KÜLTÜR SANAT - 31 Aralık 2011 Cumartesi 13:36

Hollywood'u reddeden, Vatansever heykeltraş!

A
A
A
Hollywood'u reddeden, Vatansever heykeltraş!

Dünya sinema endüstrisinin başkenti olan Hollywood yapımcılarından teklif almasına rağmen dünyada ilk olan "Maxworks" tekniği yaptığı balmumu eserleri Anadolu'ya kazandıran heykeltıraş Adil Çelik'in eserleri Türkiye'nin dört bir yanındaki müzelerde sergileniyor.

DERYA YETİM
SAMSUN

Heykeltıraş Adil Çelik, Hollywood'da sinema filmlerinde kullanılmak üzere balmumu heykeller yapması yönünde teklif almasına rağmen Türkiye'de kalmayı tercih etti. Özellikle Anadolu'da yaşanan boşluğu doldurmayı amaçlayan heykeltıraş Adil Çelik, yaptığı balmumu heykelleri Türkiye'nin dört bir tarafına gönderiyor. Heykellerinde "Maxworks" tekniğini kullanan Çelik'in eserleri birçok müzede sergileniyor.

Yaptığı balmumu heykellerde dünyada ilk ve tek olan bir yöntemi uyguladığını belirten heykeltıraş Adil Çelik, "Maxworks" tekniği denilen yöntem ile yaptığı balmumu heykellerin her türlü hava şartlarına dayanma özelliği taşıdığını söyledi. Anadolu'da bulunan müzelerde yaşanan boşluğu doldurmak üzere Türkiye'de kalmayı tercih ettiğini belirten Çelik, "Özellikle Anadolu'yu tercih etmemdeki birinci sebep, Anadolu'da kültürel anlamda müzelerimizde ciddi anlamda boşluk vardı.

Bu boşluğu bir şekilde doldurmamız gerekiyor. Bizim tarihimizi gençlerimize, geleceğimize anlatmamız ve aktarmamız gerekiyordu. Bunu da sanatsal çalışmalarla aktarabiliriz" dedi.

Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Milli Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'a çıkışını simgeleyen ve Tütün İskelesi'nde bulunan heykellerin dünyada bir başka örneğin bulunmadığını ifade eden Çelik, "Tütün İskelesi'ne Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ilk adımını simgeleyen öyle bir kompozisyon yapılmalıydı ki, tıpkı Türkiye Cumhuriyeti'nin her türlü şartta ayakta durabildiği gibi bu kompozisyonun da her türlü koşula rağmen ayakta durabilmesi gerekiyordu. Öyle de oldu" diye konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Kayseri Başkan Atmaca: "Engelli bireylerin insan onuruna yakışır yaşama sahip olabilmesi, hepimiz için onurlu bir yaşam demektir" Altınokta Körler Derneği Kayseri Şube Başkanı Murat Atmaca, dünya nüfusunun yüzde 15’inin engelli olarak yaşadığını kaydederek; "Engelli bireylerin insan onuruna yakışır bir yaşama sahip olabilmesi hepimiz için onurlu bir yaşam demektir" dedi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Altınokta Körler Derneği Kayseri Şube Başkanı Murat Atmaca, engellilerin sıkıntı yaşamadan hayatına devam etmeleri için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini ifade ederek; "3 Aralık Engelliler günü olarak anılmaktadır. Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir. Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir sebeple görme, bedensel, işitme, ruhsal, zihinsel, özel gereksinimli ve sosyal yeteneğini kaybetme olarak tanımlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre dünya nüfusunun yüzde 15’i engelli olarak yaşıyor. Tüm dünyada engelli olan bireylerin topluma kazandırılması ve haklarında diğer insanların eşit ölçüde sağlanması, toplumda engeli olan kişilerin güçlendirilmesi amacıyla bu gün farkındalık günü olarak belirtilmiştir. Engelli bireylerin insan onuruna yakışır bir yaşama sahip olabilmesi hepimiz için onurlu bir yaşam demektir. Altınokta Körler Derneği Kayseri Şubesi olarak yerelde birçok faaliyette bulunuyoruz. Biz görme engellilerin olmazsa olmazı izli yol, kırmızı ışıklardaki sesli sinyalzasyon gerçekten Kayseri açısından çok büyük bir aşamaydı. Ama bunlar yeterli mi? Yetersiz. İzli yol birçok bölgede var ama birçok bölgede de yok. Biz bunların daha yaygın bir şekilde kullanılarak engellilerin sıkıntı yaşamamasını talep ediyoruz" dedi. Vatandaşlardan da empati kurmalarını isteyen Başkan Atmaca; "Dükkanların önünde bir görme engellinin yürüyüş yolu üzerine stant açarak engel oluyorlar. Bununla ilgili esnaf arkadaşlarımızdan biraz daha empati kurmalarını talep ediyoruz. Diğer taraftan da vatandaşlarımız bir engelliyi gördüğü zaman yakasından tutmak yerine anlaşarak elinden geleni yaparsa seviniriz" ifadelerini kullandı.