ÇEVRE - 19 Nisan 2024 Cuma 08:52

Alaca yalıçapkınının avladığı balıkla yaşadığı zor anlar objektiflere yansıdı

A
A
A
Alaca yalıçapkınının avladığı balıkla yaşadığı zor anlar objektiflere yansıdı

Hatay’ın Samandağ ilçesinde kuş gözlemcisinin objektifine, alaca yalıçapkınının avladığı balıkla imtihanı yansıdı.


Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Hatay, geniş hayvan popülasyonuyla birçok canlı türüne ev sahipliğine ev sahipliği yapıyor. Samandağ ilçesinde doğaseverlerin gözdesi olan Milleyha sulak alanında yaşayan ve suya yakın yerlerde bulunan alaca yalıçapkınının balık ziyafeti kuş gözlemcisi Alican Gümüş’ün objektifine yansıdı. Avladığı balığı yutmaya çalışırken zorlanan kuşun bu anları belgeseli aratmadı.“Bu doğal anları kaydetmek bizim için gerçekten keyif vericiydi”


Kuş gözlemcisi Alican Gümüş, “Milleyha sulak alanında kuş gözlemi yaparken alaca yalıçapkını bir anda karşımıza çıktı. Kuşun gagasında büyük bir balık olduğunu fark ettik. Balığın büyük olması ve yiyememesiyle kaynaklı balığı dakikalarca sağa sola savurdu. Balığı parçalayarak yemek istemişti ve bir süre balığı alıp başka yere gitti. Bu doğal anları kaydetmek bizim için gerçekten keyif vericiydi” dedi.Alaca yalıçapkınının avladığı balıkla yaşadığı zor anlar objektiflere yansıdı

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Batman Devlet desteğiyle kurulan çilek bahçeleri yüzlerce kadına iş olanağı sağlıyor Batman’ın Sason ilçesinde devletin sağladığı hibe desteğiyle kurulan organik çilek bahçeleri kendi memleketlerinde çalışmak isteyen ilçedeki genç işsizlere ve yüzlerce kadına iş olanağı sağlıyor. Sason ilçesinde tütüne alternatif olarak devletin sağladığı yüzde 80 hibe desteğiyle kurulan organik çilek bahçelerinde çalışan gençler evlerinin geçimini sağlarken, kadınlar ise kızlarının çeyizlerini düzüyor. Çilek bahçelerinin ilçede önemli bir istihdam kapısı araladığını belirten çilek işinde çalışan kadınlardan Gülçin Barış, “Bizim için ilçede iş imkanı bulmak çok iyi oldu. Bu iş sayesinde evin geçimine katkımız oluyor. Genç kızlarımızın çeyizini düzmemize yardımcı oluyor. çok güzel bir iş oldu. İnşallah ilçede daha fazla bahçe kurularak daha fazla istihdam oluşur. Bu çilek sayesinde kadınlarımız, gençlerimiz çalışmak için batıya gitmek zorunda kalmıyor” dedi. “Çilek bahçelerinin kurulumu batıya göçü durdurdu” Çileğin tütüne alternatif ürün olarak ilçede yaygınlaştığını belirten çilek üreticilerinden Ahmet Erdem, çilek üretimi sayesinde günde 200 işçiye iş imkanı sağladıklarını söyledi. Erdem, “Biz, bu bahçelerimizde daha önce tütün ekiyorduk. Devletin sağladığı destek sayesinde şimdi tüm bahçelerimize çilek ekiyoruz. Çilek üretimi çok iyi geliri olan bir iştir. Çilek işi, işçilerin batıya göçünü durdurdu. Gençlerimiz, kadınlarımız burada kendi ilçelerinde çilek işinde çalışma imkanı buluyor. Yaklaşık bin dekarlık bahçelerimizde günde 200 işçi çalışıyor. İlkbaharda başlayan ilk hasadımız ile çilek işi kışa kadar sürüyor. Sason çileği coğrafi işaret tescili alan bir çilektir. Devletimizin desteği sürdüğü sürece istihdam artarak devam edecektir” diye konuştu. Sason genelinde çilek üretiminin yaygınlaştığını belirten işçilerden Burhan Tiryaki, “Sason genelinde çilek üretimi var. Çilek işinde bine yakın işçi çalışıyor. Genç işçilerin yanı sıra kadınlar ve yaşlılarda çalışabiliyor” dedi. “Gençlerimiz kendi köyünde iş olanağına kavuştu” Önceki yıllarda çalışmak isteyen gençlerin batıya gitmek zorunda kaldığını aktaran çilek üreticilerinden Hasan Erdem, “İlçemizden batıya sürekli iş göçü oluyordu. Çünkü buralarda iş olanağı yoktu. Devletin verdiği destek sayesinde şimdi gençlerimiz burada kalarak çalışabiliyor. Bu alanda kurduğumuz 800 dekarlık çilek bahçelerinde ilçemizdeki işçileri istihdam ederek onlara iş olanağı sağlıyoruz. Bu iş sayesinde gençlerimiz kendi ayakları üzerinde durarak ailelerine destek sağlıyorlar” ifadelerini kullandı.
Adana İmam vaadiyle seçim kazanan muhtar, mahalleye ilanla imam arıyor Adana’nın Kozan ilçesinde imam vaadiyle seçim kazanan muhtar, mahalleye ilanla imam arıyor. Kozan ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Salmanlı Mahallesi’nde 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde İlyas Köse, seçim vaadi olarak 3 yıldır imamı olmayan camiye imam getirme sözü verdi. Köse muhtarlığı kazanınca bu vaadini gerçekleştirmek için kolları sıvadı ancak geçen zaman zarfında müftülük ve kaymakamlığa başvurmasına rağmen mahalleye bir türlü imam getiremedi. Bunun üzerine muhtar, mahallenin girişine imam arandığı yönünde ilanlar ekledi. "İmam getirebilmek için muhtarlık maaşını verecek" Konuyla ilgili konuşan İlyas Köse, "Camimiz 1958 yılında yapıldı ancak 3 yıldır imam yok. Biz Kozan Müftülüğüne defalarca başvurduk ama kadro olmadığı için cevabını aldık. Ben de muhtarlık maaşımı vaat ettim ve köyümüze çocuklara temel dini bilgileri aktaracak, cuma ve cenaze namazını kıldıracak kadrolu imam arıyoruz. Biz de köyün girişine ilan astık. Muhtarlık maaşının tamamını vereceğim. Yetmezse üstüne de veririz. Lojmanı beğenmez ise ben kendi evimi vereceğim. Cami bahçesinde meyve ağaçları var onları da satıp gelir elde edebilir. Köyümüzün çocuklarına dini bilgileri versin, cenazemizi ve cuma namazını kıldırsın istiyoruz. İmam olmayan yerde cemaat olmuyor. İmam görevini tam yaparsa cemaati çoğaltmak imamın görevi. En azından cuma günleri namaz kıldırsın istiyoruz. Çocuğumun dini soruları soruyor cevap veremediğimiz yerler oluyor istiyoruz ki doğru bilgiler alsın. Biz camide öğrendik birçok şeyi. Köyümüz 368 kişi yazın 500 kişiye ulaşıyor" dedi. Gökgöz Mahallesi Muhtarı Mızrak Acar ise, "55 hanemiz var ve Salmanlı Camii’ni kullanıyoruz ama 3 kilometrelik yol 5 kilometreye çıkıyor. Cenazelerimizde, cuma namazlarında çevre köylerden imam arıyoruz" diye konuştu.
Kocaeli 25 bin metrekarelik yeni hal binası yüzde 82 tamamlandı Kocaeli’nin Gebze bölgesi için inşa edilen sebze ve meyve halinin inşaatı yüzde 82 tamamlandı. Gebze’de dar bir alanda sıkışıp kalan sebze ve meyve hali 25 bin metrekarelik geniş bir alana taşınıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yeni hal binasının inşa çalışmalarında ilerleme oranı yüzde 82 seviyesine geldi. v Çayırova Cumhuriyet Mahallesi’nde Gebze bölgesine hitap edecek yeni sebze ve meyve hal binası hızla ilerliyor. Özellikle toptan gıda ihtiyacını karşılayacak olan bu yeni yapı, Gebze ve çevre ilçeler için önemli bir ticaret merkezi olacak. Gebze bölgesinde sebze ve meyve ticaretinin canlanmasına katkı sağlayacak yeni hal binası modern tasarımı ve geniş kapasitesi ile dikkat çekiyor. 25 bin metrekare kullanım alanına sahip olan sebze ve meyve halinde 120 metrekare büyüklüğünde 34 adet dükkân ve sandık depoları yer alıyor. Mescit, tuvalet, büfe, berber, lokanta ve çay ocağının hizmet vereceği tesiste parklanma sıkıntısı yaşanmayacak. Bu kapsamda 68 TIR parkı ile 63 araçlık otopark alanı sayesinde esnaf ve vatandaşlar hal binasına rahatça girip çıkabilecek. Yeni hal binası Yapı Kontrol Dairesi Başkanlığı idaresinde hızlı bir şekilde ilerliyor. Dış cephe kaplama imalatlarını tamamlama aşamasına gelen ekipler, A blokta içe cephe, sıva, saten kaplama ve boya imalatlarına devam ediyor. A blokta duvar seramik imalatlarını tamamlayıp, zemin seramik kaplama işlemine geçen ekipler, A blokta dış çelik sundurma imalatının montajının yüzde 50’sini tamamladı. A bloğa ait olan asma tavan imalatının başladığı projede yangın tesisatı devam ediyor. D blokta duvar seramiklerini tamamlayan yüklenici firma bir yandan bu blokta ve E blokta sıva imalatı yapıyor. Binada şu an elektrik kablolama çalışmaları devam ediyor.
Antalya Sayısı bini geçen tenteler mezarlığı adeta çadır kente çevirdi Antalya’nın Kurşunlu Kent Mezarlığı’nda kabir ziyaretleri esnasında güneş ve yağmurdan korunması için vatandaşların yaptırdıkları tentelerin sayısı gün gittikçe artınca mezarlık adeta bir çadır kente döndü. Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşlara tente ve güneşliklerin kaldırılması için gönderilen tebligat yazısı ise belediye ile vatandaşları karşı karşıya getirdi. Belediye 15 gün içerisinde tentelerin kaldırılmasını isterken, mezarlıkta ağaçlık alanın bulunmadığını söyleyen vatandaşlar çözüm talebinde bulundu. Antalya’nın Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kurşunlu Kent Mezarlığı’nda sayıları her geçen gün artan tenteler nedeniyle adeta çadır kenti andıran bir görüntü oluşması üzerine mezarlığa defnedilmiş merhum ve merhumelerin yakınlarına tebligat gönderildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından vatandaşlara gönderilen ‘Usule aykırı yapılan mezarlar hakkında’ başlıklı tebligat vatandaşla belediyeyi karşı karşıya getirdi. Büyükşehir Belediyesi tarafından Kurşunlu Kent Mezarlığı’nda defin edilmiş yakını bulunan vatandaşlara gönderilen ve mezarların üzerinde bulunan tente ve güneşliklerin 15 gün içerisinde kaldırılması istenilen yazıda “İlimiz Aksu ilçesindeki Kurşunlu Şehir mezarlığında yapılmakta olan ağaçlandırma çalışması nedeniyle, müteveffanızın mezarı üzerine yapmış olduğunuz gölgelik, tente gibi yapıların " Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinin 14.04.2017 tarihli ve 352 sayılı kararı" ile uygulamaya konulan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğü Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği madde 67/1 bendi uyarınca, yazımızın tebliğ itibariyle 15 (on beş) gün içinde kaldırılması hususunu; Bilgilerinize önemle rica ederiz” denildi. Tebligat ile büyük şok yaşadılar Ellerine ulaşan tebligat sonrası vatandaşlar ise duruma tepki gösterdi. Kurşunlu Kent Mezarlığı’nda toplanan tende sahibi vatandaşlar Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2017 yılında aldığı karardan bilgileri olmadığının söylediler. Aileler adına konuşan Cemal Altıncık, “Antalya Büyükşehir belediyesi tarafından alınan karar sebebiyle zor durumda kaldık. Evlerimize gelen resmi yazıda bizlere 15 gün süre vermişlerdir. 15 gün içerisinde tentelerimizi kaldırmadığımız takdirde söküp hurdalığa atılacağını yönetim bizlere sözlü olarak bildirmiştir. Bizler bu güneşlikleri yaptırmadan önce böyle bir uygulamanın varlığından bile habersizdik ” dedi. ‘Yaz-Kış insanlar zorluk yaşıyor’ Kurşunlu Kent Mezarlığı’na vefat eden yakılarını ziyarete geldiklerinde özellikle yaz aylarında Antalya’da 50-60 dereceye varan hissedilir hava sıcaklıkları altında büyük zorluklar yaşadıklarını belirten Altıncık ise, “Mezarlık alanında yeterli gölgelik bulunmaması hem manevi, hem de fiziksel sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı zamanda kış aylarında çok şiddetli yağış almaktadır kabir üzerindeki toprak çamurlaşmaktadır. Kabir ziyaretine gelenlerin arasında çocuklarımız, yaşlılarımız, engelli yakınlarımız bulunmaktadır. Bu Tenteler olmadan sevdiklerimizin yanında uzun süreler geçirmemiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı.