EĞİTİM - 17 Şubat 2024 Cumartesi 18:58

İstanbul’da “Eğitimde Yapay Zeka Zirvesi” düzenlendi

A
A
A

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen-“Eğitimde Yapay Zeka Zirvesi”ne katılan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Mücahit Yentür, “Biz bilgiyi bu ülkenin medeniyet değerleriyle buluşturarak bir yürüyüşe çıkıyoruz” dedi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin ortak çalışması olan “Eğitimde Yapay Zeka Zirvesi” Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlendi. Zirveye akademisyenler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Yapay zeka ve teknolojik gelişmelerin konuşulduğu zirvede öğrencilerin tasarımları da yoğun ilgi gördü.

“Biz bilgiyi bu ülkenin medeniyet değerleriyle buluşturarak bir yürüyüşe çıkıyoruz”

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Mücahit Yentür, “21. yüzyılda baş döndürücü gelişmeler var. Dünyada, bilimde, sanatta, teknolojide hızına yetişemediğimiz bir değişim var. Bu değişimi yakalamak adına, bir farkındalık oluşturmak için bugün Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yapay zeka zirvesi düzenledik. Buradaki temel amacımız bizim en önemli gücümüz en önemli varlığımız öğretmenlerimizin bu noktadaki son dönemde müfredata giren yapay zeka uygulamaları dersindeki farkındalıkların, yetkinliklerin oluşması. Aynı zamanda dünyadaki yapay zeka uygulamalarının, farklı gelişmelerin eğitime uyarlanması, eğitim-öğretim yöntemlerinin, tekniklerinin geliştirilmesi, eğitim içeriklerinin oluşturulması ve geleceğin dünyasını yakalamak adına bugünden çocuklarımızın daha donanımlı yetişmesi için öğretmenlerimiz ve hocalarımızla birlikte keyifli bir yolculuğa çıktık. Sabahtan akşama kadar salonda hiçbir öğretmen arkadaşımız bir an olsun dikkatini eksik bırakmadı. Alanında yetkin değerli akademisyenlerimiz, hocalarımızla birlikte güzel bir ufuk turu yaşadık. Biz bilgiyi bu ülkenin medeniyet değerleriyle buluşturarak, akıl ile ruhu buluşturarak, akıl ile kalbi buluşturarak yeni bir medeniyetin inşasını bilim, sanayi, teknolojideki ilerlemeleri birlikte tutarak bir yürüyüşe çıkıyoruz” dedi.

“Öğretmenin rolünün azalması değil, öğretmenin sorumluluğunun ve işlevinin artması konusunda konuşulabilir”

Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Mücahit Yentür, “Biz dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İnsan, insan ile yaşar. Öğretmenin rolünün azalması değil, belki öğretmenin sorumluluğunun ve işlevinin artması konusunda konuşulabilir. Yapay zeka ile eğitim, öğretim süreçlerinde hem öğrenci, hem öğretmen, hem de biz anne babalara düşen hem kolaylıklar hem zorluklar var. Eğitim materyallerinin geliştirilmesi, eğitim içeriklerinin hazırlanması, eğitim içeriklerine erişilebilirlik ve ulaşılması zengin görsel sunumlarla, soyutların somut hale getirilmesiyle öğrencilere öğretim yöntem teknikleri olarak aktarılması büyük kolaylık sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

“Temel amacımız, bilgisini, görgüsünü, tecrübesini insanlığın hayrına sarf edecek nesiller yetiştirmek”

Yentür konuşmasının devamında, “Teknoloji salt anlamda yenilikler ve kolaylıklarla gelmiyor bir takım kültürlerle geliyor. Farklı noktada kullanıldığı zaman insanlık için zarar verecek durumlar da ortaya çıkabilir. Ama bizim buradaki temel amacımız, bilgisini, görgüsünü, tecrübesini insanlığın hayrına sarf edecek nesiller yetiştirmek. Dijital bağımlılık bizim eğitimcilerimizin, anne babaların en çok mücadele ettiği konu. Teknoloji ile birlikte, dijital dünya ile birlikte birçok kolaylık, yenilik hayatımıza girdi ama bunun yanında yalnızlaşma, zamanın verimli kullanılmaması da ayrı bir konu. Bunu da toplumsal olarak, hep birlikte minimize edebiliriz. Tamamen ortadan kaldırmak mümkün değil ama bunun fayda kısmını ön plana çıkarıp zararlarının azaltılması için toplumsal olarak hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Davut Hasİstanbul’da “Eğitimde Yapay Zeka Zirvesi” düzenlendi

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Antalya Fatih Tekke: “Bizim için çok güzel bir sezon bitti” Alanyaspor Teknik Direktörü Fatih Tekke, beraberlikle sonuçlanan Antalyaspor maçının ardından yaptığı açıklamada, takım için sezonun güzel bittiğini ifade ederek, “Bizim için çok güzel bir sezon bitti. Seneye bizim için de Alanyaspor için de hayırlısı olsun” dedi. Trendyol Süper Lig’in 38’inci ve son haftasında Alanyaspor, Akdeniz derbisinde Antalyaspor ile 1-1 berabere kaldı. Derbinin ardından gerçekleşen basın toplantısında konuşan Alanyaspor Teknik Direktörü Fatih Tekke, ligde zorlu zamanlar geçirdiklerini ancak bunların üstesinden geldiklerini söyledi. “Lig bitmeden 5-6 hafta önce kümede kalmayı garantiledik çok şükür” Ligde kalmanın hedefleri olduğunu ifade eden Tekke, “Sezonun son maçı derbiydi. Üstün oynadığımız, hak ettiğimiz ama çok pozisyon harcadığımız maçtı. Oyuncularıma tüm sezon boyunca gösterdikleri performans, antrenman yapabilme yeteneğini iyi geliştirdiğimiz için ve buna da karşılık verdikleri için, söyleneni hemen hemen yapmaya çalışan bir ekibimi tebrik ediyorum. Zorlu, sıkıntılı anlarımız oldu. Fakat bunları camia olarak hepimiz aştık. Allah da lütfetti bize. Çok daha fazla puan toplayabilirdik ama hedefimiz ligde kalmaktı. Takıma geldiğimizde kötü başlamıştık doğal olarak. Ligde kalmak hedefimizdi. Lig bitmeden 5-6 hafta önce kümede kalmayı garantiledik çok şükür. Sonrasında verdiğimiz mücadele, oyun anlamında ülke futboluna, kamuoyuna, futbolla ilgilenenler için bu işe kafa yoranlar için, formasyonlara takımın geldiği noktayı görebilmek açısından çok özel bir örnek. Oyuncularımın hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bize 7-24 hizmet eden arkadaşlarımıza, aşçılar, bekçiler, saha görevlilerine şükranlarımı sunuyorum. Bizim için çok güzel bir sezon bitti. Seneye bizim için de Alanyaspor için de hayırlısı olsun” diye konuştu.
Antalya Sergen Yalçın: “Bugün itibarıyla takımdan ayrılıyoruz” Antalyaspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın, Alanyaspor beraberliğinin ardından yaptığı açıklamada, “Sezonun son maçıydı. Bugün itibarıyla ayrılıyoruz. Antalyaspor taraftarına bize verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Başkana, yönetim kuruluna, karakter gösteren oyuncularıma teşekkür ediyorum” dedi. Trendyol Süper Lig’in 38’inci ve son haftasında Antalyaspor, deplasmanda Alanyaspor ile 1-1 berabere kaldı. Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Antalyaspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın, bugün itibarıyla Antalyaspor’dan ayrıldıklarını belirtti. "Antalyaspor kendi hedefleri doğrultusunda ligin ikinci devresinde iyi bir portre çizdi" Antalyaspor’un ligin ikinci yarısında hedeflerini yakaladığını ifade den Yalçın, “Oyuna iyi başlamadık. İlk 10-15 dakikalık bölümde ciddi bir konsantrasyon eksikliğimiz vardı. Böyle durumlarda futbol cezayı keser. Oyuna 1-0 mağlup başladık diyebiliriz. Ondan sonra oyunu dengeledik. Rakibimizin üstüne gitmeye başladık. Pozisyonlar bulduk, oyunu ilk yarıda da dengeleyebilirdik. Ama ilk yarı içeriye mağlup girdik. İkinci yarı tempo daha da düştü. Ligin son maçı oyunun temposunun düşmesi normal. İkinci yarı iki taraf için de dengeli bir oyun oldu. Pozisyon vermedik. Yan toptan attığımız golle skor eşitlendi. Beraberlik adaletli bir skor gibi görünüyor. Sezonun son maçıydı. Bugün itibarıyla ayrılıyoruz. Antalyaspor taraftarına bize verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Başkana, yönetim kuruluna, karakter gösteren oyuncularıma teşekkür ediyorum. Antalyaspor kendi hedefleri doğrultusunda ligin ikinci devresinde iyi bir portre çizdi. Hedef 50 puan baremi ve ilk 10 bitirme başarısıydı. Oyuncularımız bu hedefi yakaladılar. Antalyaspor’a da önümüzdeki sezon için başarılar diliyorum” diye konuştu.
Kahramanmaraş Kahramanmaraş’ta 100 depremzede çift için toplu nikah töreni yapıldı Kahramanmaraş’ta, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın da katılımı ile 100 depremzede çiftin nikahı kıyıldı. Türkiye Diyanet Vakfı Kahramanmaraş ve Konya şubeleri ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde 100 depremzede çift dünya evine girdi. Merkez Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen "Kahramanmaraş’ta Yuvalar Kuruyoruz Toplu Düğün ve Çeyiz Yardımı" projesi kapsamında depremzede 100 çiftin nikah töreni düzenlenen etkinlikle kıyıldı. Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel, “Kıymetli çiftler şunu hiçbir zaman unutmayın, bizler sizlerin her zaman yanındayız ve her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Bugün genç çiftlerimizin aile hayatlarının başlangıcı, bu yol uzun bir yol. Sevgiyi, saygıyı, iyiliği ve güzelliği paylaşarak yuvanızı her geçen gün daha sağlamlaştıracağınıza yürekten inanıyorum” dedi. Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer ise, “100 çiftimizin mutlu günlerine şahitlik etmek üzere burada toplandık. Aile, toplumun en temel taşıdır, sizler güzel bir aile kurarak iyi nesillerin yetişmesine vesile olacaksınız” diye konuştu. Aile yapısının önemine dikkat çeken Erbaş, “Çok güzel bir merasimdeyiz. Çünkü 100 çiftimiz hayatlarının en önemli dönüm noktaları olan evlilik merasimlerini bu akşam gerçekleştiriyorlar. Evlilik sürecini yaşarken mutlaka anlaşamadığınız noktalar olabilir, zaman zaman tartıştığınız noktalar olabilir. İlacınız sabırdır, ilacımız tahammüldür. Sevgiyi, saygıyı, sadakati sabırla sürdürürseniz selamete ulaşırsınız” ifadelerini kullandı. Kıyılan nikahların şahitliğini, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Erbaş ve AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri yaptı.