DÜNYA - 25 Haziran 2024 Salı 18:31 | Son Güncelleme : 25 Haziran 2024 Salı 18:32

Ukrayna, AB’ye katılım müzakerelerine resmen başladı

A
A
A
Ukrayna, AB’ye katılım müzakerelerine resmen başladı

Ukrayna, Lüksemburg’da başlayan Hükümetlerarası Katılım Konferansı ile Avrupa Birliği’ne tam üyelik müzakerelerine bugün resmen başladı. Bugün ilerleyen saatlerde ise Ukrayna’nın ardından Moldova ile müzakereler de resmen başlayacak.

Avrupa Konseyi’nin 14 Aralık 2023’te Ukrayna ile katılım müzakerelerine başlama kararı almasının ardından bugün, dönem başkanı Belçika öncülüğündeki Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları, Lüksemburg’da Ukrayna ile ilk kez resmi olarak müzakere masasına oturdu.
Hükümetlerarası Katılım Konferansı’na görüntülü bağlanan Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal açılış konuşmasında, “Ukrayna’nın Avrupa Birliği dışında güçlü bir ülke olamayacağına ve AB’nin de Ukrayna olmadan güçlü olamayacağına içtenlikle inanıyoruz. Değerli dostlar, bugün Ukrayna ve AB arasındaki ilişkilerde yeni bir bölümün başlangıcını simgeliyor. Hepinize çalışmalarınız için büyük bir minnet duygusu ile teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. Bugünün Ukrayna için tarihi bir gün olduğunu söyleyen Şmihal, Ukrayna’nın AB’ye katılımının AB için de büyük bir başarı olacağını belirtti.

“Bu, hepimiz için tarihi bir an ve ilişkilerimizde bir kilometre taşını temsil ediyor”

Dönem Başkanı Belçika’nın Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, “Bu, hepimiz için tarihi bir an ve ilişkilerimizde bir kilometre taşını temsil ediyor” ifadelerini kullandı. AB’nin Rusya’nın Ukrayna aleyhinde başlattığı savaşı kınadığını ve Ukrayna halkının direnişini selamladığını aktaran Lahbib, AB’nin savaş sırasında Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini söyledi.

“Ukrayna, katılım müzakerelerine resmi olarak başlamak için gereken tüm adımları attı”

AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi ise Ukrayna’nın zor bir dönemden geçmesine rağmen reformlarda önemli ilerlemeler kaydettiğine dikkat çekti. Varhelyi, “Ukrayna, katılım müzakerelerine resmi olarak başlamak için gereken tüm adımları attı. Reformlar konusunda ilerlemenin daha uzun bir süre boyunca sürdürülebilir olması gerekiyor. Ukrayna’yı tüm üyelik kriterlerine tam olarak uyum sağlamak için çabalarını sürdürmeye davet ediyorum. Sunulan müzakere çerçevesi, katılım müzakereleri için sağlam bir temel ve geniş kapsamlı araçlar sunmaktadır” diye konuştu.

Moldova ile görüşmeler TSİ 19.00’da başlayacak

Ukrayna ve Moldova, 2022 yılı şubat ayında Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın başlamasından kısa süre sonra AB’ye üyelik müracaatında bulunmuştu. AB, Ukrayna ve Moldova’nın müracaatlarına kısa süre içerisinde olumlu cevap vererek 2022 yılı haziran ayında Ukrayna ve Moldova’ya adaylık statüsü vermişti. Avrupalı bakanlar, Ukrayna’nın ardından TSİ 19.00’da ise Moldova ile görüşmelere başlayacak.
Aday ülkelerin, müzakere sürecinde 35 fasıl dahilinde malların serbest dolaşımından balıkçılığa, vergi düzenlemelerinden enerjiye, çevreden yargı ve güvenliğe birçok alanda yasalarını ve standartlarını AB’ye uyumlu hale getirmeleri gerekiyor.
Ukrayna, 2030 yılına kadar birliğe katılmak istiyor.

İbrahim Aydoğan

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Çanakkale AK Partili Gider: 15 Temmuz, Çanakkale zaferini ve kurtuluş savaşını unutanlara bir ders oldu AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Milletvekili Gider, yazılı olarak yayımladığı mesajında, “40 yıl boyunca adım adım, ilmek ilmek devlet kademelerine sızan hain terör örgütü, milletin iradesini gasp edebilmek için pek çok girişim yaptı. 17-25 Aralık’tan gezi kalkışmasına kadar bulduğu her fırsatta ülkeyi ele geçirebilmek, milleti karanlığa mahkum etmek için harekete geçen FETÖ terör örgütü, 15 Temmuz’da bir kez daha düğmeye bastı. Daha önce yaşadığı darbelerde büyük bedeller ödeyen milletimiz, bu hain yapıya geçit vermedi. 15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, uçaklara, tanklara, silahlara rağmen, birlik olunca neler yapabileceğimizi, sadece içimizdeki hainlere değil, bütün dünyaya bir kez daha göstermiş olduk. O karanlık gece, Çanakkale zaferini, Kurtuluş savaşanı, bu milletin vatanı, bayrağı, bağımsızlığı için neler yapabileceğini unutmuş olanlara da büyük bir ders oldu. Ülkemiz ve demokrasimiz, 15 Temmuz’da sadece bir darbe ile yüz yüze gelmemiştir. Aynı zamanda bir işgal girişiminin de önü kesilmiştir. Darbecilere karşı bu denli büyük bir direniş, dünya tarihinde eşsiz bir konumdadır. Allah bu millete bir daha öyle bir gün yaşatmasın. Ancak biliyoruz ki; bir benzerine cesaret etme cüretini kedinde görenler olursa, milletimiz cevabını yine verecektir. Bu vesile ile canlarını demokrasimiz ve devletimiz için 15 Temmuz günü feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetleanıyorum”ifadelerini kullandı.
Mardin Mardinli 15 Temmuz gazisi Alğan: "Bin kere şükürler olsun ki vatan için vurulduk" İstanbul’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında durdurmak istediği tankın üstüne çıkan Halil Alğan, askerlerin kurşunuyla belden aşağısı felç kalarak hayatını yatağa bağlı sürdürüyor. Alğan, "Bin kere şükürler olsun ki vatan için vurulduk. Kendime geldiğim günden beri şükür ediyorum. Vurulduğum için yine olsa yine aynı şeyi yapardım" dedi. İstanbul’da tekstil işiyle uğraşan 2 çocuk babası Halil Alğan (54), FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısının ardından, Bağcılar Güneşli’de yürüdükleri sırada insanların arasına dalan bir tankı durdurmak için beraberindekilerle üzerine çıktı. Tankın içindeki askerlerin açtığı ateşle ağır yaralanan Alğan, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. 45 gün yoğun bakımda kalan Alğan, kurşunun koltuk altından girerek omuriliğine verdiği zararın ardından yatağa bağımlı kaldı. Memleketi Mardin’e dönen Alğan, Artuklu ilçesi Nur Mahallesi’ndeki evinde yaşamaya başladı. 15 Temmuz gecesini anlatan Alğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile caddelere çıktıklarını söyledi. Emniyet Müdürlüğünü korumak için önüne gittiklerini aktaran Alğan, "15 Temmuz günü biz de herkes gibi caddeye çıktık. Emniyet Müdürlüğünün önüne yürüdük. Cumhurbaşkanımızın bize havaalanında beklediğini söylediler. Biz de ana yola indik. Ana yoldan havaalanına doğru yürümeye başladık. Biraz ilerledikten sonra arkamızdan tank geldiğini gördük. Tankın üzerine yaklaşık on kişi atladık. Daha sonra tank insanların arasına daldı. Arabaların üstünden geçmeye başladı. İnsanlarımızı şehit etti gazi oldu” dedi. Vurulduktan sonra felç kalan Alğan, “Tank hızlanmaya başladıktan sonra üzerinde iki kişi kalmıştık. 2 kilometre kadar yol aldıktan sonra bir silah sesi duydum. Beni koltuk altından vurup amirliğinden çıktı. Çıktıktan sonra siniri yaktığı için felç kaldım. Her zaman şükrediyorum Allah’a binlerce kez şükürler olsun. Yanımdaki arkadaş da vuruldu fakat iyileştiğini duydum daha sonra. Biz düştükten sonra çevredeki vatandaşlarımız bizi alıp hastaneye götürdüler. Yine olsa yine sokağa çıkardık; devlete karşı bir darbe yapıldı, sonuç olarak bin defa da olsa bin defa daha sokağa çıkarız. Halkın oylarıyla kazanmış Cumhurbaşkanına kimsenin darbe yapmasına izin vermeyiz. Bu öyle haince bir darbeydi ki umarım bir daha yaşamayız” şeklinde konuştu. "Sadece 15 Temmuz’da değil her zaman hatırlanalım" diyen Alğan, “Bin kere şükürler olsun ki vatan için vurulduk. Kendime geldiğim günden beri şükür ediyorum. Vurulduğum için yine olsa yine aynı şeyi yapardım. Sadece ilgisizlik canımızı yakıyor. Biz istiyoruz ki sadece 15 Temmuz’da değil her zaman hatırlanalım. Valimiz Tuncay Akkoyun Allah kendisinden razı olsun çok güzel bir insan. Sadece benimle değil herkesle ilgileniyor” dedi.
Samsun ’Muhtarlık seçimi husumeti’ cinayetinde 2 kardeşi öldüren şahıs adliyede Samsun’da muhtarlık seçimi husumetinden dolayı pompalı tüfekle 2 kardeşi öldüren, kardeşlerin 2 arkadaşını da yaralayan katil ile birlikte 4 zanlı adliyeye sevk edildi. Olay, Samsun’un Çarşamba ilçesi Emirli Mahallesi’nde dün akşam saat 23.45’te meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, İbrahim A. pompalı tüfekle Eren Kılıç (23) ve ağabeyi Emre Kılıç’a (31) pompalı tüfekle ateş açtı. Olayda Kılıç kardeşlerinin yanı sıra Zafer E.T. (20) ve Gökhan İ.’de yaralandı. Yaralanan 4 kişi ambulanslarla Çarşamba Devlet Hastanesine kaldırıldı. Ağır yaralanan Kılıç kardeşler yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatlarını kaybetti. Yaralılardan Gökhan İ. ilk müdahalesinin ardından Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Samsun’daki hastanede tedavi altına alınan Gökhan İ. daha sonra taburcu oldu. Çarşamba Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan diğer yaralı Zafer E.T. de tedavisinin tamamlanmasının ardından taburcu edildi. Her iki yaralı da jandarma tarafından gözaltına alındı. Jandarma olayla ilgili Yusufhan T.’yi gözaltına aldı. Jandarma ekipleri olaydan sonra kaçan silahlı saldırgan İbrahim A.’yı yakaladı. Jandarmadaki sorguladı tamamlanan İbrahim A., Gökhan İ., Zafer ET. ve Yusufhan T., Çarşamba Adliyesine sevk edildi. Samsun Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri, şahıslar adliyeye çıkarken jandarmaya destek vererek adliye önünde geniş güvenlik önlemi aldı. Taraftar arasında muhtarlık seçiminden dolayı husumet bulunduğu öğrenilirken, olayla ilgili soruşturma devam ediyor.
İzmir 17. Uluslararası Türkiye Tiyatro Buluşması son gününde de dolu dolu geçti İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Belediyesi desteği ile düzenlenen 17. Uluslararası Türkiye Tiyatro Buluşması tiyatro sanatçılarının ve tiyatro severlerin katıldığı atölyeler, söyleşiler ve tiyatro gösterisi ile son buldu. Pamucak Kamp Alanı’nda gerçekleşen atölyeler sonrasında Ayasuluk Kitap Kafe’de Metin Güler, Çağlar İşgören, Nazif Uslu ve Özgün Aytar’ın katılımıyla gerçekleşen “Ödüller ve Tiyatro” söyleşisi ile tiyatro severler bir araya geldi. Ardından Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın ve Tiyatro Sanatçısı Levent Üzümcü’nün konuşmacı olduğu “Sanat ve Değişim” konulu söyleşi tiyatro severlerin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Söyleşilerin ardından Amfi Tiyatro’da sahnelenen “Günebakan Cam Kırıkları Mecburi İstikamet” adlı tiyatro oyunu izleyicilerle buluştu. “Her şeye rağmen üretmeye devam edeceğiz” Tiyatronun önemine, tiyatrocuların karşılaştıkları zorluklara dikkat çeken Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın; “Her şeye rağmen üretmeye devam edeceğiz. Birlikte üretilecek işlerin geniş kitleler ile halkla buluşabildiği, kadın cinayetlerine, yangınlara ve diğer konulara karşı bir ağ oluşturan zemindir tiyatro. Artık maalesef okuryazar oranı da çok düştü. Önceden yeni yazılan bir tiyatro metni anında okunur ve tartışılırdı. Gazete okunurdu. Tiyatro eleştirmenliği diye bir zemin vardı, maalesef bu zemin de eridi” dedi. ‘Sanatsız kalan toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ Tiyatro ve sanatı çocuklarla, gençlerle ve toplumla buluşturmak için gösterdikleri gayreti aktaran Tiyatro Sanatçısı Levent Üzümcü ise “Mesleğimizi daha fazla insana ulaştırmak gayretindeyiz. “Sanatsız kalan toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir” demiştir Mustafa Kemal Atatürk. Sanatın nasıl bir hayati gereklilik olduğunu toplumların anlayabilmesi için sanatla tanışmış olması gerekir. Eğer siz insanları sanatla, tiyatroyla tanıştırmazsanız sanatın gerekli olduğunu bilemez. Onun için Türkiye’de sanatla uğraşan herkesin esas görevi, yaptığı sanatı koruyarak olabildiğince ileriye götürerek mutlaka halkın, toplumun kılcal damarlarına inmesi gerekir. Çocuklar sanatsız ve sporsuz kalıp büyümeye devam ederlerse inanın kendi çocukları da bu şekilde büyüyecektir. Bu yüzden ilk önce çocukları sonra gençleri sanatla, tiyatroyla tanıştırmalıyız. Eğer bunu yapamazsak sanatımızı yayamayız. Biz tiyatrocular olarak insanları tiyatro ile buluşturmak zorundayız” şeklinde konuştu. 17. Uluslararası Türkiye Tiyatro Buluşması’nın son tiyatro gösterisi olan “Günebakan Cam Kırıkları Mecburi İstikamet” adlı tiyatro oyunu, sanatçıların etkileyici performansıyla izleyicilerden tam not aldı.