GÜNDEM - 28 Aralık 2017 Perşembe 08:03

Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi açıldı

A
A
A
Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi açıldı

Küçükçekmece Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı işbirliğiyle yürütülen, Girişimcilik Mali Destek Programı kapsamında geliştirilen Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi açıldı.

Küçükçekmece Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın işbirliğiyle yürütülen Girişimcilik Mali Destek Programı kapsamında geliştirilen Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nin (KÜGİM) kapıları genç girişimcilere açıldı. KÜGİM’de gerçekleştirilen açılış törenine Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan’ın yanı sıra proje sorumluları, aday öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri ve vatandaşlar merkezi gezerek bilgi edindi. KÜGİM, Küçükçekmece’deki gençleri Android Mobil Programlama Eğitimi, IOS Mobil Programlama Eğitimi, Web Tasarım Eğitimi gibi yeni teknolojilerle eğiterek iş dünyasına kazandırmayı hedeflerken, gençlerin çalışma hayatına katkı sağlayacak bir merkez olarak iş geliştirme koçluğu da yapacak. Tüm bunların yanı sıra KÜGİM’de KOSGEB sertifikalı girişimcilik eğitimleri alan Küçükçekmeceliler iş hayatında daha emin adımlarla kendilerini geliştirme imkanına sahip olacak.

Girişimciliğin yolu Küçükçekmece’de aydınlanıyor

Ekim ayı itibariyle eğitimlerine başlayan Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nde bu güne dek 85 kişiye IOS, Android Uygulama Geliştirme ve Web tasarım eğitimleri verilirken, 206 kişiye ise KOSGEB sertifikalı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi vermiştir. Eğitimlerde başarılı olan ve kendi şirketini kurmak isteyen girişimcilere açık ofis imkânı sağlayan KÜGİM’de laboratuvar, toplantı salonları, kütüphane ve dinlenme odaları hizmeti de sunuluyor.

‘‘Gençlerimizin gereken donanımı kazanmasını sağlıyoruz’’

Açılış töreninin ardından merkezi gezen Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Av. Recep Şencan, “Eylül ayından beri burada eğitim çalışmaları devam ediyor. Buradan yararlanan öğrencilerimiz var, ilçemizde genç nüfus çok fazla. Gençlerimizin de nitelikli olmaları ve hayata atılırken donanımlı yol almaları gerekiyor. Biz de Küçükçekmece Belediyesi olarak, ilçe kaymakamlığımız ve KOSGEB ile beraber bir merkez açtık. Çok güzel bir merkez oldu, burada hem öğrenim görüyorlar hem istirahat edebiliyorlar. Bir açık ofis uygulamamız da var, buradan mezun olan gençlerimiz bir müddet her türlü ofis ortamının hazır olduğu bir çalışma ortamında kendi işlerini kurmuş oluyorlar. Bini aşkın başvuru var, uzun vadeli eğitim programları olduğu için hepsine cevap veremiyoruz ama gruplar halinde herkesin eğitim almasını sağlayacağız’’ diye konuştu.

Ahmet Faruk Sarıkoç

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Cari denge Ekim ayında fazla verdi Cari işlemler hesabı Ekim ayında, 186 milyon ABD doları fazla kaydetti. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 5 milyar 67 milyon ABD doları fazla verdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim ayı ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Ekim ayında cari işlemler hesabı 186 milyon ABD doları fazla kaydetti. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 5 milyar 67 milyon ABD doları fazla verdi. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 4 milyar 866 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 6 milyar 35 milyon ABD doları seviyesinde gerçekleşti. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 4 milyar 748 milyon ABD doları oldu. Birincil gelir dengesi kalemi 1 milyar 1 milyon ABD doları net çıkış, ikincil gelir dengesi kalemi ise 18 milyon ABD doları net giriş kaydetti. Finans hesabı Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 638 milyon ABD doları olarak kaydedildi. Portföy yatırımları 689 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydetti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 423 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 16 milyon ABD doları net satış yaptığı görüldü. Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar 348 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirdi. Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1 milyar 267 milyon ABD doları net azalış kaydetti. Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 1 milyar 89 milyon ABD doları ve Türk lirası cinsinden 198 milyon ABD doları net artış olmak üzere toplam 1 milyar 287 milyon ABD doları net artış kaydetti. Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, diğer sektörler 301 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmişken, bankalar ve Genel Hükümet sırasıyla 509 milyon ABD doları ve 50 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirdi. Resmi rezervlerde bu ay 247 milyon ABD doları net artış oldu.
Adana Evlatları bakmayı reddetti, hastanede yatan eski kayınpederinin yanından ayrılmıyor Adana’da evlatlarının bakmayı reddettiği hastanede yatan KOAH hastası yaşlı adama eski damadı bakıyor. Eşiyle vefat eden kayınvalidesinin maaşını almak için anlaşmalı boşandığını söyleyen adam, “Bir gün beni kapının önüne koydu. Kayınbabama da bakmıyorlar ben bakıyorum nasıl bırakayım” dedi. Ersin Kurt (43) ve Sonay Ateş (40) çifti 2 sene önce evlendi. Çiftin bu evlilikten İlkim isminde kızları dünyaya geldi. Ancak Ersin Kurt sigortalı işte çalışmadığı için çift, 2 Kasım’da Sonay Ateş’in vefat eden annesi Hatice’nin emekli maaşını alabilmek ve sigortadan yararlanmak için anlaşmalı olarak boşandı. Ancak iddiaya göre, 6 Kasım’da Ersin Kurt eve geldiğinde Sonay Ateş, ‘Seni bu evde istemiyorum’ diyerek evden kovdu. Babalarına da bakmadılar Kendi babasının evine giden Ersin Kurt, 2 Aralık’ta bir komşuları tarafından aranarak eski kayınpederi KOAH hastası yatalak Süleyman Ateş’in hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Bunun üzerine Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giden Ersin Kurt, kayınpederinin hastanede tek başına olduğunu gördü. Hemen eşini arayan Kurt, ‘Biz babamıza bakmayacağız. Ne hali varsa görsün’ cevabı karşısında şok oldu ve o günden sonra kayınpederiyle ilgilenmeye başladı. Kayınpederini Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Seyhan Devlet Hastanesi’ne götüren Kurt, 9 gündür tedavisi süren kayınbabasının yanında biran olsun ayrılmadı. “ “Biran önce huzurevine yatırılmalı” Ersin Kurt, “Eşimle vefat eden annesinin maaşını alabilmesi, sigortadan yararlanabilmek için anlaşmalı boşandık. Bir gün eve geldim ve beni kapının önüne koydu. Sonra kayınpederim hastaneye kaldırıldı, kimse bakmadı ben gelip yanında kalıyorum. Ancak bu adam burada böyle kalamaz. Durumu kötü ve sürekli bakım istiyor. Bende çalışıyorum ancak bu nedenle işe gidemiyorum. Bu adamın biran önce huzurevine yatırılması lazım. 2 kızı var bakmıyorlar. 1 evladı cezaevinde o zaten bakamaz” diye konuştu. Eski kayınpederinin yanında ayrılmaya vicdanının el vermediğini anlatan Kurt, “Bu adamı ben nasıl bırakıp gideyim. Vicdanım el vermiyor. Günah, bırakamam. Bende bıraksam bu adam ölür. Ancak huzurevine yatırmak için yardım bekliyorum” dedi. Hastanede tedavi gören Süleyman Ateş ise evlatlarının kendisine bakmadığını söyledi. Sonay Ateş ise açıklama yapmayı reddetti.