POLİTİKA - 25 Temmuz 2015 Cumartesi 12:48

'İncirlik Üssü şuana kadar kullanıma bu anlamda açılmadı'

A
A
A
'İncirlik Üssü şuana kadar kullanıma bu anlamda açılmadı'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İncirlik Üssü şuana kadar kullanıma bu anlamda açılmadı. Hem DEAŞ’a karşı hem de PKK’ya karşı operasyonlarımız tamamen kendi imkanlarımız, kendi güçlerimizle yapılmıştır. Yani milli operasyon olmuştur" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını da cevapladı. Türkiye’nin üslerini Amerika ve koalisyon güçlerine açtığı hatırlatılarak, hangi üslerin hangi çerçevede kullanılacağı ve bu hava operasyonlarını yürütmek için herhangi bir yabancı personelin bu üslerde konuşlandırılmasının söz konusunun olup olmayacağının sorulması üzerine Bakan Çavuşoğlu, “Amerika ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde Türkiye’deki birlikte tespit edeceğimiz bazı alanlar gerek insanlı gerekse insansız hava araçlarına açık olacaktır.

Türkiye’de DEAŞ ile mücadeleye etkin bir şekilde farklı bir boyut kazandıracaktır. Hangi alanların kullanılacağı hangi alanlarda bazı bölge ülkelerinin Türkiye ve ABD’nin uygun göreceği bölge ülkelerinin ve müttefiklerin katılacağı alanlar konusunda çalışmalarımız devam edecektir. Eğit donat programında olduğu gibi tüm kararları birlikte veriyoruz. Bazı ülkelerin talepleri olabilir ama Türkiye’nin bu konuda Amerika ile birlikte ortak karar alınacağını söyleyebilirim. Hangi ülkenin ABD ve Türkiye’nin dışında hangi ülkelerin bu üsleri kullanacağı ve konuşlanacağı konusunda kararı birlikte vereceğiz. Bazı bölge ülkeleri ve bazı koalisyonun içindeki müttefik ülkeleri olabilir. Örneğin eğit-donat konusunda İngiltere’nin bir talebi olmuştu. İngiltere’nin bu talebini ABD ile birlikte olumlu karşılamıştık ve hukuki süreç başladı. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte bu konudaki gerekli açıklamaları da yapacağız. Üsler kullanıma açıldıktan sonra gerek ABD gerekse biraz önce söylediğim bazı bölge ülkeleri de olabilir diğer koalisyon içindeki ülkelere açılacaksa bu üslerin kullanımı sırasınca personelde olacak. Dolayısıyla personelde gelecek” yanıtını verdi.

“DEAŞ TEHDİDİNİ SURİYE İÇİNDE VE HATTA IRAK’TA ORTADAN KALDIRDIKTAN SONDA ZATEN KENDİLİĞİNDEN GÜVENLİ BÖLGELERDE OLUŞACAKTIR”
Bu üslerin açılması karşısında Türkiye’nin Suriye içinde bir güvenli bölge kurulması talebinin Amerika ve koalisyon güçlerinden karşılık bulup bulmadığının sorulması üzerine Çavuşoğlu, şunları kaydetti:
“DEAŞ ile etkin bir mücadele amacıyla bu çerçeve anlaşması yapıldı. Dolayısıyla amacımız DEAŞ tehdidini ortadan kaldırmaktır. DEAŞ tehdidini Suriye içinde ve hatta Irak’ta ortadan kaldırdıktan sonda zaten kendiliğinden güvenli bölgelerde oluşacaktır. Biz başından beri Suriye’de ve Irak’ta istikrarın gelebilmesi için ikisini bir bütün olarak görüyoruz Suriye’de bir güvenli bölgenin oluşturulması ve uçuşa yasak bir bölgenin oluşturulmasını da savuna geldik. Suriye’deki sorunun çözümünün siyasi olduğunu da her zaman vurguladık. Esedsiz bir siyasi çözüm. İşin insani boyutunu da hiçbir zaman ihmal etmedik. Bu oluşturulacak güvenli bölgelere özellikle Türkiye’deki ve komşu bölgelerdeki mülteciler Suriye içinde Irak içinde yerinden edilmiş insanların yerleştirilmesi gerektiğini de söyleye geldik. Dolayısıyla bu operasyonlar sonucunda DEAŞ ile etkili mücadele sonucunda DEAŞ’tan temizlenen bölgeler güvenli bölge olacak. Umarım insanlarda evlerine, yurtlarına dönme imkanı bulacaktır. Gerek yerinden edilmiş insanların gerekse yurt dışında yaşayan Türkiye dahil mültecilerin kendi topraklarına dönmesi ortak arzumuzdur.”

“İNCİRLİK ÜSSÜ ŞUANA KADAR KULLANIMA BU ANLAMDA AÇILMADI”
“İncirlik Üssü resmen kullanılmaya başlandı mı ve ne zaman kullanıma açılacak?” sorusuna Çavuşoğlu, “İncirlik Üssü şuana kadar kullanıma bu anlamda açılmadı. Hem DEAŞ’a karşı hem de PKK’ya karşı operasyonlarımız tamamen kendi imkanlarımız, kendi güçlerimizle yapılmıştır. Yani milli operasyon olmuştur. Şuana kadar İncirlik üssü bu anlamda ABD ve diğer koalisyon güçlerine açılmamıştır. Bu ileriki aşamada gerçekleşecektir. Bildiğiniz gibi bir Bakanlar Kurulu kararımız vardır. Bununda yürürlüğe girmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE KENDİSİNE KARŞI OLUŞAN TEHDİTLERİ YOK ETMEK İÇİN ULUSLAR ARASI HUKUK ÇERÇEVESİNDE TÜM HAKLARINI KULLANACAKTIR”
Yapılan operasyonlarda Türk hava sahasının kullanıldığı ve bir sonraki operasyonlarda Suriye hava sahasının kullanılıp kullanılmayacağı sorusuna Çavuşoğlu, “Türkiye kendisine karşı oluşan tehditleri yok etmek için ve mücadele etmek için uluslar arası hukuk çerçevesinde tüm haklarını kullanacaktır. Tehdit nerede oluşursa ve nasıl oluşursa Türkiye buna karşı zaten şuanda hazırlıklarımızda bu yöndedir. Her türlü tehdide karşı nereden gelirse gelsin mücadele edecek yeteneğe sahibiz, uluslar arası hukuk çerçevesinde nereden kaynaklanıyorsa orada da mücadele yapmaya hazırız” karşılığını verdi. 

PELİN ÜZEK
 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Beyoğlu’nda 23 Nisan coşkuyla kutlandı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Beyoğlu Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklerle renkli anlara sahne oldu. Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney de etkinliklere katılarak çocukların bayram sevincine ortak oldu. Beyoğlu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 23 Nisan etkinlikleri ile birlikte çocuklar eğlenceye doydu. Hasköy Kültür Sanat ve Gösteri Merkezi’nde gün boyu düzenlenen etkinliklere katılan çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı doyasıya yaşadı. Oyun ve eğlence alanlarında gün boyu eğlenceli vakit geçiren minikler burada, müzikli çocuk tiyatrosu, animasyon ve karaoke yapma fırsatı buldu. Beyoğlu Belediyesi tarafından bayrama özel gerçekleştirilen bir diğer etkinlik ise KÖFN Konseri oldu. Kasımpaşa Sahili’nde gerçekleştirilen konsere yoğun ilgi gösteren Beyoğlu sakinleri, burada da çalınan parçalarla birlikte doyasıya eğlendi. Gün boyu gerçekleştirilen etkinliklere Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney’de katılarak çocukların bayram sevincine ortak oldu. “Beyoğlu’nun çocukları, Beyoğlu’nun sokaklarında güvenle oynasın istiyoruz” Etkinlikler hakkında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun diyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 104’üncü yaşı. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün bu vecizeyle süslediği ve çocuklara armağan ettiği bir gün. Dolayısıyla bize bir vazife yüklüyor Mustafa Kemal Atatürk. Çocuklara sahip çıkma, çocuklar ülkenin geleceği. Bu anlamda da biz Beyoğlu’nun çocukları, Beyoğlu’nun sokaklarında güvenle oynasın istiyoruz. Biz Beyoğlu’nun çocukları hak ettiği parklara kavuşsun istiyoruz. Hak ettiği kreşlerde eğitim alsın, sanatla, kültürle bugün olduğu gibi festivallerle buluşsun istiyoruz. Bu anlamda Beyoğlu’nun bugüne kadar hak ettiği yerde olmadığına inanıyoruz. Bundan sonra sokakları neşeli, festivalleriyle, sanatlarıyla, kültür hizmetleri ile kitap fuarlarıyla, yeni nesli geleceğe hazırlama adına, belediye olarak onların yanında olacağız” ifadelerini kullandı. Etkinliklere katılan Asya Kaplan, “Ben bugün okula gidip 23 Nisan için gösteri yaptım. Buraya da yeni geldim, hoşuma gitti. Biraz oynayacağım, kaydıraktan kayacağım bir sürü şey var" dedi. Firuze Ayşe Yılmaz ise, “ ben normalde evden çıkmayı sevmem. Sevdiğim birinin konseri olduğunda hoşuma gidiyor geliyorum” ifadelerini kullandı.
İstanbul TFF, Süper Lig’de 33. haftanın VAR kayıtlarını açıkladı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Trendyol Süper Lig’in 33. haftasında oynanan karşılaşmaların VAR kayıtlarını açıkladı. TFF, Süper Lig’in 33. haftasında oynanan 3 karşılaşmanın Video Yardımcı Hakem (VAR) kayıtlarını Youtube hesabından ses ve görüntülü olarak paylaştı. Videoda yer alan maçlar ve alınan kararlar şöyle: - İstanbulspor - Fatih Karagümrük müsabakasının 35. dakikasında konuk ekibin Markao ile bulduğu gol potansiyel ofsayt için inceleme verildi. Hakem Burak Şeker, pozisyonu monitörden izleyerek golü iptal etti. - Aynı müsabakanın 45+2. dakikasında ofsayt ile durdurulan pozisyon öncesi kaleci Alp Arda’nın Rohden’e müdahalesi için inceleme tavsiyesi verildi. Hakem Şeker, pozisyonu izleyerek penaltı noktasını gösterdi. - İstanbulspor - Fatih Karagümrük maçının 90+1. dakikasında İstanbulspor ceza sahası içerisinde hava topu mücadelesi sonrası 3. kez VAR uyarıda bulundu. Hakem Burak Şeker, Coly’nin topu elle oynadığını belirleyerek penaltı kararı verdi. - Kayserispor - Trabzonspor maçının 28. dakikasında ev sahibinin kazandığı penaltı, inceleme sonrası iptal edildi. - Aynı müsabakanın 52. dakikasında konuk ekibin Enis Bardhi ile bulduğu gol sonrası VAR’dan tavsiye kararı verildi. Hakem Çağdaş Altay, pozisyon başlangıcı öncesi faul olduğunu tespit ederek golü iptal etti. - Sivasspor - Fenerbahçe karşılaşmasının 87. dakikasında VAR uyarısıyla hakem Cihan Aydın kenara geldi. Pozisyonu izleyen Aydın, kaleci Livakovic’in Rey Manaj’ın ayağına müdahale ettiği gerekçesiyle penaltı noktasını gösterdi.