GÜNDEM - 15 Ağustos 2016 Pazartesi 12:57

Ünlü bloggerler Ünye'ye hayran kaldı

A
A
A
Ünlü bloggerler Ünye'ye hayran kaldı

Türkiye’nin en fazla takipçiye sahip seyahat yazarları ve bloggerleri hafta sonu Ünye’deydi. Seyyahlar dolu dolu geçirdikleri bir günün sonunda Ünye’ye hayran kaldılar.

Ordu Valiliği’nin organizasyonu ve Ünye Belediyesi’nin işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlikte Amcaoğlu, Bilinmeyen Rota, Çapulcu Yollarda, Çelebi Alper, Dünya’nın Yerlisi, Geze Geze Türkiye, Geziyorum Öyleyse Varım, Gezgin Kadınlar, Gezgin Kedi, Gezgin Martı, Gezginin Ayak İzleri, Gezmek Güzel, Giyen Bayan, Küçük Dünya, Pustoo Dünya, Seyyahça, Tadında Seyahat, Yoldaki ve Zaferin Seyir Defteri isimli seyahat bloglarının yazarları Ünye’de tarihi, kültürel ve turistik mekanları gezme fırsatı buldu.

Seyahat yazarlarından oluşan ekip ilk olarak Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi’nin ziyaret etti. Burada Ünye’ye ve bölgeye has kültürel ögeleri canlı olarak deneyimleme fırsatı bulan misafirler, yöresel çocuk oyunları oynadılar. Daha sonra mani küpünden mani çeken misafirler ilginç manileri okumayı ihmal etmedi. Müze içerisinde de inceleme yapan seyyahlar, gölge oyununun hem tarihçesini öğrendiler hem de keyifle seyretme imkânı buldular. Müzede ki tur sırasında seyyahlar ebru sanatı ve ıhlamur baskı da yaptılar. Daha sonra ise seyyahlara Müze Ev’in bahçesinde bulunan tarihi sarnıç içerisinde soğutulan karpuz takdim edildi.
Seyyahların Ünye’de bir sonraki durağı ise Ünye Kalesi oldu. Tarihi milattan önceye dayanan Ünye Kalesi’de inanılmaz anlar geçiren misafirler doğal kaleye hayran kaldılar. Ünye Kalesi’nden sonra Yunus Emre’nin türbesini ziyaret eden seyyahlar, Asarkaya Kent Ormanı’nda yemek programının ardından Ünye Belediyesi Binicilik Tesislerinde eğlenme fırsatı buldu. Burada bol bol at binen misafirler Ünye’de unutulmaz anlar yaşadılar.

Bir gün boyunca Ünye’de tarihi ve kültürel mirasa canlı tanıklık ederken, ziyaretlerini #unyedezaman hashtagiyle paylaştılar. Ünye Belediye Başkan Yardımcı Erhan Eren, Ünye’nin kültürel mirasını ortaya çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak konusunda Belediye olarak sıkı ve bilinçli bir çalışma yaptıklarına dikkat çekti. Ünye’ye gelen herkesin ‘Ben nerede kalırım, neler görürüm, ne yer içerim’ konusunda bir soru işareti yaşamadan Ünye’nin ne kadar değeri varsa bunları paylaşma ve ortaya k oyma iradesin taşıdıklarını belirten Başkan Yardımcısı Eren, “Ünlü bloggerleri Ünye’de ağırlamaktan son derece mutluyuz” diye konuştu.

METİN AKYÜREK 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Niğde Niğde’de Kurban Bayramı süresince 2 bin 713 personel görev yapacak Niğde Valiliği Kurban Bayramı tedbirlerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre; vatandaşların Kurban Bayramı’nı huzur ve güven içinde geçirmeleri için Emniyet Müdürlüğüne bağlı 434 ekip ve bin 672 polis, Jandarma Komutanlığı’na bağlı 297 ekip ve bin 41 asker olmak üzere Niğde genelinde toplam 731 ekip, 2 bin 713 personel görev yapacak. Niğde Valiliği tarafından yapılan açıklamada; Kurban Bayramı’nın Niğde’de huzur ve güven içinde idrak edilmesi için her türlü tedbirin alındığı ifade edildi. Açıklamada; "9 günlük Kurban Bayramı tatili boyunca polis sorumluluk bölgesinde kurban kesimi olarak belirlenen 7 kesim noktasında 7 ekip 14 personel görevlendirildi. Ekiplerimiz belirtilen noktalarda sahte para, dolandırıcılık, yankesicilik vb. olaylara karşı gerekli çalışmalarını yapacaktır. İl merkezinde vatandaşlarımızın yoğun olacağı değerlendirilen güzergâhlar üzerinde asayiş yönünden yaya devriye olarak 26 güzergâhta 52 personel, trafik yönünden 46 ekip 98 personel, arife günü asayiş yönünden 17 ekip ve 26 devriye güzergâhında 170 personel, trafik yönünden 46 ekip 98 personel, bayramın 1. günü asayiş yönünden 17 ekip ve 17 devriye güzergâhında 110 personel, trafik yönünden 46 ekip 98 personel, bayramın 2. günü asayiş yönünden 17 ekip ve 17 devriye güzergahında 110 personel, trafik yönünden 46 ekip 98 personel, bayramın 3. günü asayiş yönünden 17 ekip ve 17 devriye güzergahında 110 personel, trafik yönünden 46 ekip 98 personel, bayramın 4.günü ise asayiş yönünden 17 ekip ve 17 devriye güzergahında 110 personel, trafik yönünden 46 ekip 98 personel görev yapacak" ifadeleri kullanıldı.