İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Türkiye ve Bosna-Hersek'ten ilaç sektöründe dev anlaşma

Türkiye ve Bosna-Hersek'ten ilaç sektöründe dev anlaşma
Türkiye ve Bosna-Hersek'ten ilaç sektöründe dev anlaşma

Spektral Holding iştiraklerinden ve dünyada en fazla patente sahip ilaç yatırım şirketlerinden Mas İlaç Yatırım A.Ş ile Bosna-Hersek’li ilaç üreticisi Zada Pharmaceuticals arasında, uluslar arası ilaç üretimi ve satışı konusunda anlaşma imzalandı.

Anlaşma; bir anti-karsinojenik, iki antidiyabetik, bir antiviral, bir antienflamatuar ve bir de pro-somatropik formulasyon içeren patent portfolyosunun lisans sözleşmelerini kapsıyor.

İki ülke arasındaki ilk biyosötik teknoloji transferi olan bu lisans devirleriyle 24 ilaç ruhsatı, iki ay içinde onaylanıp, ürünlerin ilk on adeti üç ay içinde önce Bosna-Hersek, sonra da Türkiye, Benelüks ülkeleri ve Batı Avrupa genelinde piyasaya sürülecek.

İki kardeş ülke arasında imzalanan protokol uyarınca iki taraf üretim ve pazarlama konusunda birlikte yürüyecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mas İlaç Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Can Alkoçlar, ‘'Özellikle öncelik verdiğimiz alanlar kanser ve şeker hastalıkları. İlk faz ilaçların raflarda yerini bulmasından sonra hedeflediğimiz diğer alanlar ise akut viral ve bakteriyel enfeksiyonlar olacak. Patentlenmiş buluşların ürün ve finansal gelire dönüşmesi önemli ve zaman isteyen bir konu. Bizler patentleşmeden, kurumsallaşmaya, finansmandan ürüne dönüşmeye kadar olan tüm aşamalarda mucitlerimize destek olmak istiyoruz. Türkiye'nin milli ilaçlarını tüm dünyaya dağıtmak istiyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'nin hemen her alanda binlerce üretici beyne sahip olduğunu, amaçlarının bu dev kaynağa yatırım yapıp tüm insanlığa hizmet etmek olduğunu vurgulayan Alkoçlar, bu zamana kadar kendini ifade edememiş ya da keşfedilmemiş insan kaynaklarına destek olmayı amaç edindiklerini kaydederek, bu kaynağın Türkiye'nin ve dünyanın geleceğini değiştirebilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Erdal Can Alkoçlar ve Metehan Yeşil'in sahip olduğu ve 130 ilaç patentinin inhisari lisans haklarına sahip olan Mas İlaç Yatırım A.Ş, özellikle Müslüman ülkelerin ilaç teknolojisi ve biyosötik AR-GE konusundaki bağımsızlığı için çalışıyor.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.