GÜNDEM - 16 Nisan 2024 Salı 17:18

Esenler’de Filistin’de yaşanan soykırıma sanatla dikkat çektiler

A
A
A
Esenler’de Filistin’de yaşanan soykırıma sanatla dikkat çektiler

Esenler Belediyesi, 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde Filistin’de yaşanan soykırıma “Sanatın Evrensel Dili Susturulan Çocuklar İçin Konuşuyor” adlı tiyatro gösterimi, sergi ve müzik konseri ile dikkat çekti. Etkinlikte, sanat yoluyla insanlığa önemli mesajlar verildi.


Esenler Belediyesi, 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde, Gazze’de devam eden soykırımlara dikkat çekmek amacıyla tiyatro gösterimi, müzik konserti ve sergi düzenledi. “Sanatın Evrensel Dili Susturulan Çocuklar İçin Konuşuyor” sloganıyla Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi bahçesinde düzenlenen etkinlikte, yaşanan vahşet ve zulme karşı toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla kanlı çocuk ayakkabıları sergilendi. Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV)’nde konservatuarı kazanıp mezun olan eğitmenler, sevilen şair ve sanatçıların Kudüs, Filistin temalı şarkılarını seslendirdi. Tiyatro gösteriminde ise ESEV dramı öğrencileri, bir anne ve babanın çocuklarını kaybettiği andaki acısını ve çaresizliğini sahneye taşıdı.“Umarım bu etkinlikler insanlarımızda bir bilinç oluşturur”


Tiyatro gösteriminden etkilendiğini kaydeden Fatma Kara, “Tüylerim ürpererek izledim tiyatro gösterimini. Biz burada belki bir tiyatro oyunu izledik ama Gazzeli kardeşlerimiz tüm yaşananları çok acı bir şekilde tecrübe ediyorlar. Onların neler yaşadığını hiçbir zaman anlayamayacağız. Umarım bu etkinlikler insanlarımızda bir bilinç oluşturur. En azından kararlı bir şekilde boykota devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.“Gazze’de yaşananlar içimizi parçalıyor”


Sanatın birleştirici bir unsur olduğunu söyleyen Atilla Güneş ise, “Çok iyi hazırlanmış bir etkinlik. Hepimiz çok duygulandık. Gazze’de yaşananlar içimizi parçalıyor. Hiçbir suçu olmayan masum insanlar vahşice katlediliyor. Bu tür etkinliklerle Gazze hassasiyetimizi diri tutmalıyız. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.Esenler’de Filistin’de yaşanan soykırıma sanatla dikkat çektiler

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Kütahya Kütahya’da “Pamuk Prenses ve 8 Cüceler" adlı tiyatro oyunu sahnelendi Kütahya’da Cumhuriyet İlkokulu 3/A sınıfı öğretmen ve öğrencileriyle birlikte hazırlanan "Pamuk Prenses ve 8 Cüceler" adlı tiyatro oyununu sahnelendi. Cumhuriyet İlkokulunda gerçekleştirilen tiyatro oyununa, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, okul idarecileri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. Psikolojik Danışman ve Rehberlik Öğretmeni Büşra Öztürk’ün yazıp yönettiği tiyatro oyunu, Okul Öncesi Öğretmeni Mehtap Yüksek, Sınıf Öğretmeni Nihal Fidan ve öğrencileri tarafından hazırlanarak günümüz dijital bağımlılığına uyarlanmış bir şekilde sahnelendi. Gösteride, dijital dünyanın çocuklar üzerindeki etkilerine dikkat çekilerek, modern çağın sorunlarına eğlenceli ve düşündürücü bir bakış açısı sunuldu. Öğretmen Nihal Fidan, Pamuk Prenses rolünde sahne alarak hem öğrencilerine örnek oldu hem de büyük bir performans sergileyerek izleyicilerin beğenisini kazandı. Öğrenciler de cüce rollerinde başarılı bir performans sergileyerek hem eğlendirdiler, hem de önemli mesajlar verdiler. Tiyatro oyununun ardından Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, gerçekleştirdikleri etkinlikten dolayı öğretmenleri, idarecileri ve öğrencileri tebrik etti. Bu tür etkinliklerin öğrencilerin sosyal becerilerini geliştirmesi ve toplumsal sorunlara dikkat çekmesi açısından önemine vurgu yaptı. Ayrıca, dijital bağımlılığın çocuklar üzerindeki etkilerini ele almanın ve bu konuda farkındalık oluşturmanın eğitimdeki rolüne dikkat çeken Başyiğit, bu tür projelerin devam etmesi ve diğer okullarda da benzer çalışmaların yapılması temennisinde bulundu.
Bolu Taylandlı turist Türkiye’yi motosikletiyle şehir şehir geziyor Tayland’dan 9 bin 677 kilometre yol aşarak Türkiye’ye gelen ve motosikletiyle şehir şehir gezen 66 yaşındaki Kajzar Chrestophe, Bolu’nun Mudurnu ilçesine ulaştı. Türkiye’de yaklaşık 25 bin kilometre yaptığını ifade eden Chrestophe, “Türkiye’ye yıllar önce geldim. İnsanlar çok mutluydu. Şimdi herkes üzgün görünüyor” dedi. Tayland’da Makine Mühendisliği yapan 66 yaşındaki Kajzar Chrestophe, 10 yıl aradan sonra motosikletiyle 9 bin 677 kilometre aşarak Türkiye’ye geldi. Türkiye’de yıllar önce aldığı motosikletiyle şehir şehir gezen Kajzar Chrestophe, Türkiye’de 25 bin kilometre yaptı. Gittiği il ve ilçelerde kamp kurarak Türkiye’nin gezilecek yerlerini gezen Chrestophe, Türkiye’nin çok gezilecek yeri olduğunu belirtti. Eşini Tayland’da bırakarak motosikletiyle birlikte Türkiye’nin gezilmedik yerini bırakmayan Chrestophe, Bolu’nun Mudurnu ilçesine ulaştı. Burada mola veren Chrestophe tercüman aracılığıyla Türkiye hakkındaki yorumlarını paylaştı. Türkiye’de eskiden insanların mutlu olduğuna değinen Kajzar Chrestophe, şimdi ise insanların daha üzgün bir halde olduğunu ifade etti. Son kez Türkiye turu yapacağını dile getiren 66 yaşındaki Chrestophe, yaşlandığını söyledi. Makine Mühendisliği yaptığını söyleyen Chrestophe, “Şuana kadar 25 bin kilometre yaptım. Türkiye’ye yıllar önce geldim. İnsanlar çok mutluydu. Şimdi herkes üzgün görünüyor. Türkiye’de çok değişiklik olmuş. Binalar çoğalmış. Türkiye çok güzel. Görülecek çok değeri var. Yaşanacak bir yer. Motosikletimi uzun zaman önce 15 bin avroya aldım. Şehir şehir gezdim. Artık 66 yaşındayım bu benim son seyahatim, yaşlandım. Eşim Tayland’da benimle gelmek istemiyor. Gittiğim yerlerde kamp kuruyorum eşim rahat edemiyor” dedi.
Erzurum ETÜ’de Hilmi Ziya Ülken ve eserleri konuşuldu Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Edebiyat Fakültesi tarafından Vefatının 50. Yılında Hilmi Ülken” paneli düzenlendi. Türkiye’de milli bir düşünce geleneği tesis edilebilmesi için büyük çaba gösteren düşünür, yazar, akademisyen ve bilim insanı Hilmi Ziya Ülken’i (1901-1974) vefatının 50. Yılında anmak ve Türk Düşünce tarihine yaptığı katkıları konuşmak amacıyla düzenlenen panele çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Prof. Dr. Muammer Yaylalı Konferans Salonu’nda düzenlenen panelin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Akbulut, Hilmi Ziya Ülken’in İslam felsefesi, İslam düşüncesi ve çağdaş düşünce üzerine çok önemli eserler kaleme aldığına dikkat çekerek: “Eğitimi, modern dünyanın değerlerine entegre olmanın en önemli yolu olarak gören Ülken, bilhassa üniversite gençliğinin demokratik düşünce temelli bir eğitim görmesi için gayret sarf etmiştir. Uygarlığın sürekli bir yürüyüş olduğu ilkesini benimseyen Hilmi Ziya Ülken, bu sürekliliğin bilhassa çeviriler yoluyla gerçekleştirilebileceğine inanmıştır. Ayrıca Türklük bilincinin hamaset veya duygusal temelli değil bilimsel ve tarihsel dayanakları olması gerektiğine inanan Hilmi Ziya Ülken, sosyal bilimlerin hemen her alanına ilgi duymuş, telif ve çeviri eserleriyle araştırmacılara zengin bir kaynak manzumesi bırakmıştır” ifadelerini kullandı. Açılış konuşmalarının ardından devam eden panelde Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyelerinde Prof. Dr. Mehmet Vural, Hilmi Ziya Ülken’in Türk Düşüncesine yaptığı katkılar, Atatürk Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ali Utku, Hilmi Ziya Ülken’in ahlâk ve siyaset felsefesine ilişkin görüşleri, ETÜ Felsefe Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Bakır, Hilmi Ziya Ülken’in eğitim felsefesine ilişkin düşünceleri ve ETÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Caner Solak ise Hilmi Ziya Ülken’in edebi eserleri ve düşünceleri hakkında dinleyicilere bilgi verdi.
Erzincan Erzincan’ın 6 ürünü daha coğrafi işaret alma yolunda Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, Erzincan’ın coğrafi işaretli ürünlerine 6 ürünün daha katılması için başvuruda bulunduklarını söyledi. Erzincan’da Türk Mutfağı Haftası kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Bakır Evinde “Erzincan Kahvaltısı Tanıtım” programı düzenlendi. Programa Vali Hamza Aydoğdu, Vali Yardımcıları Mehmet Emre Canpolat, Ömer Özbay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Oğuzhan Kılıç ve bazı kurum müdürleri katıldı. Programda Erzincan’ın coğrafi işaretli ürünlerine 6 ürünün daha katılması için başvuruda bulunduklarını ifade eden Vali Aydoğdu, şöyle konuştu: “Bu hafta Türk Mutfağı Haftası. 2 yıl önce başladı. Aslında bu Cumhurbaşkanımızın değerli eşleri Emine Erdoğan’ın başlattığı güzel bir hafta bence. Burada en önemlisi geçmişten bugüne Türk mutfağındaki lezzetlerin şimdiki kuşaklara tanıtılması ve dünyaya da bunu yaymamız. Buradaki asıl amaç da coğrafi işaret almış ürünlerimizin tanıtılması. Bu bütün Türkiye’de 21- 27 Mayıs tarihlerinde Türk mutfağının bütün güzellikleri sergileniyor. Yurt dışına da Ege ve Akdeniz bölgesi mutfağının ürünleri tanıtılacak. Bugün biz de Erzincan’ımızda sizlerle beraber mutfağımızı tanıtmak için bir sabah kahvaltı tertip ettik. Ve coğrafi işaretli ürünlerimizle sabah kahvaltısı yaptık. Biz aynı zamanda geçen hafta 6 ürünümüz için de coğrafi işaret alabilmek için müracaat ettik. Bu 6 ürünümüzün birincisi Erzincan yaprak döneri, ikincisi kasefe tatlısı, üçüncüsü tandır ketesi, dördüncüsü tava leblebisi, beşincisi lüle baklavası, altıncısı da sakı elması. Bu 6 ürünümüz için de coğrafi işaret alabilmek için müracaat ettik. Biz geleneklerimizi, mutfağımızı geçmişten gelen tarihimizi ne kadar yaşatırsak, gençlere ne kadar onu tanıtırsak ve geleceğe taşırsak tarihi de o kadar yaşatmış oluruz. Ben öncelikle gösterdiğiniz ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum. Ve inşallah Türk mutfağını bugün ve yarın tanıtmaya, çocuklarımızın, gençlerimizin, hanımefendilerin, mutfaklarımızın yaşamının içinde olmasını sağlamak için elimizden gelen bütün gayret ve çabayı göstereceğiz. Bu vesileyle Kültür Turizm İl Müdürümüz Oğuzhan Bey’e de, ekibine de ve vali yardımcımız Emre Bey’e de bu güzel etkinlik için de çok teşekkür ediyorum.”
Ankara Son bir haftada, 48 terörist etkisiz hâle getirildi Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil, son bir haftada, 48 teröristin etkisiz hâle getirildiğini açıkladı. Milli Savunma Bakanlığı tarafından basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Bakanlıkta gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Milli Savunma Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını millet ile birlikte gerçekleştirilen birçok anlamlı ve özel etkinlikle kutladıklarını hatırlattı. Aktürk, Cumhuriyetin kurucusu Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle andı. Aktürk, 17 Mayıs’ta Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesinde şehit olan kahraman Piyade Sözleşmeli Onbaşı Recep Kabala ve 22 Mayıs’ta Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde şehit olan kahraman Piyade Sözleşmeli Er Vedat Zorba ile, 160 yıl önce (21 Mayıs 1864) ana yurtlarından sürgün edilerek hayatını kaybeden Çerkes kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diledi. Terörle mücadele harekâtı Aktürk, kesintisiz bir şekilde ve kararlılıkla uyguladığı terörü kaynağında yok etme stratejisi ile Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil, son bir haftada, 48 terörist etkisiz hâle getirildiğini bildirdi. Aktürk, 1 Ocak’tan bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısının bin 48 olduğunu ifade etti. Hudut güvenliği Hudut güvenliğine ilişkin konuşan Aktürk, “Birçok ülke tarafından örnek alınan, çok yönlü ve katmanlı güvenlik sistemiyle kesintisiz bir şekilde korunan hudutlarımızda; son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 364 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 10’u terör örgütü mensubudur. bin 390 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylelikle, 01 Ocak’tan itibaren hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 4 bin 345’e yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 55 bin 507 olmuştur” ifadelerini kullandı. 7 Ekim’den bu yana Filistin halkına yönelik orantısız ve acımasız saldırılarını sürdüren İsrail’in daha fazla masum Filistinli ölmeden bir an evvel saldırılarını durdurmalısı gerektiğini Filistin halkının ihtiyacı olan insani yardımların girişine izin verilmesi gerekliliğine vurgu yapan Aktürk, “Tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan bu zulme uluslararası toplumun artık dur demesi gerektiğini bir kez daha vurguluyor; bazı Avrupa ülkelerinin Filistin Devleti’ni tanıma kararlarını uluslararası hukuk, adalet ve vicdanın bir gereği olarak memnuniyetle karşılıyoruz. 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan egemen, bağımsız ve coğrafya bütünlüğüne sahip bir Filistin, sadece barış için değil, hem bölgesel hem de uluslararası istikrar için şarttır” diye konuştu. Eğitim-tatbikat faaliyetleri / uluslararası görevler Türk Silahlı Kuvvetlerinin kapsamlı eğitim ve tatbikat faaliyetlerine de aralıksız devam ettiğine vurgu yapan Aktürk sözlerini şu şekilde sürdürdü: “45 ülke ve yaklaşık 11 bin personelin katıldığı ve bölgede icra edilen en büyük ‘Birleşik Müşterek Tatbikat’ olan EFES-2024’ün Fiilî Atışlı Arazi Safhası Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atış ve Tatbikat Bölgesi’nde başarıyla devam etmektedir. Fiilî Atışlı Arazi Safhası 9 Mayıs’ta başlayan EFES-2024’ün Seçkin Gözlemci Günü’nün 29-30 Mayıs tarihlerinde icra edilmesi, tatbikat kapsamında; Türk Silahlı Kuvvetlerimizin etkinlik ve caydırıcılığının artmasına katkı sağlayan yerli, millî ve modern teknolojiyi haiz savunma sanayisi ürünlerimizin fuar anlayışı içerisinde sergileneceği ‘Savunma Sanayi Sergisi’ açılması planlanmaktadır. 28 Mayıs’ta Doğanbey Atış ve Tatbikat Bölgesi Seferihisar/İzmir’de açılacak sergiye 48 savunma sanayi firması katılacaktır. Ayrıca, İtalya’da Mare Aperto-Polaris/Italian Minex ile, Konya’da Türkiye-Katar ILGIN-2024 tatbikatları icra edilmekte, 21-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Deniz Aslanı tatbikatına katılım sağlanmaktadır. 27-31 Mayıs tarihleri arasında Belçika’da Snow-Master ve ülkemiz sınırları içerisinde Ramstein Guard-24 tatbikatları gerçekleştirilecektir. 17-21 Mayıs tarihleri arasında NATO Güvence Tedbirleri kapsamında, Romanya hava sahasında Havadan İhbar Kontrol uçağımız tarafından uçuş görevi icra edilmiş, 28 Mayıs’ta ise Deniz Muhafızı Harekâtı kapsamında Doğu Akdeniz’de uçuş görevi planlanmaktadır. Malezya’nın ardından 17-19 Mayıs tarihleri arasında Jakarta/Endonezya’ya liman ziyaretinde bulunan TCG KINALIADA korvetimiz, bugün de Bangkok/Tayland’a liman ziyareti gerçekleştirmektedir. Korvetimiz, 25 Mayıs’ta ise bir sonraki liman olan Hong Kong/Çin’e doğru seyre başlayacak ve Japonya intikaline devam edecektir.” Ege ve Akdeniz liman ziyaretleri kapsamında TCG NUSRET müze gemisinin; 26-31 Mayıs tarihleri arasında Alanya, Antalya ve Fethiye’ye; Haziran’ın 4’ünde Didim’e, 8’inde ise Ayvalık’a ziyaret gerçekleştireceğini açıklayan Aktürk, “Öte yandan, Bakanlığımıza bağlı birlik ve kurumlarımıza; 16-19 Mayıs tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti Millî Savunma Üniversitesi heyeti tarafından ziyarette bulunulmuş, Birleşik Krallık Kraliyet Savunma Çalışmaları Akademisi heyeti tarafından 18 Mayıs’ta başlayan ziyaret devam etmekte, 26-30 Mayıs tarihleri arasında ise 144’üncü Dönem NATO Savunma Koleji Kıdemliler Kursu heyeti tarafından ziyaret yapılması planlanmaktadır. 19 Mayıs’ta Samsun’da icra edilen Türkiye Yarı Maraton Ligi Finali’nde şampiyon olan TSK Spor Gücü Kır Koşusu Takımımız ile, 15-19 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da icra edilen Uluslararası Türkiye Açık Kick Boks Dünya Kupası’nda 20 madalya; 1’inci Uluslararası Akdeniz Kick Boks Şampiyonası’nda ise 13 madalya kazanan TSK Spor Gücü Kick Boks Takımımızı ve başarı elde eden sporcularımızı bir kez daha tebrik ediyoruz. 20-31 Mayıs tarihleri arasında Isparta/Eğirdir’de 14 ülkenin katılımıyla 4’üncü Uluslararası En İyi Keskin Nişancı Timi Yarışması icra edilmektedir” şeklinde konuştu. Doğal afetlerle mücadele / İnsani yardım faaliyetleri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından insani yardım faaliyetlerine yurt içinde ve dışında ilgili bakanlık ve kurumlarla tam bir koordinasyon içerisinde destek verildiğine dikkat çeken Aktürk, “Afganistan’da meydana gelen sel felaketi sebebiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle hazırlanan yaklaşık 23 ton (22,5) insani yardım malzemesi A400M uçağımız ile 17 Mayıs’ta bölgeye sevk edilmiştir. İran makamlarının talebi, Dışişleri Bakanlığımız ile yapılan koordine ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı üzerine İran Cumhurbaşkanı ve heyetinin kaza kırıma uğrayan helikopterini arama kurtarma faaliyetlerine Akıncı İHA ve bir gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopterimiz görevlendirilmiştir. Bu vesileyle; yaşanan elim kaza sonucu hayatını kaybeden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanı ve heyette bulunanlarla, Afganistan’daki sel felaketinde hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet; Afgan ve İran halkına başsağlığı diliyoruz” diye konuştu. Savunma sanayi, envantere giren yeni silah sistemleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, hemen her alanda geliştirilen ve üretilen yerli ve millî savunma sanayi sistemlerimizle Türk Silahlı Kuvvetlerinin imkân ve kabiliyetleri daha da arttığına dikkat çeken Aktürk, “Sayın Bakanımız, 20 Mayıs’ta ASELSAN’ın Ankara Gölbaşı’ndaki tesislerinde gerçekleşen ‘Taşınabilir Erken İkaz Radar Sistemi Teslim Törenine’ katılmıştır. Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca; muhtelif miktarda Mini Akıllı Mühimmat (MAM-L), Orta Menzilli Tanksavar (OMTAS) Silah Sistemi, Kaska Entegre Görüntüleme Sistemi (AVCI) ile Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsizin (ÇBSMT) muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır. Sonuç olarak başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere Bakanlığımızın tüm birlik ve kurumları; terörle mücadeleden sınır güvenliğine, uluslararası misyonlardan insani yardım faaliyetlerine kadar çok geniş bir alanda, kendisine verilen tüm görevleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da başarıyla yerine getirmeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.