GÜNDEM - 10 Ekim 2014 Cuma 13:25

Obama’nın özel temsilcisi General John Allen’in Ankara temasları

A
A
A
Obama’nın özel temsilcisi General John Allen’in Ankara temasları

ABD Başkanı Obama’nın Özel Temsilcisi General John Allen ve Başkan Özel Temsilci Yardımcısı Brett McGurk, Ankara’da Başbakan Davutoğlu ve Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yöneticilerinin de aralarında bulunduğu Türk yetkililerle görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Jen Psaki tarafından yapılan yazılı açıklamada, Başkan Özel Temsilcisi General John Allen ve Başkan Özel Temsilci Yardımcısı Brett McGurk, bugün Ankara’da Başbakan Davutoğlu ve Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yöneticilerinin de aralarında bulunduğu Türk yetkililerle yapıcı ve detaylı görüşmeler gerçekleştirdiği kaydedildi.

General Allen ve Özel Temsilci Yardımcısı McGurk, IŞİD'i zayıflatmak ve nihayetinde bertaraf etmek için ihtiyaç duyulacak çok yönlü girişimler bağlamında iş birliği yapılabilecek alanları ele aldığını belirten Psaki, “Allen ve McGurk, söz konusu terör ağına karşı oluşturulan geniş katılımlı koalisyonun güçlendirilmesi sürecinin henüz başlangıç evrelerinde olduğumuzu ve bunun uzun vadeli bir süreç olacağını belirtmişlerdir. General Allen ve Özel Temsilci Yardımcısı McGurk, IŞİD'in askeri kapasitesini ve bölgeye yönelik süregelen tehdidini zayıflatmaya yönelik acil adımların ivedilikle atılması gerektiğini vurgulamış, öte yandan, hem IŞİD hem de Esad rejimi ile mücadele eden Suriye ılımlı muhalefetini güçlendirmenin, Suriye krizinin gerçekçi ve kalıcı bir siyasi çözüme ulaştırılması için elzem olduğunun altını çizmişlerdir” dedi.

Bu bağlamda, General Allen, Özel Temsilci Yardımcısı McGurk ve Türk muhataplarına, IŞİD'e karşı askeri alandaki çabaları genişletmeye yönelik birtakım tedbirleri ele aldığı; ortak bir askeri planlama ekibinin gelecek hafta başında askeri kanallar arasındaki görüşmeleri sürdürmek amacıyla Ankara'yı ziyaret edeceğini belirttiğini ifade eden Psaki, “Ayrıca, her iki taraf da IŞİD'le mücadeleye ilişkin dinamik ve derinleşen ikili istişare sürecimizi; askeri destek, yabancı savaşçılarla mücadele, finansmanın engellenmesi, insani yardım ve IŞİD’in mesajları ile retoriğinin gayrimeşrulaştırılması konularını da kapsayan bir dizi çok yönlü girişim aracılığıyla sürdüreceğimize dair mutabakata varmışlardır.

General Allen ve Özel Temsilci Yardımcısı McGurk; Irak ve Suriye'deki IŞİD krizi nedeniyle Türkiye'nin yaptığı fedakarlığı takdir ettiklerini de belirterek, NATO müttefikleri olan Türkiye ve ABD arasındaki tarihi ve sağlam ortaklığı vurgulamışlardır” diye konuştu.
 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Arnavutköy’de mevlit yemeğinde onlarca kişi zehirlendi Arnavutköy’de asker mevlidinde dağıtılan yemeği yiyen çok sayıda vatandaş zehirlendi. Rahatsızlanan vatandaşlar, ambulansla Arnavutköy Devlet hastanesine kaldırıldı. Olay, akşam saatlerinde Arnavutköy Durusu Mahallesi Uğuralp Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre öğle saatlerinde oğlu askere gidecek olan bir vatandaş, komşularını mevlit yemeğine davet etti. Mevlide gelip dağıtılan yemekten yiyen vatandaşlardan bazıları birkaç saat sonra rahatsızlanmaya başladı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Zehirlenen vatandaşlar, ambulanslarla Arnavutköy Devlet Hastanesine götürüldü. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 kişinin ambulansla hastaneye götürüldüğü öğrenildi. Konu ile ilgili konuşan mahalle sakini Tarkan Yalçın, ”Yeğenimin asker gecesini yapıyorduk. Mevlit okuttuk. Burada bir yemek verdik. Bu yemekten dolayı zehirlenme olmuş. Şu an hastanedeyiz. Tüm yaralılar şu an iyi. Sadece mide bulantısı ve kusma oldu. Hepsinde etki göstermemiş. Bünyesi zayıf olan kişilerde etki göstermiş. Doktorlar ile konuştuk. Şu an da herhangi bir sıkıntı yok” dedi. Yemekten sonra rahatsızlanan Bahar Çayır ise, “Biz de komşuyuz. Komşumuzun asker mevlidine gittik. Ben bir de mide ameliyatlıyım. Yemeği 2-3 kaşık yedim ama zehirlenmişim. Çok şükür şimdi iyiyiz. Yemekte tavuklu pilav ve helva vardı” diye konuştu. Olayı anlatan bir başka mahalleli Ahmet Hundi, “Aşağı yukarı 50 kişi rahatsızlandı. Mevlidi yapan teyzem, pilavı kendilerinin yaptığını ama tavuğu cuma günü aldıklarını söyledi. Dolaba koyduktan sonra kaynatıp pilavın üstüne koymuşlar. 16.00 sıralarında yediler. Akşam saatlerinde belirtiler başladı. Kusma, ishal gibi belirtiler oldu. Çoğunda fazla bir şey yok ama durumu ağır olanlar da var. Doktorlarımız ilgileniyor. Allah razı olsun” dedi.