SAĞLIK - 17 Kasım 2015 Salı 16:52

Türkiye, ulusal beslenme verisi oluşturmalı

A
A
A
Türkiye, ulusal beslenme verisi oluşturmalı

Prof. Dr. Sadık Kılıçturgay, Türkiye'nin kendi ulusal beslenme verisini oluşturması gerektiğini söyledi.

Klinik Entral Parenteral Nütrisyon Derneği (KEPAN) 17 - 20 Kasım Ulusal Beslenme Günü (Nütrisyon) nedeniyle basın açıklaması yaptı.KEPAN Derneği tarafından düzenlenen basın toplantısında, hastanelerde yatan hastaların beslenme sorunları tartışılırken, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ile ortaklaşa yürütülecek olan ‘Hastanede Yatan Hastalarda Görülen Malnütrisyonla Mücadele’ için ‘Ulusal Beslenme Günü’’ çalışmasının detayları paylaşıldı. Toplantıya, Prof. Dr. Sadık Kılıçturgay, Prof. Dr. Kubilay Demirağ, Doç Dr. Mutlu Doğanay, Doç.Dr. Serdar Karaca katıldı.

''ARTIK KENDİ VERİMİZİ OLUŞTURALIM''
Prof. Dr. Sadık Kılıçturgay, ''Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Birliği ile ortak bir proje geliştirdik ve Türkiye'deki durumu net ortaya koyalım. Çeşitli çalışmalarımız, hastanelere ait bazı veriler var elimizde ama bütün ülkeyi kapsayan, hedefi 50-100 bin hastaya ulaşan bir data oluşturalım böylece gerçek resmi görelim. Artık batı toplumunun sonuçlarından konuşmaktan vazgeçelim. Bizim ülkemizde çok kapsamlı çalışmasında elde edilen sonuçları buydu, şu sonuçlara neden olduğunu gördük. Bu yüzden bu problem ciddi şekilde önemsiyoruz noktasına getirelim istedik. Bu yıl Ulusal Beslenme Günü bu şekilde bir organizasyon haline geldi'' dedi.

Konuşmasına devam eden Prf. Dr. Kılıçturgay, ''Malnütrisyon bir besleme bozukluğunu olarak tanımlamaktadır. Bir deri, bir kemik kalmış diye nitelendirdiğimiz. Kendi istem dışı kilo vermiş be bu kilo kaybı onun fonksiyonlarına yansımış. Kısaca normal kilo kaybından çıkıp kişinin hayatındaki bazı işlemlerini etkileyen hale dönmüş işte global tanmn bu'' ifadesini kullandı.

' MALNÜTRİSYONUN MALİYETİ 170 MİLYAR AVRO''

Prof. Dr. Kılıçturgay, ''Malnütsiyon önce hastada bazı problemlere neden oluyor. Herhangi bir nedenle hastaneye gelen bir hastalar, hastanede yaktıklarında malnütrisyonlu iseler bu hastaların bütün tedavi sonuçları değişiyor. Bu hastalarda daha fazla iltihap, enfeksiyon görüyoruz. Bu a daha fazla hastanede yatıyorlar. Bu hastaların bir bölümünü kaybediyoruz. Bu hastalarda daha fazla ilaç ve antibiyotik kullanmak zorunda kalıyoruz. İşte hem hastanın kendi sağlığına bu tür etkileri varken, sonuç olarak ülkenin sağlık ekonomisinde bu hastalara ekstra harcalar yapmak zorunda kalıyor. Malnütsiyon hem hasta sağlığını ciddi şekilde etkilerken, beraberinde sağlık ekonomisine çok ciddi yük getiriyor. Avrupa Birliği'ne dahil bu ülkelerde bunun maliyeti 170 milyar Avro. Bu çok ciddi bir rakam. Bu rakam sağlığın başka bir ihtiyacı olan yerlere harcanabilir. Bu yüzden Dünya bu işe özellikle15 yıllıdır çok ciddi önem veriyor. Ekonomik boyutunun çok büyük olduğu fark edildi. Ülkemizde bu rakam hakkında çok fazla bilgi yok. Ulusal beslenme günü bu yüzden önemli. Bu hafta içersinde bir çok hastanede gerçekleştirilecek olan çalışmada bu işin ulusal boyutunu incelemek istiyoruz. Bu sayede ulusal dataya sahip olacağız. Büyük ihtimalle bundan sonra sağlık otoritesi yeni politikalarını bu data üzerine inşa edebilmesi ve geliştirebilmesi imkanına kavuşacak.'' şeklinde konuştu.

Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon Derneği Sekreteri Prof. Dr. Kubilay Demirağ da yoğun bakımlarda durumun çok daha ciddi boyutlarda olduğunu ve nütrisyon desteğinin bir çok hastada yaşamsal önemi olduğunu vurguladı.

KEPAN VE TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ ULUSAL BESLENME (UBG) VERİSİ OLUŞTURACAK

KEPAN Derneği’nin Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ile ortaklaşa yürüteceği bu gözlemsel ve kesitsel çalışmaya ülkemizdeki tüm üniversite hastaneleri, kamu ve özel sektöre ait hastaneler ve yataklı tedavi hizmeti veren dal merkezlerinde çalışan sağlık profesyonelleri (doktor, diyetisyen ve hemşireler) katılabileceklerdir. 18 yaşından büyük tüm hastalar çalışmaya dahil edilebilecektir. Çalışmaya katılmada hem hastalar hem de sağlık çalışanları açısından gönüllülük esası aranacaktır. Hastaların çalışmaya girmeyi reddetme haklarının olduğu ve herhangi bir nedenden ötürü çalışmadan ayrılma konusunda tamamen serbest oldukları açıklanacak. 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Ataşehir’de kontrolden çıkan tır park halindeki 2 tıra çarptı: 1 yaralı Ataşehir’de seyir halindeki tır, sürücüsünün alkollü olması nedeniyle kontrolden çıkarak park halindeki 2 tıra çarptı. 3 tırın da hasar aldığı zincirleme kaza neticesinde tır sürücüsü yaralandı. Kaza, saat 01.00 civarında Ataşehir ilçesi, Dudullu Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre seyir halindeki 33 AHA 008 plakalı tır, kavşaktan dönerken sürücünün alkollü olmasının da etkisi ile kontrolden çıkarak 2 tıra çarptı. Tır, önce 33 CCN 51 plakalı park halindeki tıra, ardından da 76 DK 428 plakalı park halindeki tıra çarptı. Olayı görenlerin 112 acil çağrı merkezini araması üzerine kaza alanına sağlık ekipleri ve polis ekipleri sevk edildi. Olayda tır sürücüsü, Paşa Türkdoğan yaralandı, sağlık ekipleri ilk müdahalenin ardından Paşa Türkdoğan’ı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ulaştırdı. Sürücünün 2,85 promil alkollü olduğu tespit edildi. Kaza sonrası polis ekipleri güvenlik önlemi aldı, trafik ekipleri ise kazanın araştırılması için çalışma başlattı. Kaza sonrası tek şeritten ilerleyen yol trafiğe açıldı. Olayı gören görgü tanığı Serkan Zor, "Siyah tır virajı alamayınca 33 CNN 51 plakalı tıra vurdu, bu tırdan sonra 76 DK 428 plakalı tıra vurdu, zincirleme kaza oldu. 33 AHA 008 plakalı tırın şoförünü indirdik alkollüydü, kafası iyi değildi. Ondan sonra polis arkadaşlar gelince şoförü indirdik" ifadelerini kullandı.