GÜNDEM - 04 Ekim 2019 Cuma 16:57

Kilis'te UNICEF Akran Mentörlüğü Projesi bilgilendirme toplantısı

A
A
A
Kilis'te UNICEF Akran Mentörlüğü Projesi bilgilendirme toplantısı

Kilis’te, UNICEF Akran Mentörlüğü Projesi “Çocuk Yaşta Erken ve Zorla Evliliklerin Önlenmesi” programı çerçevesinde “Akran Mentörlük” programı bilgilendirme toplantısı yapıldı.

UNICEF tarafından desteklenen, Kilis Belediyesi tarafından yürütülen ve Kilis 7 Aralık Üniversitesinin paydaş olduğu proje dahilinde Üniversite Topluma Hizmet Uygulamaları ve Sosyal Sorumluluk Projeleri dersleri kapsamında yürütülecek olan “Çocuk Yaşta Erken ve Zorla Evliliklerin Önlenmesi” programı çerçevesinde “Akran Mentörlük” programı bilgilendirme toplantısı yapıldı. Gaziantep’te düzenlenen etkinliğe başta Üniversitemiz UNICEF Proje Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Halil Uzun olmak üzere Üniversitenin çeşitli fakülte ve yüksekokullarından öğretim elemanları katıldı. Kilis Belediyesinin koordinesinde yapılan toplantıya UNICEF adına Ankara ofisinden Dr. Altuğ Akın, Gaziantep ofisinden Dr. Pınar Öktem, Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Nüket Örnek Büken ve Prof. Dr. Kadriye Bakırcı ile EDUSER’den Uzman Seyit Sedat Türkeri’nin konuşmacı olarak katıldığı program iki gün sürdü. Toplantıda, Kilis 7 Aralık Üniversitesinin Suriyeli sığınmacılar bağlamında yaptığı sosyal ve akademik çalışmalar, Türkiye’de çocuk koruma ile ilgili yasal ve kurumsal çerçeveler, ergen katılımı, çocuk ve ergenler ile çalışma ilkeleri, çocuk yaşta erken ve zorla evlilikler ile toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında bilgiler verildi. Toplantının son bölümünde, Akran Mentörlüğü programının Güz 2019 planlaması da yapıldı.

Program, bilgilendirme toplantısına dair değerlendirmenin ardından sona erdi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ordu Başkan Güler: “Akkuş Fasulyesine Avrupa Birliği coğrafi işaret almak için çalışmalar yapılıyor” Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Akkuş Şeker Fasulyesini dünyaya tanıtmak için çalışma başlattıklarını belirterek, “Gerçekten dünyanın en iyi fasulyesi. Avrupa Birliği’nde coğrafi işaret almak için çalışmalar yapılıyor. Bu sayede artık dünya da tanımış olacak” dedi. Büyükşehir Belediye başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in destekleriyle Akkuş Şeker Fasulyesi Paketleme Tesisi üretim kapasitesini her geçen gün arttırarak geniş çaplı bir pazara ulaştı. Başkan Güler’in öncüsü olduğu çalışmalarla pazar alanı genişleyen fasulye bugün zincir marketlerde yerini alan marka değeri yüksek bir ürün haline geldi. Kendine has tadı, aroması ve kokusuyla dikkat çeken ve Türk Patent Enstitüsü tarafından ’coğrafi işaret’ olarak tescillenen Akkuş şeker fasulyesi için yeni sezon fasulye ekimi başladı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ilçenin Ceyhanlı Mahallesi’nde üreticiler ile birlikte tarlada fasulye ekti. “Akkuş Şeker Fasulyesini dünya tanıyacak” Fasulyenin ekim töreninde konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, hem üretiminin hem de pazar payının arttırılması için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Güler, “Yaptığımız çalışmalarla Akkuş Şeker Fasulyesi adıyla yeni bir marka ortaya çıktı. Şu anda üretimi yapılandan iki kat daha boş alan var, 14 bin dekar boş alan var. Buraları da üretime kazandırınca üretim katlanacak. Bunun alımını biz yapacağız. Özel sektörden de almak için sıraya girenler var. Daha önceleri paketleme tesisini de yapmıştık. Önümüzdeki günlerde Ankara’da Cumhurbaşkanımız ve Tarım Bakanımız birlikte olacağız. Orada da Akkuş’un fasulyesini anlatacağım. Bu iş birazda tanıtım ile oluyor. Gerçekten dünyanın en iyi fasulyesi. Avrupa Birliğinde coğrafi işaret almak için çalışmalar yapılıyor. Bu sayede artık dünya da tanımış olacak” diye konuştu. Programda konuşan Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz ve Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya da yaptıkları konuşmada tarıma verdiği destekler dolayısıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkürlerini iletti. Yapılan konuşmaların ardından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ve protokol üyeleri tarafından tohumlar Akkuş’un bereketli topraklarıyla buluşturuldu.