SPOR - 03 Aralık 2023 Pazar 11:34

Hasan Arat: “Bugün dik duranların günüdür”

A
A
A

Olağanüstü seçimli genel kurul öncesi oy verme işlemi başlamadan açıklamalarda bulunan Beşiktaş Kulübü Başkan Adayı Hasan Arat, “Bugün dik duranların günüdür. Beşiktaş değişim istiyor. Biz gönülleri kırarak değil, ötekileştirerek değil, gönülleri kazanarak buraya geldik” dedi.

Beşiktaş’ta olağanüstü seçimli genel kurul, Akatlar Spor Kompleksi’nde düzenleniyor. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda, daha sonra başkan adaylarının konuşmalarına geçildi.

Adaylardan Hasan Arat da kürsüye gelerek, genel kurula seslendi. Arat, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında bu güzel vatanı bizlere emanet eden tüm şehitlerimizi ve Mustafa Kemal Atatürk’ü minnet ve saygıyla anıyoruz. 120 yıllık Beşiktaş, Balkan Savaşları‘nda, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşımızda sporcularını şehit vermiştir. Armamızdaki ay-yıldız, milli mücadelede sporcularını kaybeden Beşiktaş’ın hak edilmiş bir onurudur. Ülkemizin gözbebeğidir” diyerek sözlerine başladı.

Hasan Arat: “Bugün dik duranların günüdür”

“Siz ibrada kimi alkışladıysanız ona sahip çıktınız”

Seçim günü belirlenene kadar çok zaman kaybedildiğini belirten Başkan Adayı Arat, “Değerli Beşiktaşlar, bu olağanüstü seçime kadar çok zaman vardı. 22 Ağustos‘ta, ‘Beşiktaş’ın kaybedecek tek bir günü bile yoktur’ dedik. Çok zaman kaybettik. Serdal kardeşim, 23 gün kala aday çıktı, evet olabilir. Beşiktaşlı asla pusuda durmaz. Bana az önce 20 senedir neredeydin dedi. Sanırım yazıyı yazanlar iyi hazırlamamış, benim formam orada duruyor. Benim oradaki müzede ay-yıldızlı formam duruyor. Ben hiç kimseden icazet almam. Divan kurulunda ne demiştim hatırlıyor musunuz, ‘ben buradayım’ demiştim. ‘Beşiktaş’ı sahipsiz bırakmayız’ dediler, bu ne demek. Burada Hasan Arat varken, burada efsane sporcularımız Samet Aybaba, Feyyaz Uçar varken, Beşiktaş sahipsiz kalır mı? Siz ibrada kimi alkışladıysanız ona sahip çıktınız” ifadelerini kullandı.

“Beşiktaş’ın kimseye borcu yoktur, herkesin Beşiktaş’a borcu vardır”

Kulübün onursal başkanı Süleyman Seba’nın evini müzeye çevireceklerinden bahseden Hasan Arat, “Değerli Beşiktaşlılar, bugün kendi iradenizle Beşiktaş’ın zihniyetini değiştirebilirsiniz. Beşiktaş’ın kimseye borcu yoktur, herkesin Beşiktaş’a borcu vardır. Beşiktaş’ta sporculuk yaptığım dönemlerde, sıkıntılı dönemlerden geçtim. Samet kaptanla aynı mahallede, Abbasağa‘da oturduk. Zor günlerdi bunlar ama arkasından onursal başkanımız Süleyman Seba geldi. Futbolda öz kaynak sistemi ile rakiplerin önüne geçen, futbolda rekorlar kıran Beşiktaş’ı, tabii ki Beşiktaşlar yönetecek. Ne dedik biliyor musunuz, Süleyman Seba‘nın ölüm yıl dönümünde; ‘Süleyman ağabey rahat uyu, bıraktığın emaneti almaya geliyoruz’ dedik. Süleyman ağabeyin evini Süleyman Seba müzesi yapacağız. Süleyman ağabey, evlatların emaneti almaya geliyor. Futbolu artık Beşiktaşlılar yönetecek. Feyyaz Uçar yönetecek, Samet Aybaba yönetecek. Alt yapıya başkan yardımcımız Hüseyin Yücel, 10 milyon Euro tahsis etti. Samet Aybaba‘nın emrine verdi. Kendisi Şan Ökten Tesisleri’ni yapıp kulübümüze hediye edecek. Şan Ökten Tesisleri yıkılırken, siz buradaydınız. Beşiktaş Spor Okulları, Almanya ve yurdumuzda her yere yayılacak. Finansal sistemimiz hazır. Doktor Cüneyt Sezgin, divan kurulu üyesi, kardeşi istifa etti. Anlayışa bakın, denetim kurulundan kardeşi istifa etti. Sicil kurulundan arkadaşlar, bize mesaj yollamaya devam etti” diye konuştu.

Hasan Arat: “Bugün dik duranların günüdür”

“Yetkiyi bilenlere vereceğiz”

Futbolla birlikte amatör branşlara da önem vereceklerini söyleyen Arat, şöyle devam etti:

“Beşiktaş’ı yaşayan insanlar var burada. İletişim hazır, biz yetkiyi bilenlere vereceğiz. Öyle herkes mikrofona çıkıp konuşamayacak. Kartal Yuvaları hazır. Burada iki tane yiğit var, Onur Göçmez, Mete Vardar. Onlar TFF’nin icabına bakacak, merak etmeyin. Hukukçular kurulu kurulacak. Bütün hocalarımızla birlikte taraftarın Beşiktaş’ın hakkını savunacak. Gençler hayal kurun. Beşiktaşlılar, Beşiktaş Spor Koleji kurulacak. Cimnastik, voleybol, kürek masa tenisi, tekvando ve diğer branşla olimpiyatlara sporcu hazırlayacak. Bizde olimpiyatlara giden sporcu yok, biliyor musunuz. Basketbolda dün akşam 15 bin kişiyle Fenerbahçe’yi yendik. Bahçeşehir ile birleşeceğiz, Euroleague’e katılacağız. Akatlar Spor Salonu’nu ikinci başkanımız Hüseyin Yücel yapacak.”

“Bu yol Beşiktaşların yoludur”

Siyah-beyazlı camiaya kısa sürede gurur duyulacak bir Beşiktaş sunacaklarının sözünü veren Başkan Adayı Hasan Arat, “Değerli Beşiktaşlar, bugün dik duranların günüdür. Beşiktaş değişim istiyor. Biz gönülleri kırarak değil, ötekileştirerek değil, gönülleri kazanarak buraya geldik. Tüm Türkiye’yi dolaştık, Almanya’ya gittik yurtdışına temaslı bulunduk. Çocuklar, gençler, anneler, babalar sizleri dinledim. Sizlerin hedeflerini hayallerine özümsedim. Sizler de büyük ve itibarlı bir Beşiktaş istiyorsunuz. Size en kısa zamanda onur duyacağınız bir Beşiktaş’ı hissettirmeye başlayacağız. Dünyanın her yerinden gelen, Anadolu’nun göbeğinde gelen tüm arkadaşlarıma, tüm derneklerimize saygı ve sevgimizi sunuyorum. Sizler davamız Beşiktaş diyorsanız, bu devir kapanacak. Köprüden önce son çıkış diyorsanız, söz sizde. Bu yol Beşiktaşların yoludur. Yolumuz açık, şansımız bol olsun. Allah Beşiktaş’ı ve güzel vatanımızı korusun” dedi.

Uygar Aydın - Samet Yalçın

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Düzce Düzce’ye ikinci yüzme havuzu DÜZCE(İHA) – Düzce’nin Çilimli ilçesi D100 karayolu kenarında yapılan 5 kulvarlı yüzme havuzu düzenlenen törenle açıldı. Düzce’nin İslahiye Köyü mevkiinde 4 ilçeye yakın noktada yapımı tamamlanan Kapalı Yüzme Havuzunun açılış töreni görkemli bir şekilde yapıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan açılışta Gençlik ve Spor Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Prof. Dr. Süleyman Şahin, “Bakanımız Osman Aşkın Bak, Düzce’ye birçok tesis için gençlere sözler verdi. Önceden verdiği sözler arasında bulunan bu kapalı yüzme havuzunu ise bugün açıyoruz. Düzce’ye, ilçelere ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun" dedi. Milletvekili Ayşe Keşir, “Şehrimizin doğusunda ve batısında iki ayrı yüzme havuzumuz var. Artık Düzceli çocuklar yüzme öğrenmeliler ve yüzmeyi bilmeyen kalmasın diyorum. Gençler ve hanımefendiler burada kadınlar günüde yapılacak. 4 ilçenin tüm kadınlarının bu havuzdan istifade etmesini istiyorum” ifadelerinde bulundu. Milletvekili Ercan Öztürk “Bakanlığımızın başlattığı Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesiyle bu bölgenin çocukları yüzmeyi havuzda öğrenecek. Burada hocalar eşliğinde olması gerektiği gibi öğrenecek" diye konuştu. Vali Selçuk Aslan ise “Düzce’mizin doğusunda bulunan ilk havuzumuz şuan hizmet vermekte. Batısına inşa edilen bu havuz ise ilimizin 4 ilçesine hizmet verebilecek konumda. Bu tesislerin varlığı ile evlatlarımıza, vatandaşlarımıza yüzme sporunu öğreteceğiz. İkinci yüzme havuzumuz şehrimize hayırlı uğurlu olsun" ifadelerinde bulundu. Konuşmaların dualarla havuzun kurdelesi kesilirken protokol ve vatandaşlar havuzu gezdi. Çocuklar havuzu çok beğendiklerini söylediler.
Elazığ Elazığ’da maden ocağında göçük: 4’üncü işçi de kurtarıldı Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde bulunan Bedri Aydın Madencilik’e ait krom madeninde yerin bin 400 metre altında göçük meydana geldi. Göçük altında bulunan 4’üncü işçi de sağ olarak kurtarıldı. Olay, sabah saatlerinde Alacakaya-Palu ilçesi sınırlarında bulunan krom üretimi yapılan maden ocağında meydana geldi. Krom çıkartılan maden ocağında henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı çökme meydana geldi. Göçük altında kalan 4 işçiden biri kendi imkanları ile çıkarken, 2 işçi de UMKE ve AFAD ekiplerinin müdahalesi ile bulunduğu yerden çıkarılıp ambulansa alındı. Göçük altında kalan son işçi de ekiplerin yaklaşık 5 saatlik çalışması sonucu sağ olarak kurtarıldı. İşçi, olay yerindeki ilk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırıldı. ’’Hiç kimsenin tereddüdü olmasın olay en ince ayrıntısına kadar incelenecek’’ Kurtarma çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, ’’Palu ilçemiz Kayaönü köyü sınırları içerisinde bulunan krom madeni işletmesinde meydana gelen göçük neticesinde 4 işçimiz göçük altında kalmıştı. İlk etapta bir tanesi süratle kurtarıldı. Arkasında arama kurtarma ekiplerimiz yer altında göçük altında kalan vatandaşa ulaşmak için yoğun bir gayret sarf ettiler. İki işçi kardeşimizi daha yaralı olarak çıkardılar ve hastaneye sevklerini sağladılar. Böylece 3 işçi kardeşimizi göçük altından çıkarmıştık. Kalan işçi kardeşimizi de tahliye etmek için yoğun çalışmalara devam edildi. Sıkışma nedeni ile çalışması zor bir alan olduğu için arama kurtarma ve tahliye ekiplerimiz de yeni bir sıkıntıya yol açmamak için emniyetli bir şekilde çalıştılar ve 4. İşçi kardeşimize de ulaştılar. Sözlü ve göz teması sağlanmıştı. Arkasından göçükten kaynaklanan malzemeyi bertaraf ederek kendisine ulaştılar. İlk tıbbi müdahalesini UMKE ekiplerimiz yer altında yaptı. Hamd olsun bilinci açık şuuru yerinde hayati tehlikesinin olmadığını değerlendiriyoruz. Hastaneye sevki gerçekleştirildi. Böylece 4 işçi kardeşimiz de kurtarmış olduk. Bu çalışmada faaliyette bulunan tüm arama kurtarma ekiplerine teşekkür ediyoruz. Çok şükür can kaybı olmaması en büyük tesellimiz. Şu andan itibaren Palu Cumhuriyet Savcılığı tarafından adli tahkikata başlandı. Bir taraftan o da devam edecek. İdari tahkikatlar da devam edecek. Hiç kimsenin tereddüdü olmasın en ince ayrıntısına kadar incelenecek ve durum neyse açıklığı ile ortaya konulacak. İlk tespitler bir tahkimat göçüğü olduğu şeklinde. Bu bir krom madeni ocağı, kömür madeni ocakları ile karıştırmamak lazım. Bütün maden şirketleri yardıma koştular. Başarılı bir şekilde 4 kardeşimizi de çıkarmanın mutluluğunu yaşattılar’’ dedi. Arama kurtarma çalışmaları sona ererken, olayla ilgili başlatılan inceleme sürüyor.
Samsun Başkan Demirtaş: “Herkesin başkanı olacağım sözümü yerine getirdim” İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, ’herkesin başkanı olacağı’ sözünü tuttuğunu söyledi. Samsun’un İlkadım Belediye Başkanı ve İYİ Parti İlkadım Belediye Başkan Adayı Necattin Demirtaş, Samsun Bulvar Spor Kulübü’nde İstiklal Mahallesi sakinleri ve kulüp yöneticileri ile bir araya geldi. Başkan Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, “Bize oy versin ya da vermesin hiç fark etmez, ‘herkesin başkanı, herkesin belediyesi olacağız’ demiştik. Bu sözlerimizi harfiyen yerine getirmenin haklı gururunu yaşıyoruz” dedi. Belediye kaynaklarını halka hizmet için kullandıklarını ifade eden Başkan Demirtaş, “Halkımızın parası diye hiçbir zaman gereksiz, şaşalı bir harcamanın içinde olmadık. İşçimizin, emekçimizin, çalışanımızın maaşını her zaman alın terleri kurumadan ödedik. Belediyeden alacağı olan ama borcunu alamadığı için belediyeye su bile getirmeyen esnafımızın borcunu ödedik. Eskiden belediyeye ürün vermek istemeyen esnafımızı, bugün belediyeyle rahatlıkla iş birliği yapar konuma getirdik. İlkadım ilçemiz için canla başla mücadele eden çalışanlarımızın şartlarını iyileştirdik. Yaşanan ekonomik sorunları biliyoruz. 5 yılda kendi kendine yetebilen, kaynaklarını doğru kullanabilen, üreten, kadınların, çocukların, gençlerin daima yanında olan, kültürü ve sanatı hep önde tutan, doğaya ve sokaktaki canlara her zaman sahip çıkan, ilçenin marka kent olması için çalışmalar yapan, mali disiplini sağlanmış, bir belediye inşa ettik” diye konuştu.
Bitlis BEÜ’de Van Gölü suyundan sabun üretiliyor Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Organize Sanayi Meslek Yüksek Okulu, Van Gölü suyundan sıvı sabun üretimine başladı. BEÜ’de üretilen sıvı sabunun yüzde 85’i Van Gölü suyundan oluşurken, bu anlamda kalitenin yüksek maliyetin ise düşük olduğu belirtildi. Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. D. Necmettin Elmastaş, yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek, bölgedeki hammaddeler yararlanmak üzere bazı araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıldığını söyledi. Rektör Elmastaş, yapılan AR-GE çalışmaları sonucunda Van Gölü suyunun kullanılarak temizlik ürünleri ve sıvı sabun ürettiklerini belirterek, “Yapılan AR-GE çalışmaları sonucunda sıvı sabun üretimi ile ilgili işlemleri başlattık. Özellikle Van Gölü’nün sodalı suyunu nasıl değerlendirebiliriz noktasında bir arayış başladı. İlgili hocalarımız bu konuda bir AR-Ge çalışması yaptılar. Şu anda sıvı sabun üretimi aşamasına geldi. Bununla birlikte farklı ürünlerde üretilecek. Bu ürünün en büyük özelliği çok daha az maliyetle üretilmiş olmasıdır. Sıvı sabun üretiminde saf su kullanılarak ekstra bir maliyet gerektiriyor. Fakat biz Van Gölü suyunu doğrudan alarak kullanabiliyoruz. Bu da bize çevre dostu bir ürün elde etmemizi sağlıyor” dedi. Günlük ortalama 3 tonluk sıvı sabun üretimi kapasitesine sahip olduklarını belirten Proje Lideri Dr. Öğretim Üyesi Erhan Onat ise Van Gölü’nün dünyanın en büyük sodalı suyuna sahip olma özelliği olduğunu, ancak bundan bölgenin yeteri kadar faydalanamadığını belirtti. Bu konuda yürütülen AR-GE çalışması sonucunda sıvı sabun üretimine başladıklarını da belirten Onat, “Biz şu anda olarak AR-GE çalışmalarını tamamlamış bulunmaktayız. Van Gölü suyunu kullanmamızdaki amaç, temizlik ürünlerinde saf su kullanılıyor. Suyu saflaştırmak için filtreler veya damıtma işlemi gerekiyor. Bunlar ek maliyet gerektiriyor. Bu özellik Van Gölü’nde doğal olarak bulunmaktadır. Van Gölü suyunda temizlik maddelerinde istenmeyen hiçbir partikül yok. Yaptığımız analizler sonucunda Van Gölü suyunun tamamen bazı maddelerden arınmış olduğunu gördük. Bu da üretilen maddenin doğal olduğu anlamına gelir. Çok daha az kimyasal kullanarak, çok daha kaliteli sabun üretebiliyorsunuz. Temizlik maddeleri de üretilebilir. Biz şu anda sıvı sabunun üretim aşamasını tamamladık. Diğer temizlik maddelerinin de AR-GE aşaması devam etmektedir” diye konuştu.