DÜNYA - 28 Mayıs 2024 Salı 23:35 | Son Güncelleme : 28 Mayıs 2024 Salı 23:36

Ukrayna: “En kısa zamanda en az 7 Patriot sistemine ihtiyacımız var”

A
A
A
Ukrayna: “En kısa zamanda en az 7 Patriot sistemine ihtiyacımız var”

Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal yaptığı açıklamada, "En kısa zamanda en az yedi Patriot sistemine ve modern hava harp araçlarına ihtiyacımız var" dedi.

Çekya’nın başkenti Prag’da Çekya Başbakanı Petr Fiala, Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Letonya Başbakanı Evika Silia ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda bir araya geldi. Görüşmenin ardından liderler ortak basın toplantısı düzenledi.

“15 AB ve NATO ülkesi, şimdiden 1,6 milyar euronun üzerinde destek sağladı”

Fiala yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya yapılan yardımlara değinerek, “15 AB ve NATO ülkesi, şimdiden 1,6 milyar euronun üzerinde destek sağladı. Haziran ayı içerisinde on binlerce 155 mm kalibrelik mühimmat teslim edilecek. Ukrayna, ilk teslimatları önümüzdeki günler içinde bekleyebilir” ifadelerini kullandı. Fiala, Ukrayna’nın savaşın başlangıcından bu yana 918 parça ağır ekipman, yaklaşık 21 milyon orta kalibre mühimmat ve 1,7 milyon büyük kalibre mühimmat teslim aldığını açıkladı.

“En kısa zamanda en az 7 Patriot sistemine ihtiyacımız var”

Ukrayna Başbakanı Şimal ise ülkesinin mühimmata olabildiğince erken ihtiyaç duyduğunu aktararak, “Bugünkü görüşmelerin diğer konusunu Ukrayna semalarımızın güvence altına alınması için hava savunma sistemleri temin edilmesi oldu. En kısa zamanda en az yedi Patriot sistemine ve modern hava harp araçlarına ihtiyacımız var” dedi.

Ukrayna'nın müttefiklerini bir araya getiren programın organizasyonu için Çekya Başbakanı Fiala’ya teşekkür eden Şimal, “Ülkemiz Avrupa’nın kalkanıdır ve bu özelliğini korumaya devam edecektir” diye konuştu.

Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Ukrayna’daki savaşın kritik bir dönemde olduğunu ve Avrupa’nın Ukrayna’nın kendisini Rusya karşısında savunması için elinden gelen her şeyi yapmak zorunda olduğunu söyledi. Duda, ülkesi Polonya’nın Çek inisiyatifi çerçevesinde tedarik edilecek mühimmatların komşusu Ukrayna’ya ulaştırılmasına destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

Hollanda Başbakanı Rutte ise, ülkesinin Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemlerinin parçalarını tedarik edebileceğini açıkladı.

İbrahim Aydoğan

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Sakarya Bir gün sineklerinin ‘ölüm uçuşu’ başladı, vatandaş tarihi köprüye akın etti Ömürlerinin yüzde 99’unu larva halinde suda geçiren ve bir gün sinekleri olarak bilinen yüz binlerce beyaz kelebeğin adeta kar yağışını anımsatan "ölüm uçuşu" Sakarya’da başladı. Haberi duyan vatandaşlar ise görsel şölen oluşturan sinekleri izlemek için tarihi Sakarya Köprüsü’ne geldi. Ömürlerinin yüzde 99’unu larva halinde suda geçiren bir gün sinekleri erginleşme sürecini tamamlayarak Sakarya Nehri’nden çıkmaya başladı. Adapazarı ilçesindeki Sakarya Köprüsü üzerinde bulunan aydınlatma direklerinin çevresinde toplanan binlerce sinek, çiftleşerek ölmeye başladı. Yüz binlerce beyaz kelebeğin her yıl tekrarlanan ve adeta kar yağışını anımsatan "ölüm uçuşu" görsel şölen oluştururken haberi duyan vatandaşlar ise tarihi köprüye akın etti. Bazı vatandaşlar, sinekleri eline alırken bazı vatandaşlar ise aydınlatma direkleri çevresinde uçuşanları cep telefonu kamerasıyla kayda aldı. İlk defa sinekleri görmeye geldiğini belirten Hatice Kaya, “Normalde Temmuz ve Ağustos aylarında geliyorlarmış daha erken gelmişler. Ben de haberini alır almaz görmeye geldim. Çok şaşkınım bir gün yaşıyorlarmış ve yerler kelebek dolu çok garip geldi. Ekranlarda görüyorduk canlısını görmek daha da ayrı bir duygu. İlerleyen zamanlarda da bu sineklerin artacağı söyleniyor şuan daha az ve az olmasına rağmen görüntü çok güzel” dedi.