EKONOMİ - 15 Temmuz 2017 Cumartesi 10:07

Yörük: 'Ülkemize sonuna kadar güveniyoruz'

A
A
A
Yörük: 'Ülkemize sonuna kadar güveniyoruz'

Yörsan ve Yöryapı’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Teoman Yörük, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, bu girişimin unutulmaması, gelecek nesillere de unutturulmaması gerektiğini belirtti.

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde konuşan Yörsan ve Yöryapı’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Teoman Yörük, 15 Temmuz hain darbe girişiminin unutulmaması, gelecek nesillere unutturulmaması gerektiğini ve Türk milletinin yazdığı kahramanlık destanı sayesinde büyük bir felaketin eşiğinden dönüldüğünü söyledi. Yörük, “Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine karşı vatandaşlarla canlarını ortaya koyan polisler, fedakârlıkları ve görev bilinçleriyle tarih yazdı.” açıklamasında bulundu.

Yör Group’un bünyesinde bulunan Yörsan ve Yöryapı’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Teoman Yörük, daha güçlü bir Türkiye için inşaat sektöründe yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti. Bu yıl içerisinde devam eden konut projelerini tamamlayacaklarını belirten Teoman Yörük, Türkiye’ye güvendiklerini ve yatırımlara ara vermeden devam edeceklerini söyledi.

Türk milletinin her türlü sıkıntılara geçmişte dimdik ayakta durduğu gibi bugünde duracağını belirten Yörük, “Zaman yatırımlara hız vererek ekonomiyi canlandırma zamanı. Bizler gıda ve inşaat sektörünün temsilcileri olarak bu olaylar karşısında moralimizi bozmadan inadına daha çok çalışıp daha çok yeni ürünler ve projeler üreteceğiz. Biz Yör Group olarak bu yıl devam eden projelerimize yeni projeler ekleyerek yolumuza devam etme kararı aldık” dedi.

Teoman Yörük, “Bizler iş dünyasının temsilcileri olarak üzerimize düşen görevleri tam manasıyla yapmak için tüm enerjimizle çalışıyoruz. Yöryapı olarak bu yıl yapacağımız yeni yatırımlara hız kesmeden devam etme kararı aldık. Kim ne yaparsa yapsın Türkiye büyümeye ve yatırımların adresi olmaya devam edecek” şeklinde konuştu. 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Artvin Artvin’de çökme riski bulunan tünelde tehlike her geçen gün artıyor Artvin-Yusufeli karayolu üzerindeki 39 tünelden biri olan T14 Tüneli’nde oluşan çatlaklar ve açılmalar artmaya devam ediyor. Çökmelere karşı tünel içinde çelik kafesle önlem alınsa da blok şeklinde dökülmeler yaşanıyor. Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES projesi çerçevesinde ilçenin yeni yerleşimine ulaşım sağlayacak relokasyon yolları geçtiğimiz aylarda hizmete açıldı. Toplam 56,7 kilometre uzunluğundaki 39 adet tünelden biri olan Ahalt mevkiindeki T14 Tüneli’nde geçtiğimiz ay kayma meydana geldi. 2 bin 460 metre uzunluğundaki T14 Tüneli’nin son 200 metresinde çatlaklar ve açılmalar her geçen gün artmaya başladı. Çökmelere karşı tünel içinde çelik kafesle önlem alınsa da blok şeklinde meydana gelen açılmalar, her geçen gün artmaya devam ediyor. Son olarak büyük tünelde meydana gelen çökme sürücülere zor anlar yaşattı. Bölge halkından Kayhan Sazak, yolu sürekli kullandığını ifade ederek, “Bu yol tehlike arz ediyor. Bunu ilçede herkes biliyor, yetkililer de biliyor. Bu yol ilçenin can damarı, geçmek zorundayız. Hastamız olsun, en ufak bir şeyde bu yolumuzu kullanmamız gerekiyor. İlçenin tek bağlantı yolu. Biz kelle koltukta bu yoldan geçmek istemiyoruz. Bizim beklentimiz çalışmaların hızlandırılması" dedi. İlçe sakinlerinden Serhat İnce ise, "Tünelin yüz metresinde açılmalar meydana geldi. Asfalta açılmalar var, çatlaklar oluşmuş. Tünel içinde de blok olarak çatlama var. Malum doğa sıcakladı, toprakta gevşedi, süreç biraz daha hızlandı” ifadelerini kullandı.
Bartın Amasra’da lise öğrencilerine büyük müjde Bartın’ın Amasra ilçesinde oturan ve il merkezindeki devlet okullarına giden öğrencilere aylık 1000 TL’lik destek ödemesi yapılacak. Şubat ayında başlayan destek için ilk ödeme ise Mart ayı başlarında yapılması planlanıyor. Amasra Belediyesi Meclisi Şubat toplantısında aldığı kararla ilçede ikamet eden, il merkezindeki devlet okullarında eğitim gören lise öğrencilerine yönelik yeni bir sosyal destek programını hayata geçirdi. Lise öğrencilerine sağlanacak 1000 TL’lik ulaşım desteği ile öğrencilerin eğitim hayatının kolaylaştırılması, öğrencilerin eğitimden kopmaması ve okul nedeniyle ilçeden il merkezine olan göçün engellenmesi hedefleniyor. Şubat ayında belediye meclisinden geçen proje hakkında bilgi veren Belediye Başkan Recai Çakır, "Ekonomik şartların her geçen gün zorlaştığı bu günlerde aldığımız bu karar ilçemizdeki birçok hanenin bütçesini ferahlatacak. Eğitim, toplumun bilinçlenmesi için en güçlü silah olduğunu düşünüyoruz. Ekonomik şartların başta da ulaşım giderlerinin zorluğundan ötürü birçok öğrenci ya okulunu bırakmak zorunda kalıyor ya da açık liselere geçiyor. Bizler de Amasra Belediyesi imkanları dahilinde ilçemizdeki lise öğrencilerine destek olmak amacıyla bu projeyi hayata geçiriyoruz. Öğrencilerimizin ulaşım konusundaki sıkıntılarını bir nebze olsun gidermek, eğitimde fırsat eşitliğini artırmak ve öğrencilerimizin okullarda kopmasını engellemek istiyoruz" dedi. Artan masraflar açık liselere geçişi hızlandırıyor Başkan Çakır, örgün eğitimden açık öğretim liselerine geçişi zorlaştıran yönetmelikte bu yıl değişiklik yapılmasına rağmen 2023-2024 eğitim öğretim yılı birinci döneminde 55 bin 920 öğrenci, 2022-2023 eğitim öğretim yılında örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim lisesine 437 bin 169 öğrencinin geçiş yaptığını hatırlatarak, bu geçişlerin temel nedeninin ise ailelerin ulaşım ve yemek giderlerindeki fahiş artışlar olduğunu kaydetti. Ankara ve İstanbul belediyeleri gibi Amasra Belediyesi’nin de bu yaraya merhem olmaya çalıştığını da vurgulayan Başkan Çakır, sorunun çözülebilmesi için çağrıda bulundu. Program, Amasra ilçesindeki devlet liselerinde okuyan öğrencileri kapsayacak şekilde planlanırken, karar ise 5393 sayılı Belediye Kanununun 14. maddesi maddesi gereğince Amasra Belediyesi Meclisi Şubat ayı toplantısında oy birliği ile alındı. Başvuru alımına başlandı Yapılan duyurularla başvuru sürecinin başladığı belirtilirken, başvuruların tamamlanacağı Mart ayında ilk ödemelerin yapılması bekleniyor. Ulaşım desteği için başvurular konusunda detaylı bilgilerin Amasra Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden duyurulacağı belirtilirken, başvuru sürecini takip ederek, geç kalmayan her öğrencinin destekten yararlanabileceği duyuruldu.