KÜLTÜR SANAT - 28 Şubat 2014 Cuma 12:07

Türkiye’nin ilk imitasyon müzesi açılıyor

A
A
A
Türkiye’nin ilk imitasyon müzesi açılıyor

Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi’ndeki Türkiye’nin ilk imitasyon müzesi 1 Mart Cumartesi günü saat 13.00’te açılacak.

Tekkeköy Belediyesi, Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi olarak bilinen Tekkeköy Mağaraları’ndaki tescilli üç tarihi Rum evindeki restorasyon çalışmalarını tamamladı. Restorasyon çalışmalarının ardından çevre düzenlemesi ve o dönemin yaşayışını anlatan heykeller alana yerleştirildi. Müze ev olarak tasarlanan bina içine o dönemde kullanılan ok uçları, mızraklar, kesiciler, taş baltalar, kemikten yapılmış malzemeler, paleolitik, mezolitik, ilk tunç, Hitit ve frig dönemlerindeki çeşitli imitasyon materyaller ve heykeller yerleştirildi.
Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin konuya ilişkin yaptığı açıklamada,

“Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi adı altıda yapmış olduğumuz projelerle Tekkeköy Mağaraları’nı tüm dünya tanıyacak. Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi olan Tekkeköy Mağaraları çevre düzenlemesinin ardından Rumlardan kalma tarihi üç evimizin de restorasyon çalışmalarını tamamladık. İlk evimiz konuk ağırlama ve müze kafe olacak. İkinci evimiz ise Türkiye’nin ilk İmitasyon Müze Evi olarak hizmet verecek. Müze ev içerisinde paleolitik, mezolitik, ilk tunç, Hitit ve Frig dönemlerinde kullanılan materyallerin imitasyonları sergilenecek. Üçüncü evimiz ise hediyelik eşya reyonu ve el ürünleri satış reyonu olacak. Yine bu yıl yabancı arkeolog grubu burada kazı çalışması başlatacak. Alan içerisindeki tüm çalışmalarımız tamamlandığında buraya dünyanın dört bir yanından turistler akın edecek. Tüm dünya Tekkeköy Mağaraları’nı ve ilçemizi tanıyacak. Tekkeköy Mağaraları içerisine yaptığımız park ilçe merkezindeki vatandaşlarımızın rahat nefes alabilecekleri ve ailesiyle güzel bir hafta sonu geçirecekleri muhteşem bir yer oldu. Kamelyaları, barbeküleri, spor alanları, çeşmeleri, mescidi ile Tekkeköylü vatandaşlarımızın misafirlerini ağırlayacağı tarih ve doğanın büyüleyici güzelliği içinde hoşça vakit gerecekleri bir yer haline geldi” dedi.

Başkan Tekin açıklamasını, “Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi Türkiye’nin ilk imitasyon müzesi açılışımız 1 Mart 2014 Cumartesi günü saat 13.00’te yapılacak. Açılışımıza tüm halkımızı davet ediyorum” şeklinde tamamladı.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir