EĞİTİM - 14 Şubat 2024 Çarşamba 18:00

Iğdır Üniversitesi, Bölgesel Kalkınma ve Ar-Ge odaklı çalışmalarıyla göz dolduruyor

A
A
A
Iğdır Üniversitesi, Bölgesel Kalkınma ve Ar-Ge odaklı çalışmalarıyla göz dolduruyor

Iğdır Üniversitesi, son dönemde yürüttüğü bölgesel kalkınma odaklı projelerin yanı sıra Ar-Ge ve inovasyon alanında attığı önemli adımlarla adından övgüyle söz ettiriyor.


2021 yılında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından “Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler’’ alanında ihtisas üniversitesi ilan edilen Iğdır Üniversitesi, Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma öncülüğünde bölgenin tarımsal kalkınmasına katkı sunmak adına pek çok önemli çalışmaya imza atıyor. Iğdır Üniversitesi bünyesinde yetiştirilen lavanta, gül, kayısı, çörek otu ve yer fıstığı gibi ürünler, Üniversitenin laboratuvarlarında çeşitli kozmetik, sağlık ve temizlik malzemelerine dönüştürülüyor. Seri üretimlere başlayan ve her geçen gün üretim kapasitesini artıran Üniversite, bölge ekonomisine yeni bir gelir kapısı kazandırırken yerel üreticilere de örnek teşkil ediyor. Vatandaşlar, Iğdır Üniversitesi bünyesinde üretilen gül suyu, lavanta yağı, çörek otu yağı, çamaşır suyu ve yüzey temizleyici gibi pek çok kozmetik, sağlık ve temizlik ürününü Üniversitenin online satış mağazasından temin edebiliyor.


“Alaca Vücut Kremi” ve “Tırnak ve Cilt Bakım Yağı”na artan talep


Üniversitenin son dönemde piyasaya sürdüğü “Alaca Vücut Kremi” ile “Tırnak ve Cilt Bakım Yağı” da en çok talep gören ürünler arasında yer alıyor. Hassas ciltler dahil tüm cilt tiplerini dış etkilere karşı koruyan, besleyen ve rahatlatan bir özelliğe sahip olan Alaca Vücut Kremi, 11 farklı tıbbi bitkinin ekstraktı ile 21 bileşenli kompleks bir bitkisel ürün olmasıyla dikkat çekiyor.


Tırnak ve Cilt Bakım Yağı ise içinde bulunan doğal aromatik yağlar aracılığıyla kurumuş, yıpranmış, kırılgan tırnakların doğal görünümüne kavuşmasına, sağlıklı uzamasına ve parmaklar arasında cildin korunmasına yardımcı oluyor. Yağ, aynı zamanda işlem görmüş veya görmemiş esnek tırnakların güçlenmesini sağlarken kenarları sararmış, soyulmuş mat görünümlü tırnaklara parlaklık ve güç kazandırıyor.


Serhat Teknopark’a Ar-Ge Firmalarından Yoğun İlgi


Iğdır Üniversitesi, tarımsal kalkınma odaklı çalışmalarının yanı sıra son dönemde kurduğu Serhat Teknoloji Gelişim Bölgesi’nde (Serhat Teknopark) yürüttüğü faaliyetlerle de dikkatleri üzerine çekiyor.


Yenilikçi fikirlere ve teknolojik girişimlere ev sahipliği yapan Serhat Teknopark, Üniversitenin Ar-Ge potansiyelini artırırken araştırma kurum ve kuruluşları ile üretim sektör-lerinin iş birliğinin gelişmesi, bölge sanayinin uluslararası rekabet ede¬bilir ve ihracata yönelik bir yapıya kavuşturulmasına da önemli katkılar sunuyor.


Kısa sürede büyük bir ivme yakalayan Serhat Teknopark, özellikle İran, Azerbaycan ve Nahçıvan’a açılmak isteyen firmaların yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.


Ses getiren Ar-Ge çalışmaları ve bölgesel kalkınma odaklı projeleriyle Iğdır Üniversitesi; yenilikçi, çağdaş, üretken ve geleceğe yön veren saygın bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.Iğdır Üniversitesi, Bölgesel Kalkınma ve Ar-Ge odaklı çalışmalarıyla göz dolduruyor

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ordu OSKEM ekipleri, bayram tatilinde boğulma tehlikesi geçiren 11 kişiyi kurtardı Yaz sezonuyla sahillerde görev yapan Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na bağlı Ordu Su Kazalarını Engelleme Merkezi (OSKEM) ekipleri, kurban bayramı tatili süresince boğulma tehlikesi geçiren 11 kişiye müdahale etti. 10 Haziran-22 Eylül tarihleri arasında haftanın her günü 10.30 ile 19.00 saatleri arasında hizmet veren OSKEM ekipleri, 3 ay boyunca Altınordu ilçesinde Mavi Bayraklı Cumhuriyet Plajı, Akyazı 2 Halk Plajı, Akyazı 1 Halk Plajı, Mavi Bayraklı Kumbaşı 1 Plajı, Kirazlimanı Halk Plajı, Kumbaşı 2 Halk Plajı; Perşembe İlçesinde Efirli Engelsizler Plajı, Çaka Beyaz Kum Plajı, Aktaşlar Halk Plajı, Efirli Halk Plajı, Fatsa İlçesinde Dolunay Çamlık Halk Plajı, Demas Halk Plajı, Ünye İlçesinde Kırkevler Halk Plajı, Çınarsuyu Halk Plajı, Fevzi Çakmak Halk Plajı, Nuriye Mahallesi Halk Plajı, Eski Kızılcakese Halk Plajı, Gülyalı İlçesinde Tepealtı 1 Halk Plajı, Tepealtı 2 Halk Plajı, Turnasuyu Kordon Halk Plajı, Çikolata Park Halk Plajında vatandaşların can güvenliğini sağlayacak. Bayram tatili boyunca denizde boğulma tehlikesi geçiren 11 kişiyi kurtaran OSKEM ekipleri, sahillerde özellikle 15 yaş altı çocukların rip akıntısı ve dalga boyunun yüksek olması nedeniyle su eğlencelerini ailelerinin gözetiminde ve görevlilerin uyarıları doğrultusunda gerçekleştirmeleri gerektiğine dikkat çekerek, görevlilerin ikazlarına ve uyarı levhalarına dikkat edilmesi, güvenli alanlarda denize girilmesi konusunda vatandaşları uyarıyor.
Samsun Samsunspor’da kombineler satışa çıkıyor SAMSUN (İHA) – Süper Lig ekiplerinden Samsunspor’da 18 bin TL ile 3 bin TL arasında değişen kombine biletleri, satışa çıkıyor. Samsunspor’un, Süper Lig 2024-2025 sezonu öncelikli kombine satışları, yarın saat 11.00 ile 1 Temmuz Pazartesi saat 23.59 tarihleri arasında yapılacak. Kulüp, kombine satışları ile ilgili yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “2023-2024 sezonunda kombine sahibi olan taraftarlar, öncelikli satış fiyatlarından indirimli olarak kendi koltuklarını satın alabileceklerdir. Öncelikli satış ile kombine satın alan taraftarlarımız, 2-3 ve 4 Temmuz tarihlerinde Samsun Cumhuriyet Meydanı yanındaki AVM Passolig gişesinden yer değişikliği yapabileceklerdir. 2-3 ve 4 Temmuz tarihlerinde kombine satışı yapılmayacaktır. Kombineler, 5 Temmuz 2024 saat 11:00’de genel satışa çıkacaktır. Genel satış fiyatından satışlar devam edecektir. Kadın, öğrenci ve engelli taraftarlarımıza, tüm tribünlerde öncelikli ve genel satışta yüzde 20 indirim uygulanacaktır. (Bu indirim sadece Bulvar AVM Passolig gişesinde geçerlidir.) Kadın, öğrenci ve engelli statüsünden indirimli alınan kombineler, sezon boyunca transfere kapalı olacaktır. Kombine satışları sadece Yılport Samsunspor logolu Passolig Kart sahiplerine yapılacaktır. Kombine satışı için taraftarların, Samsunspor logolu Passolig kartlarının E-Bilet kullanım süresini 31 Mayıs 2025’e kadar uzatmaları gerekmektedir. Satın alınan kombineler, sezon içerisinde en fazla 6 defa başka bir kişiye maçlık olarak transfer edilebilecektir. Kombine sahibi olan kişilerin 7-13 yaşındaki çocukları, ilk defa kombine alırlar ise yüzde 25 indirim ile genel satıştan yararlanabileceklerdir. (Bu satış sadece Bulvar AVM Passolig gişesinden gerçekleştirilebilecektir.) Kombine alan taraftarımıza, koltuklarına isim yazılma hakkı verilecektir. VIP 213/214/217/218 numaralı bloklardan kombine alan taraftarlarımızdan ilk 50 kişiye ve Batı Alt 112/113/114 numaralı bloklardan ilk 50 kişiye otopark kartı verilecektir. Kombine satışı sürecinde, web sitesi, Mobil ve AVM gişesinden kombine satın alımı gerçekleştirilebilecektir.” Kombinelerin öncelikli satış fiyatları Karadeniz ekibinin iç saha maçlarında geçerli olacak kombinelerin fiyatı ise genel satış 1’inci kategori VIP 18 bin TL (öncelikli satış 16 bin TL), 2’inci kategori batı alt 18 bin TL (öncelikli 16 bin TL), 3’üncü kategori batı alt-üst 14 bin TL (öncelikli 12,5 bin TL), 4’üncü kategori batı alt-üst 9 bin TL (öncelikli 8 bin TL), 5’inci kategori doğu alt-üst tüm bloklar 6 bin TL (öncelikli 5 bin 400 TL) ve 6’ncı kategori kale arkası tüm bloklar 3 bin TL (öncelikli satış 2 bin 700 TL) olarak satışa sunulacak.