EKONOMİ - 15 Şubat 2023 Çarşamba 11:35

Tolga Andaç: 'Gayrimenkulde öncelik binanın sağlamlığı oldu'

A
A
A
Tolga Andaç: 'Gayrimenkulde öncelik binanın sağlamlığı oldu'

Mülk Kaynak Gayrimenkul’ün kurucusu Ankaralı iş insanı Tolga Andaç, Türkiye’yi sarsan deprem felaketinin ardından Gayrimenkulde öncelliğin binanın sağlamlığı olduğunu ifade etti.

Ankara’da faaliyet gösteren Mülk Kaynak Gayrimenkul’ün kurucusu Tolga Andaç, 10 ili vuran Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin gayrimenkul sektöründe öncelikleri değiştirdiğini söyledi.

Andaç, “Yaşadığımız acılar henüz çok taze. Ancak şimdiden bu büyük felaketin sektörde yeni bir sayfa açacağını söylemek mümkün. Daha şimdiden etkilerini görmeye başladık. Alıcılar konutta lüks detaylar aramak yerine zemin etüdü yapılmış mı, deprem yönetmeliğine uygun mu, gerekli denetimlerden geçirilmiş mi; bunları sormaya başladı. Bundan böyle gerek alıcıların gerekse de müteahhitlerin öncelikleri artık depreme endeksli olacaktır” dedi

“Yüksek katlı yapılar cazibesini kaybetti”
Büyük şehirlerde sayıları her geçen gün artan gökdelenlerin ve lüks detaylarla donatılmış kalabalık rezidansların bir zamanlar alıcılara çok cazip geldiğini ifade eden Tolga Andaç, “Bazı müşterilerimiz için yüksek katlı binalar, lüks yapılar öncelikliydi. Depremle birlikte bunlar cazibesini kaybetti. Alçak katlı binalara rağbet arttı. Eski binalarda zemin ve giriş katlara olan talep de azaldı” şeklinde konuştu.

“Hiçbir rant insan hayatından önemli değil”
Tolga Andaç, “Bu yaşadığımız büyük kayıplar rantın, denetimsizliğin, duyarsızlığın ne kadar büyük felaketlere yol açtığını acı bir şekilde yüzümüze çarptı. Sektör temsilcileri olarak bizler vatandaşlarımıza zaten güvenli yapıları tercih etmelerini, bu konuda kendilerinin de sorumluluk almaları gerektiğini anlatıyorduk. Artık daha güçlü anlatmaya devam edeceğiz. Hiçbir rant insan hayatından daha önemli değildir. Belediyeler de üzerlerine düşen denetim görevini ivedilikle yerine getirmeli, riskli yapıları tespit edip güçlendirme ya da dönüşüm çalışmalarını acilen başlatmalı” diye konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Aydın Dursun Özbek: “Milli takımın morale ihtiyacı var” Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “Milli Takımı yönetenler şu anda eleştiriliyor. Böyle yapmayalım. Çünkü milli takımımız çarşamba günü Çekya ile çok önemli bir maça çıkacak ve morale ihtiyaçları var. Bu nedenle bence Çekya maçının sonucunu beklemek lazım” dedi. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, bir dizi ziyarette bulunmak için geldiği Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, Kuşadası Kaymakamı İbrahim Keklik ve Belediye Başkanı Ömer Günel ile birlikte Kuşadası Galatasaraylılar Derneği üyelerinin düzenlediği toplantının konuğu oldu. Toplantı öncesinde sarı-kırmızılı taraftarlar Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’e yoğun ilgi gösterdi. Minik taraftarların forma imzalatabilmek için sıraya girdiği etkinlikte Özbek, dernek üyeleri ve Galatasaraylı taraftarların sorularını yanıtladı. “Takımın omurgasını koruyup nokta transferler yapacağız” Sarı-kırmızılı takımın dış transferde izlediği politikayla alakalı da açıklama yapan Dursun Özbek, “Konuyla ilgili Perşembe günü bir toplantı yapacağız. Bazı eksiklerimiz var. Özellikle 2, 8 ve 10 numarada transfer yapmayı düşünüyoruz. Kanat transferleri için yine yerli oyuncularla görüşüyoruz. Yabancı transferinde sınırlamalar geldiği için elimizde satmamız gereken oyuncular da var. Transfer açısından zor bir sene olacak. Avrupa Kupası’nın devam ediyor olması da transferi yavaşlattı. Herkes turnuvadaki oyuncu performanslarına göre transfer yapmayı planlıyor. Biz de temaslarımızı sürdürüyoruz. Takımın omurgasını koruyup, nokta transferler yapacağız. Takımın iskeletini bozmadan takviyeler yaparak önümüzdeki sene yine şampiyon olacağız” diye konuştu. “Sonucu beklemek lazım” Toplantıda milli takımın 2024 Avrupa Şampiyonası’nda Çekya ile çarşamba günü oynayacağı gruptaki son maça değinen Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “Milli takımı yönetenler şu anda eleştiriliyor. Böyle yapmayalım. Çünkü milli takımımız Çekya ile çok önemli bir maça çıkacak ve morale ihtiyaçları var. Bu nedenle bence alınacak sonucu beklemek lazım. Ben buradan milli takımımızda oynayan tüm oyucularımıza başarılar diliyorum. Bizi gururlandırmaları için moralli olmaları lazım. İnşallah Çekya maçında başarılı bir sonuç alıp bir üst tura da çıkacağımızı düşünüyorum” dedi. “Birkaç ay içerisinde Bankalar Birliği’nden çıkmış olacağız” Galatasaray’da göreve seçildiğinde ilk önce takımın finansal yapısını düzeltme sözü verdiğini hatırlatan Özbek, “Bundan 6 yıl önce, ’Gelin borç yükünden çıkalım, sürdürülebilir bir finansal yapıya kavuşalım, onun ardından da sürdürülebilir sportif başarı gelecektir’ demiştim. Bu anlamda önümüzdeki birkaç ay içerisinde Bankalar Birliği’nden çıkmış olacağız ve Galatasaray’ın finansal yapısı mükemmel bir hale gelecek. Benim 6 senedir söylediğimi Fenerbahçe Başkanı Ali Koç bugün söylemeye başladı. İşte aramızdaki fark bu” ifadelerini kullandı.