KÜLTÜR SANAT - 03 Aralık 2015 Perşembe 18:23

Ziya Gökalp Bilgi Şöleni'nde anlatıldı

A
A
A
Ziya Gökalp Bilgi Şöleni'nde anlatıldı

Türk sosyolojisinin 100. yılında Türk Ocakları İstanbul Şubesi önderliğinde düzenlenen bilgi şöleninde Türk sosyolojisinin kurucusu olarak kabul edilen Ziya Gökalp anlatıldı.

Türk Ocakları İstanbul Şubesi, Haliç Üniversitesi, Türk Kültürü ve Araştırmaları Kulübü ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Türk Kültürü Ve Tarih Kulübü tarafınsan ortaklaşa Ziya Gökalp Bilgi Şöleni düzenlendi. 2 Aralık’ta başlayan ve Haliç ve Marmara Üniversitesi’nde gerçekleştirilen şölenin sonuncusu 4 Aralık günü 12.30’da Kemerburgaz Üniversitesi’nde Fatma Altınbaş Konferans salonunda gerçekleştirilecek.

Fransa’da kurulan ilk sosyoloji kürsüsünün ardından 1914 yılında İstanbul Darülfünun’da (Üniversite) Ziya Gökalp tarafından kurulan içtimaiyat kürsüsü dünyanın ikinci en eski sosyoloji bölümüdür. 

İstanbul Türk Ocağı Başkanı Dr. Cezmi Bayram, “Türkiye’de sosyolojisinin kurucusu olan Gökalp, yakın dönem tarihimizin meselelerine değinmek bakımından eşsiz bir yere sahiptir. Gökalp, birlikte ele almak zorunda kaldığımız devletin ve milletin kurtuluşu gibi konularda yeni dönemin temellendirilmesi için henüz emekleme çağındaki sosyoloji biliminin yöntemleri çerçevesinde çözümler teklif etmiştir. Türkiye’de sosyolojinin müstakil bir kürsü sahibi olmasının üzerinden yaklaşık yüz yıl geçmiştir. Türk sosyolojisi, Türkiye’nin tarihi var oluş şartlarından kopmaksızın bir istikamet üzere gelişmesini Gökalp’in temel yaklaşımlarına borçludur” dedi. 

AHMET FARUK SARIKOÇ
 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Aydın Dursun Özbek: “Milli takımın morale ihtiyacı var” Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “Milli Takımı yönetenler şu anda eleştiriliyor. Böyle yapmayalım. Çünkü milli takımımız çarşamba günü Çekya ile çok önemli bir maça çıkacak ve morale ihtiyaçları var. Bu nedenle bence Çekya maçının sonucunu beklemek lazım” dedi. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, bir dizi ziyarette bulunmak için geldiği Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, Kuşadası Kaymakamı İbrahim Keklik ve Belediye Başkanı Ömer Günel ile birlikte Kuşadası Galatasaraylılar Derneği üyelerinin düzenlediği toplantının konuğu oldu. Toplantı öncesinde sarı-kırmızılı taraftarlar Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’e yoğun ilgi gösterdi. Minik taraftarların forma imzalatabilmek için sıraya girdiği etkinlikte Özbek, dernek üyeleri ve Galatasaraylı taraftarların sorularını yanıtladı. “Takımın omurgasını koruyup nokta transferler yapacağız” Sarı-kırmızılı takımın dış transferde izlediği politikayla alakalı da açıklama yapan Dursun Özbek, “Konuyla ilgili Perşembe günü bir toplantı yapacağız. Bazı eksiklerimiz var. Özellikle 2, 8 ve 10 numarada transfer yapmayı düşünüyoruz. Kanat transferleri için yine yerli oyuncularla görüşüyoruz. Yabancı transferinde sınırlamalar geldiği için elimizde satmamız gereken oyuncular da var. Transfer açısından zor bir sene olacak. Avrupa Kupası’nın devam ediyor olması da transferi yavaşlattı. Herkes turnuvadaki oyuncu performanslarına göre transfer yapmayı planlıyor. Biz de temaslarımızı sürdürüyoruz. Takımın omurgasını koruyup, nokta transferler yapacağız. Takımın iskeletini bozmadan takviyeler yaparak önümüzdeki sene yine şampiyon olacağız” diye konuştu. “Sonucu beklemek lazım” Toplantıda milli takımın 2024 Avrupa Şampiyonası’nda Çekya ile çarşamba günü oynayacağı gruptaki son maça değinen Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “Milli takımı yönetenler şu anda eleştiriliyor. Böyle yapmayalım. Çünkü milli takımımız Çekya ile çok önemli bir maça çıkacak ve morale ihtiyaçları var. Bu nedenle bence alınacak sonucu beklemek lazım. Ben buradan milli takımımızda oynayan tüm oyucularımıza başarılar diliyorum. Bizi gururlandırmaları için moralli olmaları lazım. İnşallah Çekya maçında başarılı bir sonuç alıp bir üst tura da çıkacağımızı düşünüyorum” dedi. “Birkaç ay içerisinde Bankalar Birliği’nden çıkmış olacağız” Galatasaray’da göreve seçildiğinde ilk önce takımın finansal yapısını düzeltme sözü verdiğini hatırlatan Özbek, “Bundan 6 yıl önce, ’Gelin borç yükünden çıkalım, sürdürülebilir bir finansal yapıya kavuşalım, onun ardından da sürdürülebilir sportif başarı gelecektir’ demiştim. Bu anlamda önümüzdeki birkaç ay içerisinde Bankalar Birliği’nden çıkmış olacağız ve Galatasaray’ın finansal yapısı mükemmel bir hale gelecek. Benim 6 senedir söylediğimi Fenerbahçe Başkanı Ali Koç bugün söylemeye başladı. İşte aramızdaki fark bu” ifadelerini kullandı.