İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Suriyeli Türkmenlerden Selami Aynur'un ailesine vefa

Suriyeli Türkmenlerden Selami Aynur'un ailesine vefa
Suriyeli Türkmenlerden Selami Aynur'un ailesine vefa

Suriye Türkmenleri Meclis Başkanı olan ve Suriye ordusundan ayrılan General Fayez El Amro, Esad rejimine karşı savaşmak için bir süre önce Suriye’ye giden ve 10 gün önce girdiği çatışmada hayatını kaybeden Giresunlu Selami Aynur’un ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Suriye Türkmenleri Meclis Başkan Yardımcısı Heysem Mulla Ali, Meclis Genel Sekreteri Nidal Arap ve Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizcı ile Giresun’a gelen Fayez El Amro, Keşap ilçesine bağlı Gönüllü köyünde baba Mustafa Aynur’u evinde ziyaret ederek taziyelerini iletti. Heyeti kapıda karşılayan baba Mustafa Aynur ve akrabaları, çatışmada ölen Selami Aynur’un ölümü hakkında bilgi aldı.

SELAMİ REİS
Selami Aynur’u yakından tanıdığını söyleyen Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizcı, şöyle konuştu: “Kendisiyle görüşüyordum, bizim bölgemiz olan Halep’teydi. Kısa süre içerisinde herkesin sevgisini kazanmıştı herkes ondan çok memnundu. Onunla buluşacaktık ama bir arkadaşı kaçırıldı. Onu çıkarmaya gidecektik. Ben Antep’ten gelecektim o da Halep’ten gelerek orta bir yerde buluşacaktık. Ama o arkadaşlarına sözü olduğu için çalışmaktan dolayı başka arkadaşını gönderdi. Yarın gelecek dediler. Akşamleyin dediler ki başınız sağolsun rahmetli oldu, şehit oldu dediler. Çok şaşırdık. Çünkü çok başarılı biriydi.”

“ŞARAPNEL PARÇASI MI KESKİN NİŞANCI MI?”
Selami Aynur’un ailesi, nasıl öldürüldüğü konusunda değişik söylentiler olduğunu belirterek "Top bombasından çıkan şarapnel parçası denildiğini, net bilgi almak istediklerini, gelen otopsi raporunda ayrıntılı bir bilgi olmadığını" söyledi.

Tarık Sulo Cevizcı ise, keskin nişancı tarafından öldürüldüğünü belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben zaten Kilis’te cenazeyi getirenler arasındaydım. Olay günü Selami hedef almış hedef alırken parmağının üzerinden kalbinin üzerine gelmiş. Hedef aldığı yerden hedef oluyor. Sizin evladınız olduğu kadar bizim Suriyeli Türkmenler içinde bir evlat niteliğindedir. Allah sizden razı olsun böyle bir evlat yetiştirdiğiniz için. Selami artık bizim kalbimizde.”

Selami Aynur’un Suriye’ye gelişiyle ilgili bilgi veren Cevizcı, sözlerine şöyle devam etti: "Yaklaşık iki ay önce Suriye’deki Türkmen bölgelerine Kaide militanları tarafından etnik bir savaş başlatıldı. Türkiye'de Türkmen hassasiyeti taşıyan insanları da rencide etmişti. Bunlardan birisi rahmetli Selami Aynur reis. Suriye Türkmenlerine yardım amacıyla oradaki çocukların, yaşlıların, kadınların acılarını bir nebze dindirmek için Türkmenlerin yardımına yetişti ve orada o uğurda canını feda ederek Türkmen yurdunda şehit düştü. Türkmenler adına oraya geldiği ve Türkmenlere malolan bir şahsiyet olduğu için biz heyet olarak bugün ailesini ziyaret ederek taziyelerimizi ilettik. Türkiye’den o bölgelere giden insanlar oldu muhakkak ama şehit Selami reis bizim bildiğimiz Türkmenler için gelip orada ilk şehit düşen arkadaşlarımızdan. Türkmen bölgesi sadece bir cephede değil, bir bölgede değil. Halep’te Türkmenlerin yardımına gelen ve orada şehit düşen tek Selami kardeşimizdi.”

Türkmen heyet, Selami Aynur’un mezarına karanfil bıraktı sonra dua etti.Öte yandan Suriye ordusundan ayrılarak Suriye Türkmenleri Meclis Başkanı olan Fayez El Amro, Suriye’de bulunan yakınlarının hayatlarının tehlikeye girebileceği düşüncesiyle basına demeç vermek istemediğini belirtti. Selami Aynur’un babası Mustafa Aynur da basına bir açıklama yapmadı.

MAHİR BAKİ
GİRESUN (İHA)

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.