşluğu doldurmayı amaçlayan heykeltıraş Adil Çelik, yaptığı balmumu heykelleri Türkiye'nin dört bir tarafına gönderiyor. Heykellerinde "Maxworks" tekniğini kullanan Çelik'in eserleri birçok müzede sergileniyor.

Yaptığı balmumu heykellerde dünyada ilk ve tek olan bir yöntemi uyguladığını belirten heykeltıraş Adil Çelik, "Maxworks" tekniği denilen yöntem ile yaptığı balmumu heykellerin her türlü hava şartlarına dayanma özelliği taşıdığını söyledi. Anadolu'da bulunan müzelerde yaşanan boşluğu doldurmak üzere Türkiye'de kalmayı tercih ettiğini belirten Çelik, "Özellikle Anadolu'yu tercih etmemdeki birinci sebep, Anadolu'da kültürel anlamda müzelerimizde ciddi anlamda boşluk vardı.

Bu boşluğu bir şekilde doldurmamız gerekiyor. Bizim tarihimizi gençlerimize, geleceğimize anlatmamız ve aktarmamız gerekiyordu. Bunu da sanatsal çalışmalarla aktarabiliriz" dedi.

Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Milli Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'a çıkışını simgeleyen ve Tütün İskelesi'nde bulunan heykellerin dünyada bir başka örneğin bulunmadığını ifade eden Çelik, "Tütün İskelesi'ne Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ilk adımını simgeleyen öyle bir kompozisyon yapılmalıydı ki, tıpkı Türkiye Cumhuriyeti'nin her türlü şartta ayakta durabildiği gibi bu kompozisyonun da her türlü koşula rağmen ayakta durabilmesi gerekiyordu. Öyle de oldu" diye konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir