DÜNYA - 22 Temmuz 2015 Çarşamba 14:25

Türkiye'nin yüzde 80'i eşcinsel evliliğe karşı

A
A
A
Türkiye'nin yüzde 80'i eşcinsel evliliğe karşı

Piyasa Araştırma Kurumu Ipso tarafından yapılan dünyanın 23 farklı ülkesinde yapılan araştırmada eşcinsel evliliğe Türkiye’nin yüzde 80’den fazla oranda kişinin karşı olduğu, bu evliliğe en sıcak bakan ülkenin ise yüzde 77 ile İspanya’nın olduğu ortayı çıktı.

Bir zamanlar dillendirilmesi bile mümkün olmayan eşcinsel evlilikler artık ülkelerin parlamentoları tarafından yasa çıkarılarak legal hale getiriliyor. Alman Piyasa Araştırma Kurumu Ipso tarafından dünyanın 23 farklı ülkesinde yapılan araştırmada eşcinsel evliliğe Türklerin yüzde 80’den fazla oranla karşı olduğu, bu evliliğe en sıcak bakan ülkenin yüzde 77 ile İspanya’nın olduğu ortayı çıktı. İspanya’dan sonra yüzde 74 ile İsveç, yüzde 69 ile Belçika, yüzde 68 ile Almanya, yüzde 67 ile İngiltere ve yüzde 62 ile Kanada eşcinsel evliliğe olumlu yaklaşıyor.

Araştırmaya katılanların büyük oranda eşcinsellerin tercihlerine saygı duyulması gerektiğine ancak evlilik müessesinin kutsallığına inandığı için eşcinsel evliliğe yasalar nezdinde koruma alınmasına karşı çıktığı belirlendi. Eşcinsel evliliğe sıcak bakamayan ülkelerin başında yüzde 80’lik oranla Türkiye geliyor. Türkiye’yi yüzde 73 ile Güney Afrika, yüzde 71 ile Güney Kore ve Hindistan, yüzde 68 ile Polonya takip ediyor.
Dünya üzerinde ABD Yargıtay’ı ülke çapında eşcinsel evliliği yasal hale getirdi. İrlanda referandumda eşcinsel evliliğe onay verdi. Almanya da, eşcinsellerin evlenmesi için onay verdi. Brezilya’da 2013’den bu yana eşcinsel evlilik yapılabiliyor.

Arjantin 2010 yılında özel bir kanunla eşcinsellerin evlenmelerine izin verdi. Güney Afrika birçok tepkiye rağmen 2006 yılında evliliği kanunlaştırdı. Hollanda ve Norveç de eşcinsellere evlilik hakkını kanunen tanıyan ülkelerin arasında bulunuyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa Konseyi’nin 47 ülkesinin 24’ünde eşcinsel evlilik yasal olarak kabul edilmiş bulunuyor.

Eşcinsellere karşı tavrıyla bilinen İtalya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından özel hayata saygı duyamadığı için cezalandırmıştı. 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ağrı Ağrı’da ilk defa sinemaya giden çocuklar unutulmaz bir 23 Nisan yaşadı Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı köylerde yaşayan çocuklara unutulmaz bir şekilde kutlattı. İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek’in talimatıyla sinema ve park keyfi yaşayan çocuklar, bayramı coşkuyla kutladı. Köylerde yaşayan ve ilk defa sinemaya giden çocuklar, sinema salonunda mısır ikramıyla keyifli bir film izleme imkanı buldu. Filmin ardından yemeğe götürülen çocuklar, daha sonra Millet Bahçesi’ne götürüldü. Burada oyunlar oynayarak, eğlenen çocuklar, 23 Nisan’ı doyasıya kutladı. Heyecan ve mutluluklarını İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle paylaşan çocuklar, bu özel gün için kendilerine unutulmaz bir deneyim yaşatan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek’e teşekkür etti. Etkinliğe katılan çocuklar, sinema ve Millet Bahçesi’nde yaşadıkları keyifli anları aileleriyle de paylaşarak 23 Nisan’ı unutulmaz kıldı. Kökrek ise yaptığı açıklamada, 23 Nisan’ın sadece bir bayram değil, aynı zamanda milli egemenliğin ve çocuklara armağan edilmiş bir bayram olduğunu vurguladı. Köylerde yaşayan çocukların da bu coşkuyu yaşaması için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirten Kökrek, "Bu vesileyle tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlar, onlara sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat dilerim" dedi.
Denizli Başkan Arslan, Çamelili çocukların 23 Nisan coşkusuna ortak oldu TBMM’nin 104. kuruluş yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Denizli’nin Çameli ilçesinde de coşkuyla kutlandı. İlçe Kaymakamı Hüseyin Şamil Sözen, Belediye Başkanı Cengiz Arslan, İlçe Jandarma Komutanı Atilla Acarer, İlçe Emniyet Amir Vekili Volkan Mıdık, protokol üyeleri, öğrenci, öğretmen ve vatandaşların katılımlarıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yıldönümü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı. Çelenklerin sunulması ve İstiklal Marşının büyük bir coşkuyla okunması sonrasında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde okullar tarafından Çameli Stadyumu’nda gerçekleştirilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programı renkli görüntülere sahne oldu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yıldönümüne özel düzenlenen programda ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Sonrasında öğrencilerin okuduğu şiirler dinlendi ve öğretmenleri ile birlikte hazırlamış oldukları gösteriler büyük bir ilgiyle izlendi. Program sonunda şiir, resim, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Kutlama programı sonrasında Çameli Belediyesinin düzenlediği çocuklara özel program büyük beğeni topladı. Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan ve eşi İlkin Arslan, AK Parti İlçe Başkanı Cengiz Yılmaz’ın katılımlarıyla Çameli İlçe Stadyumu’nda kurulam oyun parkı ve gelen animasyon ekibi ile 23 Nisan Çocuk Şenliği gerçekleştirildi. Çocukların 23 Nisan coşkusuna ortak olan Başkan Arslan, "Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin açılışının 104. yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm çocuklarımıza ve milletimize kutlu olsun" dedi.