GENEL - 10 Mart 2017 Cuma 10:07

GASAM ve FSM Vakıf Üniversitesin’den FETÖ mücadelesine destek

A
A
A
GASAM ve FSM Vakıf Üniversitesin’den FETÖ mücadelesine destek

Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı desteğiyle "Pakistan’da Türkiye’nin FETÖ Mücadeleleri" başlıklı bir panel gerçekleştirdi.

Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı desteğiyle "Pakistan’da Türkiye’nin FETÖ Mücadeleleri" başlıklı bir panel gerçekleştirdi.
Pakistanlı birçok misafirin de katıldığı panelde konuşmacı olarak Başbakanlık Müşaviri Kudret Bülbül, gazeteci Kemal Gümüş, öğretim görevlisi Süreyya Aydın ve Pakistan’dan strateji uzmanı Muhammad İbrahim Qazi ile avukat Muhammad Sohail Sajid yer aldı. İki ülke arasındaki bağların gücünün sıkça dile geldiği panelde, FETÖ ile mücadelede ülkelerin uygulayabileceği stratejik adımlar, tecrübeler ve öneriler konuşuldu.
"Pakistan ile bağımız çok"
Panelde Pakistan ile ilişkilerin oldukça dostça yürütüldüğünü vurgulayan GASAM Başkanı Cemal Demir; “Türkiye’nin Pakistan’la kadim kültürel ve tarihi bir bağı var. Biz bu bağı çok önemsiyoruz. 15 Temmuz sonrasında Fetullahçı Terör Örgütü’nün Türkiye’deki tahribatını gördük. Kardeş ülkemiz olan Pakistan ile bu konuda uzun bir diyaloğumuz var. Bu diyaloğu herhangi bir kesintiye uğratmadan sürdürmenin arayışı içindeyiz. Hatta bugün gerçekleşen panelimizin yapılma amacı da bu. Küresel vesayet aracı olan FETÖ kimdir ve kimler destekliyor? FETÖ’nün Pakistan’da görsel, işitsel ve yazılı medyada rolü nedir, yargıda rolü nedir, Türkiye’nin Pakistan’da FETÖ ye karşı mücadelesinde nasıl bir yol izlenmelidir? sorularına bizler ve Pakistan’dan gelen panelistlerimiz bilgi ve tecrübelerimizle cevaplar arayacağız. GASAM ve FSM Vakıf Üniversitesi olarak biz bu konuda bir yol haritası çizmek istiyoruz" şeklinde konuştu.
"Türkiye FETÖ mücadelelerin de sıkıntı yok"
Türkiye’de yürütülen FETÖ mücadelelerini değerlendiren GASAM Başkanı Cemal Demir; "Türkiye’de eğitim, basın ve akademik düzeyli birçok alanda FETÖ mücadelesi başlatıldı ve devam ediyor. Türkiye’de ki mücadele düzeyinde bir sıkıntı yok ancak ülkede bu örgütün 60 yıllık bir geçmişi var ve biz bundan sonra atılacak adımları çok önemsiyoruz. Bu mücadelede örgütün projelendirmesinden kimler sorumluysa onların takip edilip yargılanması mücadelenin en önemli kısmı. Bizler bu noktada devletimizin yürüttüğü çalışmadan memnunuz. Bundan sonra eğitim üzerine yapılacak çalışmalarda daha dikkatli davranmak ve milli eğitim politikaları belirlememiz gerektiği düşüncesindeyim. STK’lar da incelenmeli, yerli ve milli STK’ların ayrımı yapılmalıdır çünkü artık dış mihrakların STK’lar üzerinden ülkeye girmeye çalışabileceği kanısındayım. FETÖ örneğinde de görüldüğü gibi bu kuruluşların vitrininde gözüken ile niyeti aynı olmayabiliyor. Bu konu da kesinlikle akademik çalışmalar da yürütülmelidir. Bir mücadele geliştirebilmek için devletimizin bütün kadroları bu konu üzerinde çalışmalıdır" ifadelerini kullandı.
"FETÖ mücadelesinde çalışmalara devam edeceğiz"
GASAM ve FSM Vakıf Üniversitesi olarak mutabık olunan Güney Asya Ülkeleri ile karşılıklı bu paneller serisine devam etmeyi istediklerini de belirten Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Cemal Demir; “Afganistan, Hindistan gibi ülkelerle benzer programlarda yer almayı istiyoruz. Burada karşılıklı bu mücadeleye çözüm arıyor olmak çok önemli. STK’lar arasında bu çalışmaların karşılıklı olarak sürdürülmesi gereklidir. Pakistan ile bu noktada benzer bir istek içindeyiz. Hem bizim Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hem de Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ’in ifadelerinde belirttiği gibi Türkiye’nin düşmanı Pakistan’ın da düşmanıdır. Bürokraside böyleyken alt kadrolarda bunu görmekte zorlanıyoruz. Bu fikrin yaygınlaşma için çalışmalar yürütülmelidir. Bizler bu ilişkileri geliştirecek programlarla alt kadrolar olarak da mutlaka birbirimizi bu anlamda tanımalıyız" dedi.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Bilecik BAL temsilcisi 1969 Bilecik Spor Kulübü ligdeki ilk galibiyetini aldı Bölgesel Amatör Lig (BAL) temsilcisi 1969 Bilecik Spor Kulübü ligdeki ilk galibiyetini aldı. İstasyon Sentetik Sahada oynanan BAL 4. Grup’un 9’uncu haftasında1969 Bilecik Spor Kulübü evinde İzmir temsilcisi Bayındırspor’u 3-0 yendi. Maça iyi başlayan 1969 Bilecik Spor Kulübü maçın 9’uncu dakikasında Berat İş’in golüyle 1-0 öne geçti. Bu golden sonra karşılıklı bulunan ataklar sonuçsuz kalınca ilk yarı 1969 Bilecik Spor Kulübünün 1-0’lık üstünlüğü ile son sonuçlandı. Maçın ikinci yarısını da taraftar desteği ile başlayan 1969 Bilecik Spor Kulübü, 58. dakikada Eray Akdemir’in golüyle durumu 2-0’a getirdi. Maçın 65. dakikasında Emir Ersoy’un golüyle durumu 3-0’a getirdi. Başkan Yaman hiçbir maçı kaçırmıyor Maç sonunda geçtiğimiz 2021-2022 yılında Bayırköyspor oynayan ve bugünkü maçın yıldızı olan Eray Akdemir şeref tribünden maçı izleyen Bilecik Belediyeler Birliği aynı zamanda Bayırköy Belediye Bakanı Mustafa Yaman’ın yanına gelerek, hasret giderdi. Yaman, futbolcuyu tebrik ederek, başarıların devamını diledi. Şu an Bilecik Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusunu yapan Yaman’ın en büyük projesi 1969 Bilecik Spor Kulübünü önce 3. Lig ardından 2. Lig’e çıkarmak olduğunu söyledi. Öte yandan 1969 Bilecik Spor Kulübü bu galibiyetle ligdeki ilk 3 puanını alırken, 15 takımlı ligde 5 puanla 13’ü sıraya yükseldi. 1969 Bilecik Spor Kulübü Çarşamba günü Kütahya deplasmanında Kütahya İl Özel İdare Köy ile karşılaşacak.
Diyarbakır Ceylan Karavil Park’ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük alışveriş merkezi olan Ceylan Karavil Park AVM, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde kapısını engelle bireylere açarak çeşitli etkinliklerle kutlamalarını sağladı. Ceylan Grup ve Karavil Grup ortaklığında hayata geçen kiralama ve yönetimi ENS Danışmanlık tarafından yapılan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük alışveriş merkezi Ceylan Karavil Park AVM’de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlamalarını Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali İhsan Su’nun katılımıyla engelli bireylerin gerçekleştirmiş olduğu halk oyunlarıyla kutlandı. Vali Ali İhsan Su ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, engellerine rağmen yapmış oldukları çeşitli hediyeler ve el sanatları ürünlerini sergileyen engelli vatandaşların sergilerini gezerek Dünya Engelliler Günü’nü kutladı. 3 Aralık Dünya Engeliler Günü’nü her yıl çeşitli etkinliklerle kutladıklarını belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdür Kemal Türk, bu yılda özel gereksinimli bireylerin kendi elleriyle yapmış oldukları ürünleri burada sergileyerek kutladıklarını söyledi. Her yıl çeşitli etkinliklerle kutladıklarını belirten Türk, “Her sene 3 Aralık’ta belli etkinlikler yapıyoruz. Bu yılda Vali Beyin izni ile 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir sergi açtık. Sergimizde yıl boyunca özel gereksinimli bireylerin kendi elleriyle yapmış oldukları deri işlemeciliği, ahşap boyama ve örgü gibi çeşitli ürünleri burada sergiliyoruz" dedi.