GÜNDEM - 13 Ağustos 2014 Çarşamba 10:33

Özçekim çılgınlığından en çok burunlar etkilendi

A
A
A
Özçekim çılgınlığından en çok burunlar etkilendi

Özçekim çılgınlığı estetiğe ilgiyi iyice arttırdı. Yakın plan yüz çekimlerinde ise en çok burunlar göze batıyor. Papağan gagası, pinokyo burun, semer burun gibi burun kusurları ile uzmanlara başvuranların sayısı da günden güne artıyor.

Yakın plan yüz çekimlerinde en çok burunla ilgili şikayetlerin oluştuğunu belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, "Hiç burun ameliyatı olmamış kişilerden ziyade burun ameliyatı olup mutsuz olan kişiler daha fazla. Revizyon burun ameliyatları ile ilgili kişileri mümkün olduğunca detaylı bilgilendirmekte fayda var. Çünkü onlar ameliyatlardan sonra büyük hayal kırıklığı yaşamış oldukları için, ne yapmaları gerektiği konusunda da destek arayışındalar. Öncelikle şunu bilmemeleri gerekir. Revizyon burun ameliyatı ilk kez yapılacak bir burun işleminden farklıdır. Genellikle dokuda planlarını bulmak zorlaşır. Doku kalitesi bozulmuştur. Bu nedenle ileri teknikler gerektirir” dedi.

Kişilerin aynaya baktıklarında memnun oldukları görüntüden fotoğrafta memnun olmadıklarını belirten Karacalar, ”Profesyonel ellerden çekilen fotoğraflardan bahsetmiyoruz. Özellikle son zamanlarda akım haline gelen selfie çekimler yüzü çok yakın planda gösteriyor. Buna ters ışık ya da flaş da eklendiğinde yüzde ilk olarak burun ortaya çıkıyor. Burundaki en ufak bir kusur bile çok büyük bir kusur olarak görünebiliyor kişinin gözünde. Özellikle burun ameliyatı olmuş kişilerin bunu daha çok sorun haline getirdiğini gördük” şeklinde konuştu.

Revizyon burun ameliyatlarında bir plastik cerrahın deneyimine gereksinim vardır. Revizyon ameliyatları öncesi çok ayrıntılı değerlendirme yapılmalması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Ahmet Karacalar, ”Girişim hasarlı bir burunda yapılacağından çok daha özenli ve hassas olunmalıdır. Sorunlu burun ameliyatları sonrası oluşan bazı özellikli burun tipleri şunlardır. Burnun kıkırdak bölümünde az, kemik bölümünden çok alındığı zaman papağan gagası deformitesi oluşur. Kemik ve kıkırdak iskeletinden çok fazla alınması sonucu ise semer burun deformitesi. Burun sırtının fazlaca alınıp burun ucunun yukarı doğru dönmesi sonucu da Miss Piggy deformitesi. Burun sırtının yeterince alınmasına rağmen burun projeksiyonunun azaltılmaması ile Pinokyo burnu deformitesi denir. Burun ucunun kıkırdakları çok fazla alınırsa mandalla sıkıştırılmış burun deformitesi olarak adlandırılır. Bunlar dışında asimetri, düzensizlik, eğrilik, burun ucu düşmesi, yüze büyük kalması, yüze küçük kalması yüz ile uyumsuzluk gibi durumlarda da revizyon söz konusu olabilir. Zaman zaman da burun düzgün olsa dahi kişinin zihnindeki modele uymaması?ya da sorunun minimal olmasına ragmen aşırı mükemmeliyetçi kişiliklerde görünen büyüteç etkisi nedeniyle sorunun fazla hissedilmesi durumuyla da karşılaşılabilir” dedi.

Bazı durumlarda ameliyatsız sorunu da gidermenin mümkün olduğunu ifade eden Ahmet Karacalar, ”Bunun için jel dolgular ya da hücre enjeksiyonları kullanılır. Düzensizlikler, eğrilikler, burun sırtı çökmelerini bu şekilde gidermek mümkün. Burun ucu düşmeleri ise genellikle basit bir burun ucu askı ile çözülebilecek sorunlardır. Ciddi sorunlarda ise genellikle kıkırdak greftleri ya da fasya greftleri gerekir. Kıkırdak greftleri için her zaman en ideal kaynak kişinin kendi yapısıdır. Kulak arkası ya da büyük miktarlarda kıkırdak gerektiğinde kaburgalar ideal verici alanlardır. Kıkırdak verici alanlar yeterli değil ya da kişi bunu istemez ise medpor gibi sentetik malzemeler kullanılabilir” dedi. 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Arnavutköy’de mevlit yemeğinde onlarca kişi zehirlendi Arnavutköy’de asker mevlidinde dağıtılan yemeği yiyen çok sayıda vatandaş zehirlendi. Rahatsızlanan vatandaşlar, ambulansla Arnavutköy Devlet hastanesine kaldırıldı. Olay, akşam saatlerinde Arnavutköy Durusu Mahallesi Uğuralp Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre öğle saatlerinde oğlu askere gidecek olan bir vatandaş, komşularını mevlit yemeğine davet etti. Mevlide gelip dağıtılan yemekten yiyen vatandaşlardan bazıları birkaç saat sonra rahatsızlanmaya başladı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Zehirlenen vatandaşlar, ambulanslarla Arnavutköy Devlet Hastanesine götürüldü. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 kişinin ambulansla hastaneye götürüldüğü öğrenildi. Konu ile ilgili konuşan mahalle sakini Tarkan Yalçın, ”Yeğenimin asker gecesini yapıyorduk. Mevlit okuttuk. Burada bir yemek verdik. Bu yemekten dolayı zehirlenme olmuş. Şu an hastanedeyiz. Tüm yaralılar şu an iyi. Sadece mide bulantısı ve kusma oldu. Hepsinde etki göstermemiş. Bünyesi zayıf olan kişilerde etki göstermiş. Doktorlar ile konuştuk. Şu an da herhangi bir sıkıntı yok” dedi. Yemekten sonra rahatsızlanan Bahar Çayır ise, “Biz de komşuyuz. Komşumuzun asker mevlidine gittik. Ben bir de mide ameliyatlıyım. Yemeği 2-3 kaşık yedim ama zehirlenmişim. Çok şükür şimdi iyiyiz. Yemekte tavuklu pilav ve helva vardı” diye konuştu. Olayı anlatan bir başka mahalleli Ahmet Hundi, “Aşağı yukarı 50 kişi rahatsızlandı. Mevlidi yapan teyzem, pilavı kendilerinin yaptığını ama tavuğu cuma günü aldıklarını söyledi. Dolaba koyduktan sonra kaynatıp pilavın üstüne koymuşlar. 16.00 sıralarında yediler. Akşam saatlerinde belirtiler başladı. Kusma, ishal gibi belirtiler oldu. Çoğunda fazla bir şey yok ama durumu ağır olanlar da var. Doktorlarımız ilgileniyor. Allah razı olsun” dedi.