POLİTİKA - 03 Aralık 2023 Pazar 13:42

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, İBB aday adaylığını açıkladı

A
A
A

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığını açıkladı. Parti üyeleri ile kahvaltı programında buluşan Kerimoğlu, parti içerisinde ön seçim çağrısında bulunarak, "Ön seçimden kim kaçar? CHP genel başkanının cumhurbaşkanlığı adaylığının önüne engel olmak isteyen ablasıyla ‘çak’ yapıp sarılanlar ön seçimden kaçıyor" dedi.

Yerel seçimlere aylar kala İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) adaylık yarışı hız kazandı. Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, İBB’ye adaylık başvurusunda bulundu. Partilileri ile sabah kahvaltısında buluşan Kerimoğlu, adaylık sürecinde parti örgütlerinden destek isterken, İBB başkan adaylığı için ön seçim çağrısında bulundu. Aday adaylığını açıklamasının ardından gelen tepkileri de sert şekilde eleştiren Kerimoğlu, parti içerisinde yaptığı hizmetlere ve partililerine güvendiğini belirtti.

"Adayım, parti örgütüne güveniyorum"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıklayan Dr. Bülent Kerimoğlu gelen eleştirilere tepki göstererek, “Büyükşehir belediye başkanlığına adaylığımı açıkladım. Gelen eleştiriler hakkında soruyorum ‘Aday olmama engel olabilecek nasıl bir eksikliğim var’. Düşen bir kar tanesi olarak başladığımız, yarınlarda büyüyerek kar topu olacağımız ve sonrasında da büyük bir çığa dönüşeceğiz. Bizi küçük görenlere de yine siz değerli örgüt üyelerimizle birlikte cevap vereceğiz. En çok üzüldüğüm bizi ağır eleştirenler nedeniyle oldu. ‘Neden İBB’ye aday oluyorsun’ diye, ‘nasıl aday oluyorsun’ diye. Çok kıymetli dostlarım, örgüt emekçilerim, şimdi sizlere soruyorum; Şişli’de, Sarıyer’de, Bakırköy’de, Kadıköy’de, Esenyurt’ta, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde onlarca arkadaşımız belediye başkanlığına, belediye meclis üyeliğine başvuruyor da, onlara hak da biz parti zenginliği içerisinde İBB’ye başvurusu yapılınca bu neden eleştiriliyor? Bu da partinin zenginliği, demokrasi kültürü değil midir? Çok yakın bir zamanda, CHP kurultayında bir genel başkan adayı çıktı, demokratik olgunlukla yarış oldu. CHP genel başkan adaylığı için bile en sade üyenin aday olmaya hakkı varken neden İBB başkanlığına adaylık başvurusu yapmak ağır eleştirilere ve sosyal medya linçlerine neden oluyor. Soruyorum, nedir bu İBB başkanlığındaki kutsiyet? Adayım, CHP örgütüne güveniyorum ve sizlerin desteği ile inşallah bir kez daha İBB’yi kazanacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

“Ön seçimden kim kaçar?”

İBB adaylığı için parti içerisinde ön seçim çağrısında bulunan Kerimoğlu, “CHP’lilerin parti içi demokrasi, parti içi hukuk ve tüzüğümüzün bize verdiği hakları ve yetkileri kullanarak ön seçim istiyoruz. Ön seçimden kim kaçar? Kim heyecanını örgütüne sarılmak yerine, CHP genel başkanının cumhurbaşkanlığı adaylığının önüne engel olmak isteyen ablasıyla ‘çak’ yapıp sarıldıysa, CHP’li yoksulları, emekçileri, İBB’ye işe alıyorum diye çöpçülüğe aldıysa, kışın soğuğunda otopark bekçiliğine aldıysa onlar ön seçimden kaçıyor. Diğer partilileri genel sekreter, daire başkanı, müdür, üst düzey bürokrat yaptıysa onlar seçimden kaçıyor” ifadelerini kullandı.

“Yaptığımız hizmetlere inanıyoruz”

Adaylık sürecinde parti örgütünün desteğine güvendiğini belirten Kerimoğlu, “Biz aslında uzun süredir CHP örgütünün beklediği ön seçim talebini halkın huzurunda kamuoyuyla paylaşmak istedik. Ümit ediyorum ki önümüzdeki günlerde CHP’li yöneticiler ön seçim kararını alacaktır. Biz de parti örgütümüze güveniyor, yaptığımız hizmetlere inanıyoruz” dedi.

Hakan Polat - Erdal Can İçelli

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ağrı Ağrı’da bayram öncesi trafik denetimi yapıldı Ağrı Valisi Mustafa Koç, Kurban Bayramı öncesi trafik kazalarında emniyet kemerinin önemine dikkati çekmek için polislerle beraber trafik denetimi yaptı. Ağrı Valisi Mustafa Koç, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüsamettin Erol ve İl Emniyet Müdürü Yılmaz İpar ile beraber Kurban Bayramı öncesi yapılan trafik denetimlerine katıldı. Bölge Trafiği Uygulama Noktasında gerçekleştirilen uygulama sırasında durdurulan araçlardaki vatandaşlara emniyet kemerinin önemini anlatan Vali Koç, bayram tatili için yoka çıkan vatandaşlara trafik tedbirleri kapsamında hatırlatmalarda bulundu. Bayram tadında bir bayram olması için gerekli tedbirleri aldıklarını ifade eden Ağrı Valisi Mustafa Koç, vatandaşların da trafik tedbirlerine uymaları konusunda uyarıda bulunarak, “Bugün çocuklarımıza karnelerini verdik, bir eğitim ve öğretim yılının daha sonuna geldik. Okullarımız tatil oldu ve 9 günlük Kurban Bayramı tatili başladı. Bu nedenle yollarımızın çok yoğun olduğunu görüyoruz. Bizler vatandaşlarımızın bayram tadında bir bayram geçirebilmesi için, ilimizden giden ve ilimize gelen vatandaşların ailelerine kavuşabilmeleri için ilimiz genelinde hem jandarmamız hem emniyetimiz gereken tedbirleri aldık. Trafik denetimlerinde arkadaşlarımız 7 ve 24 denetimlerini yapıyor. Hemşehrilerimiz bizim için kıymetli bu nedenle aldığımız tedbirlerin hepsi onların huzurlu bir bayram geçirebilmeleri için. Biz bu denetimleri ne kadar yaparsak yapalım nihayetinde hemşerilerimizin trafikte gösterecek oldukları duyarlılık, emniyet kemerlerini takmaları noktasındaki duyarlılık çok daha önemli. Emniyet Müdürlüğümüzden 151 ekip ve 116 personel, jandarmamızdan 41 TİM görev yapıyor. Ağrı’daki büyün hemşehrilerimin pazar günü idrak edecek olduğumuz kurban bayramlarını tebrik ediyorum” dedi.