EĞİTİM - 22 Ekim 2023 Pazar 13:48

Iğdır Üniversitesi paydaşlığında “VII. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi”

A
A
A
Iğdır Üniversitesi paydaşlığında “VII. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi”

Iğdır Üniversitesinin de paydaşlar arasında olduğu “VII. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi”, Bitlis Eren Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi.


Kongrenin açılışına Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, kurum yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.


Programda konuşan Rektör Alma, kongrenin önemine değinerek "Bu kongrenin, bilimsel topluluğa yeni ufuklar açarak hem akademisyenlere hem de genç kuşağa farklı bir perspektif sunacağına içtenlikle inanmaktayım." dedi.


Rektör Alma konuşmasının ardından kusursuz altıgen şekliyle matematiksel bir mucize olarak kabul edilen “Altıgen Mucizesi” hakkında bir sunum yaptı.


Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş ise programda yaptığı konuşmada, “Evrenin var oluşu insanlık için her zaman merak konusu olmuş, çeşitli kültür ve inanç sistemlerinde farklı şekillerde yorumlanmıştır. İslam kültüründe, evrenin işleyişi detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Kur’an’da ‘Göğün nasıl yükseltildiğine, dağların nasıl dikildiğine, yeryüzünün nasıl yayıldığına bakmazlar mı?’ denilmektedir. Dolayısıyla Kur’an-ı Kerim, insanları sürekli kâinatı okumaya ve yorumlamaya sevk etmektedir.” ifadelerine ger verdi.


Son olarak konuşmasını gerçekleştiren Bitlis Valisi Karaömeroğlu, “Hepimizin bildiği gibi Yüce Kitabımız Kur’an’ı Kerim ‘Seni yaratan Rabbinin adıyla oku’ emriyle başlamıştır. Allah’ın oku emri şüphesiz ki sıradan bir okuma eylemi değildir. Bu oku emri aynı zamanda; varlığı, kâinatı okumaktır. Biliyoruz ki, güçlü Türkiye, bilgiyle, bilimle atılan temeller üzerinde yükselecektir. En önemli hedeflerimizden biri, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023’te ülkemizi bilimde, ilimde, teknolojide, ekonomide kısacası her alanda dünyanın gelişmiş ülkeleriyle rekabet edebilecek düzeye getirmektir." şeklinde konuştu.


Program protokol konuşmalarının ardından oturum bölümü ile devam etti. Kongre, 21 Ekim tarihinde sona erdi.
Iğdır Üniversitesi paydaşlığında “VII. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi”

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ankara Gölbaşı Belediye Başkanı Odabaşı, vatandaşlarla bayramlaştı Ankara’nın Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Kurban Bayramı sonrası vatandaşlarla makamında bayramlaştı. Kurban Bayramı tatilinin sona ermesinin ardından Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, bayramlaşma programı kapsamında vatandaşlarla bir araya geldi. Bayramlaşma programına STK ve siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, belediye personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı. Vatandaşları makamında ağırlayan Odabaşı, geçmiş bayramlarını kutladı. Odabaşı, bayramlaşma esnasında misafirlerini ayakta karşılayarak tek tek tokalaştı ve isteklerini dinledi. “Bayram boyunca ekiplerimizle sahadaydık” İslam aleminin geçmiş bayramını bir kez daha en içten dileklerle kutladığı belirten Odabaşı "Bu bayram birlik ve beraberlik bayramıdır. Dayanışma ve paylaşmanın en güzel örneklerini Kurban Bayramı’nda yaşadık. Belediye olarak bayram boyunca ekiplerimizle sahadaydık. Vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve temiz bir ortamda bayramını yaşaması için gece gündüz çalıştık. Bayram sonrası da vatandaşlarımızla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadık. Onları belediyemizde ağırlamak bizleri mutlu etti. Hep birlikte mutlu, sağlıklı ve huzurlu nice bayramlar diliyorum. Geçmiş bayramınız mübarek olsun” ifadelerini kullandı. Bayramlaşma programına 7’den 70’e onlarca kişi katılırken renkli anlar yaşandı. Odabaşı ziyaretçilerle tek tek fotoğraf çekildi.
Denizli Ameliyat ile kapatıldıktan sonra tekrar oluşan kalp deliği bu kez ameliyatsız kapatıldı Denizli’de 47 yaşındaki kadının 2007 yılında ameliyat ile kapatılan kalp deliği yıllar sonra tekrar oluştu. Nefes darlığı şikayeti ile başvurduğu hastanede ameliyatsız yöntemle tedavi olan kadın sağlığına kavuştu. Denizli’de 2007 yılında kalbinde oluşan delik nedeniyle ameliyat olan Nuriye Arslan (47), ameliyatı sonuç vermedi. Açık kalp ameliyatı ile kapatılan delik yıllar sonra tekrar oluştu. Nefes darlığı şikayeti ile Denizli Özel Tekden Hastanesine başvuran Nuriye Arslan, kalbinde yeniden delik oluştuğu belirlendi. Yapılan tetkiklerin sonucunda Arslan, anjiyografik yöntem ile ameliyatsız kalp deliği kapatma işlemi ile sağlığına kavuştu. Başarılı operasyonu gerçekleştiren Özel Denizli Tekden Hastanesi doktorlarından Kardiyolog Dr. Nihat Pekel, “Nuriye hanıma 3 yıl önce kalp deliği kapama işlemi uygulamıştık. Anjiyografik yöntemle, ameliyatsız yöntemle. Nuriye hanım yaklaşık 17 yıl önce kalp deliğinin kapatılması için açık kalp ameliyatı olmuştu son yapılan kontrollerinde bu ameliyatla kapatılan delik bölgesinin tekrardan açılma olduğu tespit edilmişti. Nefes darlığı şikayetinin olması üzerine hastamız bize başvurmuştu. 3 yıl öncede hastamıza bu anjiyografik yöntemle ameliyatsız yöntemle kalp deliğini kapatma işlemi uygulamıştık. Bu işlem narkoz olmadan ameliyatsız anjiyografik yöntemle yapılıyor. Kasıktaki toplardamardan giriyoruz. Kalbin sağ ve sol kulakçıkları arasında ki delik bölgesinden geçerek o bölgeye şemsiye dediğimiz kapatma cihazı yerleştiriyoruz. Kıskaç gibi deliği kapatıyoruz. Hastamız 3’üncü yıl kontrole geldi. Gayet sağlıklı kendisi. Aktif olarak çalışma hayatın da kendisi. Emekçi çalışan bir kadınımız. Yaptığımız işlemden baya fayda gördüğünü görmemiz bizi gerçekten mutlu ediyor” dedi. “3 senedir rahatım, mutluyum” İlk gittiği hastanede anjiyo olduğunu ifade eden Nuriye Arslan, “Anjiyodan sonra ameliyat yaptılar. Ameliyatta kalbimin delikleri kapatılmayı başaramamışlar eksik kalmış. Rahatsızlıklarım devam etti. Sonra çevremden Nihat Pekel hocamızı duydum. Allah razı olsun geldim, muayene oldum. Hocamız anjiyo yaptı, çok memnun kaldım. 3 senedir rahatım, mutluyum. Çalışmama devam ediyorum” şeklinde konuştu.